U Vukovarsko-sremskoj županiji epidemiološka situacija i dalje je stabilna, te u poslednja 24 časa nema pozitivnih osoba na COVID-19.Ukupan broj obolelih od početka epidemije je 41, od čega je 40 izlečenih.Trenutno u županiji nema hospitalizovanih osoba zbog COVID-19 bolesti.
U protekla 24 sata testirano je 9 osoba, što je 2238 ukupno testiranih do sada na području županije.
U Hrvatskoj u poslednja 24 časa nije bilo novoobolelih koronavirusom, a sedam osoba je ozdravilo, saopštio je juče Nacionalni štab Civilne zaštite. Na bolničkom lečenju je 17 osoba, isto kao i dan pre, a na respiratoru su i dalje četiri pacijenta. Do sada je testirano 67 814 osoba, od toga 517 u poslednjem periodu. Ukupno je oboljelo 2246, a ozdravilo 2095 osoba. Preminule su 103 osobe. Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je juče da je 100. dan od početka epidemije koronavirusom situacija stabilna i dobra, epidemiološki faktori su i više nego zadovoljavajući, no ponovo je naglasio važnost opreza. “Epidemiološki faktori su i više nego zadovoljavajući, no ono što čitavo vreme naglašavam – to je oprez”, rekao je Beroš za HRT. Najavio je da će u određivanju kraja epidemije biti krajnje oprezni, i odrediti njen kraj kada bude najoptimalnije. “Stabilizovali smo epidemiološku situaciju i pažljivo smo procenili one elemente koji nam na neki način garantuju sigurnost. Među zemljama iz kojih nam turisti dolaze su one zemlje imaju sličnu ili bolju epidemiološku situaciju nego Hrvatska. Naši epidemiolozi prate epidemiološku sliku u celoj Evropi i pažljivo biramo one s kojima ostvarujemo mogućnost dolaska turista. S tog aspekta mislim da je sigurnosni aspekt povoljan, no opreza nikad dosta. Ne možemo znati ima li neki turist asimptomatski virus, ali razvili smo protokole o postupanju s takvim turistima i verujem da će i dalje situacija biti pod kontrolom, rekao je Beroš.
Hrvatski istoričar Ivo Goldštajn rekao je da odluka suda o pokliču “za dom spremni” nije utemeljena na zdravim liberalno-demokratskim osnovama. Visoki prekršajni sud odlučio je da “za dom spremni” na početku pesme “Bojna Čavoglave” pevača Marka Perkovića Tompsona nije prekršaj.vo Goldštajn, koji je bio član hrvatskog Veća za suočavanje s posledicama vladavine nedemokratskih režima, smatra da odluka izlazi iz okvira preporuke Veća iz 2018. godine, odnosno dokumenta u kojem se nalaze preporuke o posebnom normativnom uređenju simbola, znakova i drugih obeležja totalitarnih režima i pokreta.”Mi smo doneli preporuke prema kojima se poklič ‘za dom spremni’ može koristiti izuzetno u komemorativne svrhe po odluci Vlade”, rekao je Goldštajn podsetivši da je Vlada nakon donošenja tog dokumenta trebalo da donese određene zakonske propise, što nije učinila.Vlada je, naveo je, kupovala vreme ne radeći ništa godinu dana, dok je Veće radilo, a kada je dobila dokument s nizom preporuka šta da uradi, po tim preporukama nije napravila ništa, tvrdi Goldštajn.”Kada bi Vlada generalno zabranila ‘za dom spremni’ i eventualno ga dozvoljavala u nekim posebnim uslovima po samoj svojoj odluci, onda bi čitava priča da to ide na Visoki prekršajni sud bila besmislena”, poručio je Goldštajn za Hinu.
Kuća ljudskih prava izrazila je juče nezadovoljstvo odlukom Visokog prekršajnog suda kojom se dopušta izvikivanje pozdrava „Za dom spremni“ prilikom izvođenja pesme Bojna Čavoglave pevača Thompsona, ocenivši kako je ta odluka u suprotnosti s Ustavom. „Kuća ljudskih prava zgrožena je odlukom Visokog prekršajnog suda kojom se dopušta izvikivanje ustaškog pozdrava Za dom spremni prilikom izvođenja pesme Bojna Čavoglave. Neverovatno i neuverljivo zvuči odluka Suda po kojem se uzvikivanje Za dom spremni ne može podvesti pod zakonski opis prekršaja protiv javnog reda i mira”, navodi se u saopštenju. Smatraju kako okolnost da je sporni pozdrav deo autorske pesme ne menja činjenicu da je Za dom spremni ustaški pozdrav koji simbolizuje zločinačku naci-fašističku ideologiju te da je protivan članku 39. Ustava koji zabranjuje svako pozivanje ili poticanje na nacionalnu, rasnu ili versku mržnju ili bilo koji oblik nesnošljivosti.
Vukovarsko-sremska županija je među vodećim županijama u povlačenju novca iz fondova Evropske unije kroz različite programe u poslednje tri godine, pokazale su nedavno objavljene analize Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Evropske unije. Prema tom izveštaju, naša županija je u prošloj godini kroz Operativni program efikasni ljudski potencijali 2014. – 2020. povukla 36,1 milion kuna. Unutar Operativnog programa konkurentnost i kohezija 2014. – 2020. Vukovarsko-sremska županija ima ugovorenih 938 miliona kuna. U 2017. Županija je ugovorila oko 419,6 miliona kuna bespovratnih sredstava, a kroz Program Slavonija, Baranja i Srem za najistočnija županiju za sada su ugovorene tri milijarde kuna. „Tu je Agrotehnološki centar za skladištenje i doradu povrtlarskih i voćarskih kultura, koji će proizvođačima s područja naše županije omogućiti bolje uslove poslovanja i povećati kapacitete prehrambene industrije te služiti za obavljanje raznih savetovanja i edukacija, istraživanja i razvoj novih proizvodnih tehnologija, kao i prodaju njihovih proizvoda van sezone. Vrednost projekta je 50 miliona kuna. Drvnotehnološki centar, vredan 25 miliona kuna, imaće mešovitu namenu, naučno-istraživačku, proizvodnu i skladišnu. U izgradnji su dva sistema navodnjavanja vredna 71 milion kuna: Sopot – Vinkovci i Blato – Cerna, a za dva smo sistema, Ervenica i Lipovac, dobili odluke o finansiranju te su u postupcima pripreme javne nabave za izvođača radova. Ukupne su vrednosti 134 miliona kuna, a pokrivaju područje od 1500 hektara – objasnio je vukovarsko-sremski župan Božo Galić.
Autobusni prevoznik Čazmatrans objavio je novi vozni red gradskih autobusa na području Vukovara, koji će biti na snazi od 5. juna. Radi se o predlogu, koji je prilagođen stvarnim potrebama radnika ali i usaglašen sa uptstvima Štaba civilne zaštite RH. Do promene voznog reda, koji je bio redukovran, došlo je zbog učestalih pitanja i molbi građana da se vozni red na području grada prilagodi stvarnim potrebama radnika.