U Hrvatskoj je 68 novozaraženih koronavirusom, što je ukupno 1079, a preminulo je osam obolelih, obavestio je juče Nacionalni štab civilne zaštite. Oporavila su se 92 bolesnika, četiri više nego dan pre, a na respiratoru ih je 39. “Imamo još jednu preminulu žensku osobu u Kliničkoj bolnici Dubrava. Reč je o ženi, 1935. godište, i hroničnom bolesniku”, rekao je ministar zdravstva Vili Beroš. Izneo je i podatak da je do sada provedeno 9250 testiranja, od čega 828 u prethodnom danu. “Jedini način sprečavanja širenja infekcije je dosledno pridržavanje propisanih mera”, ponovio je Beroš.
Policija je do sada zabeležila ukupno 1053 slučajeva kršenja samoizolacije i 45 slučajeva kršenja odluke rada ugostiteljskih objekata, naveo je juče ministar unutrašnjih poslova i voditelj Nacionalnog štaba civilne zaštite Davor Božinović. Ministar je rekao da su mere ograničavanja društvenih okupljanja i rada trgovina i uslužnih delatnosti prekršene u 45 ugostiteljskih lokala. Na području PU vukovarsko-sremske zabeleženo je šest slučajeva, naveo je između ostalog Božinović. On je dodao da je u policiji zabeleženo 13 slučajeva zaraze, dok se u samoizolaciji nalazi 156 policijskih službenika, a njih 91 je izašlo iz samoizolacije. Hrvatski Crveni krst ima četiri pripadnika u samoizolaciji, a jedan je izašao iz samoizolacije, dok Hrvatska vatrogasna zajednica beleži tri obolela pripadnika, a njih 25 se nalazi u samoizolaciji. Hrvatska gorska služba spašavanja ima devet pripadnika u samoizolaciji, dok je njih 17 izašlo iz samoizolacije. Vojne snage imaju osam obolelih pripadnika, njih 99 se nalazi u samoizolaciji iz koje je dosada izašlo 102 pripadnika. Ministarstvo odbrane beleži jednu, a Državni inspektorat dve obolele osobe u svojim redovima, zaključio je Božinović.
Ministar uprave Ivan Malenica obavestio je da je do petka u 17 časova Ministarstvo uprave odobrilo 306 hiljada zahteva za e-Propusnicama, odbilo sedam hiljada zahteva, te podsetio kako će odobrene propusnice vrediti od ponedeljka na rok od dve nedelje, u skladu s odlukom Štaba civilne zaštite. Gostujući u RTL-u Danas, rekao je da se od ukupnog broja propusnica njih oko 70 odsto odnosi na one koje su izdali poslodavci, a 30 odsto, koje su izdali štabovi civilne zaštite i porodični lekari, odnosi se na građane, Malenica je rekao da je i Ministarstvo uprave iznenadio tako velik broj upućenih zahteva, te je apelovao da se traže propusnice samo za neophodne aktivnosti i poslove. Ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović rekao je da, ako se nastavi izdavati toliko puno propusnica, mera nema smisla. “Imamo neki ritam od 100 hiljada propusnica dnevno. Ako nastavimo tim ritmom, one bi s epidemiološke strane počele gubiti smisao. Ako se radi u istom mestu, ne treba propusnica. Firme daju propusnice onima koji moraju po nešto otići, pa ne može biti situacija da svi moraju dobiti propusnicu, tada se gubi smisao. Sve ovo ostaje digitalno zapisano. Pozivam sve da dobro razmisle u interesu ne samo svoje firme nego u interesu zdravlja porodice, nacije, da budu restriktivni kada stavljaju ljude na spisak i da daju samo na onaj period kad treba da taj radnik napusti prebivalište”, rekao je Božinović. Objasnio je da će se Štab prilagođavati zavisno o situaciji, te da su svesni da postoje male opštine i da su tu propusnice neophodne. “Mi osluškujemo, naravno da ćemo se prilagođavati svakoj situaciji, posebno kad se radi o manjim opštinama”, zaključio je Božinović.
Direktorka zagrebačke Klinike za infektivne bolesti Alemka Markotić juče je čestitala medijima na profesionalnom i kontrolisanom prenošenju informacija građanima, što je označila bitnim razlogom za uspešnu borbu protiv koronavirusa. Markotić je za RTL Danas izjavila kako je posao i lekara i novinara da pomognu drugima, njen da pomaže kao lekar infektolog, a novinara da javnosti profesionalno prenose informacije vezane uz virus i njegovo suzbijanje. Zahvalila je i većini građana koje se u ovoj situaciji odgovorno ponašaju, a da je aktuelna situacija s koronavirusom u Hrvatskoj zadovoljavajuća potvrđuju, ističe, i međunarodne analize, ne samo domaće. Veruje da će se u zaustavljanju širenja virusa dobro organizovati i u mestima gde se javljaju novi slučajevi zaraze, posebno u Dalmaciji.
Preporuka Hrvatske narodne banke o beskontaktnom plaćanju u maksimalnom iznosu od 250 kuna bez PIN-a primenjivaće se od ponedeljka, objavili su iz Hrvatske narodne banke. HNB je, kako se navodi, s ciljem smanjenja mogućnosti zaraze koronavirusom dao bankama i kartičnim kućama preporuku povećanja maksimalnog iznosa beskontaktne platne transakcije bez upotrebe PIN-a sa 100 na 250 kuna. Sve su se banke i kartične kuće pozitivno odazvale na preporuku. “HNB će i dalje aktivno pratiti preporuke Štaba civilne zaštite Republike Hrvatske i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, postupati u skladu s njima te pridonositi da se navedeno što efikasnije i provodi”, zaključuje se u saopštenju.
Vukovarsko-sremska županija otkupila je od dvadesetak OPG-ova sa svog područja poljoprivredne proizvode koji će preko Gradskog društva Crvenog krsta Vinkovci povodom uskršnjih praznika biti donirani socijalno ugroženim građanima, a deo proizvoda ići će i stradalima u zemljotresu u Zagrebu. “Putem donacije prehrambenih namirnica, proizvedenih na OPG-ovima naše županije, nastoji se pomoći našim malim proizvođačima i privrednicima da, u uslovima poremećenih odnosa na tržištu, ostvare barem deo planiranih prihoda, te da hrana, posebno sezonskog i ograničenog roka upotrebe, dođe do onih kojima je životno potrebna”, saopštili su iz Vukovarsko-sremske županije. Županija je za provođenje akcije izdvojila iz budžeta oko pola miliona kuna. Navodi se i kako se Vukovarsko-sremska županija u akciju uključila odričući se podele ‘uskrsnica’ radnicima te kako je operativni deo posla oko organizacije, otkupa, prevoza i distribucije proizvoda obavio Agro-klaster, čiji je osnivač županija. “U ovoj teškoj situaciji kada se borimo protiv pandemije koronavirusa, u kojoj se teško plasiraju poljoprivredni proizvodi, želimo na ovaj način pomoći našim proizvođačima domaće hrane da svoje viškove ipak distribuišu i ostvare deo prihoda za svoj rad, a time ujedno pomoći onima kojima je najpotrebnije, s donacijom hrane od naših OPG-ova.”, izjavio je vukovarsko-sremski župan Božo Galić. U akciju su se uključile i ustanove te trgovačka društva, kojima je osnivač Vukovarsko – sremska županija, a od proizvođača otkupljeni su suhomesnati proizvodi, domaći sir, povrće, jaja, voćni sokovi, testenina, orašasti plodovi i drugi prehrambeni proizvodi.
Povodom nadolazećeg praznika Uskrsa, Grad Vukovar osigurao je uskrsnice za korisnike prava na nadoknadu za troškove stanovanja sa socijalnim statusom i poklon pakete za korisnike Narodne kuhinje. Gradonačelnik Grada Vukovara Ivan Penava ističe kako je želja da se kroz ovakvu pomoć, sugrađanima koji tokom cele godine koriste ove mere osigura dostojanstven praznik Uskrsa kojeg će proslaviti u krugu svoje najuže porodice. Tako će Grad Vukovar isplatiti jednokratnu novčanu nadoknadu odnosno uskrsnicu korisnicima prava na nadoknadu za troškove stanovanja sa socijalnim statusom u iznosu od 250 kuna po korisniku, i to za 240 korisnika na temelju Odluke o socijalnoj brizi Grada Vukovara, za šta je izdvojeno 60 hiljada kuna. Grad Vukovar će darovati i korisnike Narodne kuhinje poklon paketima hrane i osnovnih higijenskih potrepština. Osigurano je 90 prikladnih poklon paketa u vrednosti do 180 kuna, za šta je izdvojeno 16 200 kuna. Navedeno finansijsko pravo isplatiće se u podružnici FINA – Finansijske agencije u Vukovaru, Olajnica 19, u periodu od 6. aprila 2020. do 31. maja 2020. godine, dok će poklon pakete korisnicma Narodne kuhinje dostaviti radnici Caritasa vukovarskog dekanata.