Na jučerašnjoj sednici Gradskog veća Vukovara donesena je odluka o promeni koncesionara za promenu javnog gradskog prevoznika na području Grada. Tim povodom oglasila se i većnica SDP-a Biljana Gaća, koja je glasala protiv te odluke. „Sa 13 glasova za, 7 glasova protiv i 1 suzdržanim, prihvaćena je odluka o promeni koncesionara za obavljanje komunalne delatnosti linijskog prevoza putnika na području grada Vukovara. Ta odluka nije loša zbog toga što je došlo do promene, nego zbog svih štetnih posledica koje takva odluka donosi”, navela je Gaća i citirala bivšeg stranačkog kolegu, a sada nezavisnog većnika Darka Buljana, koji je obrazložio zašto se ne slaže s ovom odlukom. Najvažniji segment je da dajemo posao u našem gradu firmi koja nema sedište u Vukovaru i to samo zbog jedne kune razlike u ceni prevoza po voznoj karti, a ostalo je sve jednako. Prihvaćanjem ovog predloga barem deset vozača s gradske linije dobiće otkaz jer će biti višak, a time smo ugrozili egzistenciju deset porodica u našem gradu. Predlog je štetan i za Grad Vukovar koji dobije 5 odsto iznosa prodane karte, pa je tako u 2019. godini od Čazmatransa uprihodovano 685 603 kune, dok bi sa istim brojem prodanih karata od Slavonije busa dobili 599 202 kune, što je gotovo 100 hiljada kuna manje. U predlogu Odluke o koncesiji ne postoji linija do Sotina. Do sada je Čazmatrans potrebe meštana Sotina servisirao linijama prema Iloku, što više ne mora raditi, tako da meštani Sotina mogu ostati bez prevoza. Ostaje i pitanje kako će sad izgledati prevoz učenika, studenata i penzionera. Za ovakvu odluku glasala sam protiv jer ima reperkusije kako na vukovarsku firmu Čazmatrans, tako i na sam Vukovar te vukovarsku privredu. Osim toga, loše je što ovako važne odluke donosimo putem e-maila, bez mogućnosti interaktivne razmene mišljenja i generalno dijaloga. Predlažem predsedniku Gradskog veća da uskladimo akte i sednice vodimo putem nekih od video platformi kako bismo donekle imali mogućnosti rasprave i dijaloga, navodi se u saopštenju koje potpisuje Biljana Gaća.
Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je juče da je u proteklih nedelju dana broj hospitalizovanih sa covidom-19 porastao za 18 odsto u odnosu na nedelju ranije, te je najavio donošenje odluke o dodatku na platu zdravstvenim radnicima koji brinu o zaraženima. “Sve je više obolelih kojima je potrebna bolnička nega”, rekao je Beroš na sednici Vlade. Istakao je kako se intenzivno prati rad bolničkog sistema te potrebe za lekarima i medicinskim radnicima, respiratorima i drugom opremom. Na bolničkom lečenju trenutno je 2501 osoba, od kojih je 258 na respiratoru, 1516 je aktivnih slučajeva među zdravstvenim radnicima, a njih 1032 je u samoizolaciji.
Pravobraniteljka za osobe s invaliditetom Anka Slošnja upozorila je povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom da pandemija koronavirusa posebno teško pada osobama s invaliditetom koje imaju velikih problema u pristupu zdravstvenoj zaštiti, terapiji i uslugama podrške. Ovogodišnji Međunarodni dan osoba s invaliditetom zatiče nas u situaciji pandemije koja teško pogađa čitavo društvo, ali ima još veće posledice za osobe s invaliditetom, saopštila je juče Anka Slošnjak. Po podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Hrvatskoj je od početka izbijanja pandemije zaraženo 10 987 osoba s invaliditetom, od kojih je 446 umrlo.
Sistem socijalne brige bremenit je problemima, liste čekanja za domove za starije i nemoćne su „kilometarske“, a uslovi u nekima od njih su ispod svakog nivoa, upozorili su juče saborski zastupnici u raspravi o dopunama Zakona o socijalnoj brizi. Ti se problemi, rekao je Silvano Hrelja iz Hrvatske stranke penzionera nisu rešavali godinama, sistem nije transparentan, ne štiti štićenike, ne brine o njihovim potrebama, ne uvažava njihovo psihofizičko stanje. Ljudi ne smeju biti zarobljeni u domovima, mora se moći naći način da imaju vremena i prostora za šetnju, dodao je. Davor Dretar iz Domovinskog pokreta je istakao da su domovi pretrpani, na mesto u njima čeka se po šest-sedam godina, liste čekanja su kilometarske, privatni domovi često prekoračuju kapacitete, korisnici žive u neodgovarajućim uslovima. Ove godine u dva doma u požarima je poginulo osam korisnika. U raspravi o zakonskim dopunama koje u koronakrizi trebaju omogućiti preraspodelu radnika, opreme i prostora u ustanovama socijalne brige, zastupnica Natalija Martinčević iz Reformista upozorila je da je sistem domova za starije „relativno zapušten i zastareo“.
Saborski zastupnici danas će glasati o paketu poreznih zakona, dopuni Zakona o zaštiti od zaraznih bolesti, paketu zakona s područja finansija i osiguranja te izmenama Zakona o socijalnoj brizi i Izveštaju predsednika Vrhovnog suda Đure Sesse o stanju sudske vlasti u 2019. Predloženim izmenama Zakona o porezu na dohodak snižavaju se stope sa 24 na 20 te sa 36 na 30 odsto, a kako je taj porez prihod lokalnih jedinica – to će za njih značiti i oko dve milijarde kuna manji prihod. Uz predloženo smanjenje stopa poreza na dohodak, izmenama Zakona o porezu na dohodak od početka iduće godine smanjiće se s 12 na 10 odsto stopa koja se primenjuje pri oporezivanju godišnjih i konačnih dohodaka te paušalnog oporezivanja delatnosti. Izmenama Zakona o porezu na dobit snižava se opšta stopa za sve koji imaju godišnji promet do 7,5 miliona kuna, s 12 na 10 procenata.
Gradsko društvo Crveni krst Vukovar uručilo je opremu za rad Spasilačkom klubu Dunav koji kroz rad svojih članova deluje na Plivalištu Vukovar. Klub okuplja i povezuje spasioce i volontere koji žele učestvovati u aktivnostima i programima Kluba i Crvenog krsta Vukovar. Direktor ustanove Sportski objekti Vukovar Ivan Szabo zahvalio je Gradskom društvu na vrednoj donaciji koja, osim što unapređuje aktivnosti Spasilačkog kluba, pomaže u opremanju Spasilačke službe koja deluje unutar Ustanove. Plivalište Vukovar jedno je od Kupališta koja neguju kulturu kupanja u smislu osiguranja svojih kupača. “Od samog početka rada imamo organizovanu Spasilačku službu koja deluje na temelju dokumenta Procena rizika kupališta izrađenog od strane Hrvatskog Crvenog krsta. Sigurnost kupača uvek nam je na prvom mestu i tu nema kompromisa – rekao je Szabo. “Crveni krst Vukovar i Sportski objekti Vukovar sarađuju na nekoliko projekata i izuzetno smo zadovoljni našom saradnjom. Zbog trenutnih okolnosti nismo u mogućnosti provoditi naš dugogodišnji projekat Sigurnost na vodi kojeg potiče i finansira Služba spašavanja života na vodi. Projekat pomaže mladim sugrađanima da nauče plivati te time direktno utiče na povećanje sigurnosti u Vukovaru. Nadamo se da ćemo uskoro, već od iduće godine, osigurati nastavak projekta koji puno znači za naš grad – istakao je direktor vukovarskog Crvenog krsta Vlatko Glavaš.