U Caritas Vukovar danas je stigla tradicionalna donacija iz Dubrovačko-neretvanske županije u vidu 10 tona mandarina, a vukovarsko-sremskom županu Damiru Dekaniću predao ih je dubrovačko-neretvanski župan Nikola Dobroslavić. Preko vukovarskog Caritasa mandarine će biti podeljene udruženjima zdravstvenog i socijalnog rada, društvima Crvenog krsta, socijalnim samoposlugama, vukovarskoj bolnici te braniteljskim udruženjima. „Ovo nije samo humanitarna akcija nego nešto što pokazuje dobru saradnju i razvijanje odnosa naše dve prijateljske županije u turizmu, privredi i drugim segmentima. Donacija mandarina je na neki način simboličan dar koji Vukovarsko – sremska županija uzvraća s jabukama,” rekao je Dekanić i zahvalio županu Dobroslaviću na donaciji uz nadu da će se saradnja proširiti i na druga polja. Dubrovačko – neretvanski župan Nikola Dobroslavić je rekao da je ova donacija proizašla iz odlične saradnje dve županije. „Osim emocija, veže nas i poslovna saradnja, razmena iskustava naših agencija i ustanova koje sarađuju da bismo svojim županijama doneli što veći napredak”, poručio je Dobroslavić. Fra Slavko Milić naveo je da Caritas vukovarskog dekanata brine za oko 140 porodica kojima je pomoć preko potrebna. „Pomažemo u onome što možemo, u deljenju hrane, odeće, obuće, ogreva i medicinskih sredstava. U okviru mogućnosti onima kojima je najpotrebnije, pomažemo i pri plaćanju režija”, rekao je fra Milić koji je zahvalio na donaciji mandarina, dodajući da sami ne bi mogli bez pomoći i donacija dobrih ljudi.
Ženska mreža Hrvatske upozorila je danas da će Vladine izmene zakona o zdravstvenom osiguranju gurnuti žene u još veće siromaštvo i da će to kao posledicu imati uskraćen pristup zdravlju, ocenivši da se tako nastavlja anti-ženska politika ignorisanja ženskih prava. Predstavnica Ženske mreže Bojana Genov rekla je na konferenciji za novinare da predlozi izmena zakona ne uzimaju u obzir specifične potrebe žena i ne uvode odgovarajuće mere zaštite za suzbijanje svih oblika diskriminacija žena. Nove mere uključuju povećanje participacije za sve medicinske usluge i lekove, rekla je Genov, upozorivši da će to gurnuti žene dublje u siromaštvo koje u Hrvatskoj raste. Naglasila je pritom da stopa rizika od siromaštva kod žena iznosi 34,6 odsto dok kod muškaraca iznosi 25,8 odsto. Novi predlozi izmena Zakona o zdravstvenom osiguranju i Zakona o zdravstvenoj zaštiti po njenim rečima ne predviđaju troškove kontracepcije i abortusa iz sredstava Zavoda za zdravstveno osiguranje pa abortus ostaje jedina zdravstvena usluga čija se cena formira na tržištu. Predstavnica Centra za ženske studije Dorotea Šušak naglasila je da je bitno brisanje svih izmena koje se tiču povećanja iznosa učestvovanja u troškovima zdravstvene zaštite za pojedine usluge i maksimalnog iznosa učestvovanja osiguranih osoba u troškovima zdravstvene zaštite. Predlaže i izmenu članka Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju da bi troškovi HZZO-a uključivali i abortus, kontracepciju, ‘pilulu za dan posle’ i porođaj kod kuće.
Hrvatsko udruženje bolničkih lekara oglasilo se saopštenjem za javnost u kojem reformu zdravstva ministra Vilija Beroša proziva “lažnom reformom”. U saopštenju navode da je javna retorika ministra i funkcionera Ministarstva “puna uobičajenih fraza” te da su to sve “lepe reči kojih su se lekari podjednako naslušali od svih jedanaest političara koji su sedili u stolici ministra zdravstva u proteklih trideset godina.” “Rezultat svih tih fraza o reformama i svih tih zakona je sve teža dostupnost zdravstvene zaštite građanima, visok mortalitet kod najčešćih uzroka smrti poput malignih bolesti ili bolesti kardiovaskularnog sistema, nefunkcionalno upravljanje i organizacija zdravstvenog sistema, iscrpljeni bolnički lekari zbog ogromne prekovremene satnice, urušeno primarno zdravstvo i odlazak najboljih kadrova u inostranstvo”, istakli su iz HUBOL-a i dodali da, umesto stvaranja uslova u kojima bi porodična medicina postala atraktivna specijalizacija i umesto kadrovskog jačanja mreže primarne zdravstvene zaštite, namera je da se koristie tek diplomirani, mladi lekari kao carevo novo ruho. „Njih 500-tinjak, koliko ih godišnje diplomira, dobiće obavezu da godinu dana rade u primarnom zdravstvu da bi se prikrila dubina kadrovske devastacije te grane medicine. S druge strane, bolnički specijalisti, od kojih neki imaju i po 200 prekovremenih sati godišnje, raspoređivaće se po domovima zdravlja. Manipulativna retorika kojom to Beroš opravdava objašnjavajući da su se lekari besplatno školovali te da trebaju vratiti dug državi tj. sugrađanima, ne pripada u javni dijalog nego u birtijaško nadmudrivanje”, poručili su iz HUBOL-a.
Početkom novembra i u Osijeku će početi realizacija programa društveno korisnog rada, prema kojem su jedinice lokalne samouprave dužne, prema Zakonu o socijalnom radu, korisnike socijalnog programa uvesti u rad za opšte dobro bez nadoknade. „U skladu s izmenama i dopunama Zakona, aktiviraćemo radno sposobne korisnike garantovane minimalne nadoknade kroz društveno koristan rad. Verujem da će i oni biti zadovoljni, jer će se moći na taj način odužiti društvu koje ih finansira. Za početak će obavljai radove na pola radnog vremena, odnosno četiri sata dnevno, u Unikomu, Ukopu i Gradskom prevozu putnika. Radi se o održavanju gradske čistoće i zelenila, održavanju urednosti groblja te pranju vozila javnog prevoza”, rekao je za Glas Slavonije zamenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin. U Osijeku će program društveno korisnog rada obuhvatiti 400 radno sposobnih primalaca garantovane minimalne nadoknade, a podatke o njima Gradu Osijeku dostavljaće jednom mesečno Centar za socijalni rad. Radno sposoban i delomično radno sposoban samac ili član domaćinstva koji je korisnik garantovane minimalne nadoknade i nalazi se na dostavljenom popisu Centra dužan je odazvati se pozivu Grada Osijeka za učestvovanje u radovima za opšte dobro bez nadoknade. S druge strane, Grad će Centru dostavljati podatke o korisnicima koji su pozvani, a nisu se odazvali niti su učestvovali u radovima i oni bi mogli da izgube neka od svojih prava.