Ministarstvo nauke i obrazovanja ne namerava menjati odluku o početku i završetku školske godine te će nastava nakon zimskih praznika u svim školama početi u ponedeljak, 10. januara, a za sada nijedna županija nije obavestila o prelasku na online nastavu, saopšteno je iz Ministarstva nauke i obrazovanja. “Ministarstvo nema nameru menjati Odluku o početku i završetku školske godine, broju radnih dana i trajanju odmora učenika osnovnih i srednjih škola za školsku godinu 2021./2022.”, navode iz Ministarstva.
Agencija za komercijalnu delatnost saopštila je da od 1. januara korisnici hrvatskog sistema mogu sami odabrati vrstu kovid potvrde, bilo da je reč o potvrdi o prebolenju, testiranju ili vakcinisanju. Osobama koje imaju osnovu za više vrsta potvrda sistem je do sada nudio potvrdu koja je najpovoljnija za njih, odnosno, onu koja traje najduže. Ali s obzirom na sve češće zahteve za potvrdama o testiranju pojedinih država članica EU, uprkos postojećim potvrdama o vakcinisanju ili prebolenju, Agencija je omogućila korisnicima samostalan izbor i preuzimanje željenih potvrda, navodi se u saopštenju. Kao i ranije, građani svoje potvrde mogu preuzeti kroz sistem e-Građani ili na lokacijama na kojima se izdaju potvrde. Kroz sistem kovid potvrda u Hrvatskoj je od 1. juna izdano više od 5 miliona potvrda, bez greške u radu, ističu iz Agencije za komercijalnu delatnost.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa je od 418 testiranih 135 novih pozitivnih osoba na kovid-19, potvrđenih PCR testiranjem. Najveći broj novozaraženih je iz Vinkovaca, njih 26, 21 osoba je iz Županje, a 10 ih je iz Vukovara. Jedna osoba je preminula te je ukupan broj preminulih u našoj županiji 385. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 20 995, od kojih je 20 208 izlečeno. Trenutno je u županiji 37 osoba na bolničkom lečenju zbog kovid-19 bolesti. U samoizolaciji se na području županije nalazi 408 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na kovid-19 u našoj županiji, 8 je pozitivnih iz sistema zdravstva, a nijedan zdravstveni radnik nije u samoizolaciji.
U poslednja 24 časa u Hrvatskoj je od 15 408 testiranih potvrđeno 5845 novih slučajeva zaraze koronavirusom te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 28 889, objavio je Štab civilne zaštite. Među njima je 1817 pacijenata na bolničkom lečenju, od toga su na respiratoru 233 pacijenta, a preminulo je još 46 osoba.
Pulmolog Saša Srića je gostovao u N1 Studiju uživo gde je rekao da su covid potvrde najbenignija mera, ali da nije protiv obaveznog vakcinisanja ako se tu situacija ne promeni. “Covid potvrde se moraju provoditi. Ne znam koliko se u praksi proveravaju, to treba biti drastično. Gde god sam se pojavio, osim na radnom mestu, jedino su mi u pošti tražili potvrdu. Smatram je realnom i racionalnom, ali je treba bolje primenjivati. Ako će se brojevi povećavati, a provakcinisanost ostane ovakva, obavezno vakcinisanje će možda biti jedino rešenje”, naglasio je Srića.
Motom “Čitav svet je pod prstima” Hrvatski savez slepih danas obeležava Svetski dan Brailleovog pisma, odnosno brajice, sa ciljem podizanja i jačanja svesti o važnosti pisma za slepe i slabovidne osobe. Korištenje brajice u životu slepih preduslov je za ravnopravno učestvovanje u obrazovanju, svakodnevnim aktivnostima i uključivanje u život zajednice. Iz Saveza slepih ističu da je ovogodišnje obeležavanje brajice u znaku predloga Zakona o socijalnoj nezi, što je trenutno problem za osobe s invaliditetom u Hrvatskoj jer bi se njegovim usvajanjem njihov položaj mogao dodatno pogoršati. Od Ministarstva rada, penzionog sistema, porodice i socijalne politike traže da uzme u obzir predloge Kancelarije pravobraniteljke za osobe s invaliditetom i uvede inkluzivni dodatak te zakonski uredi usluge asistencije kao alata za ostvarivanje nezavisnog življenja, što je temeljno pravo osoba s invaliditetom. Među važnim pitanjima je i ostvarivanja prava na ličnu invalidninu pa Savez slepih predlaže ukidanje cenzusa kao osnove za ostvarivanje prava na istu.
Stjepan Draganić, voditelj službe Civilne zaštite Vukovar rekao je da je za naše područje u 2021. godini primljeno 78 894 poziva. „Od toga imamo 68 434 namenska poziva koji su zahtevali intervenciju hitnih službi i 10 460 nenamenskih poziva. Bilo je i 6348 poziva vezanih za COVID. Od 25 957 intervencija, 2449 su složeni događaji, 3416 sigurnosni, 808 su vatrogasni, a najviše je medicinskih događaja, kojih je bilo 16 284. Imamo zabeleženih i zlonamernih poziva”, rekao je Draganić i istakao da imaju zabeleženih sedam lažnih dojava. „Takve situacije se rešavaju jednostavno, svi su telefonski pozivi praćeni i snimani, imamo lokaciju i podatke o pozivaocu. Ovakvi pozivi vrlo često završavaju i sa sudskim epilogom”, upozorio je Draganić.