Iz Veća srpske nacionalne manjine Grada Vukovara saopšteno je da su proteklih dana u dva navrata odneli pomoć stradalima u zemljotresu na Baniji. Predsednik Veća Dejan Drakulić naglasio je da se pomoć za sada više ne skuplja, a da će o svim narednim akcijama obavestiti građane. Naglasio je da su sada najpotrebniji građevinski materijal i radnici koji bi pomagali na saniranju štete. „U dve akcije odvezli smo 6 kombija potrebne robe. U prvoj turi, samo dan posle najjačeg zemljotresa, smo odvezli najpotrebniji građevinski materijal, hranu, ćebad i higijenske proizvode u mesta koja do tada niko nije obišao, Dvor i Mali Gradac. Juče smo odvezli četiri kombija hrane i vode, građevinskog materijala, nešto ćebadi, higijenskih proizvoda i 4 agregata koja smo kupili. Dva kombija su išla u Dvor, a dva smo odvezli direktno na teren, u Blinju, Veliku Gradusu, Gornji Hrastovac i Kinjačku. To je sve što smo mogli za sada učiniti, rekao je Drakulić i zahvalio svim članovima Veća srpske nacionalne manjine Grada Vukovara, članovima GO SDSS-a, Srpskoj pravoslavnoj crkvi, vrtiću Vukovar 2, Ansamblu narodnih igara SKD Prosvjeta Vukovar, KUD-u Sloga Vukovar, Udruženju žena Vukovar, autoprevoznicima Jovčiću i Steviću i porodici Radaković koji su dali vozila za prevoz robe kao i svim građanima koji su učestvovali i dali svoj doprinos.
Novi zemljotres, koji je jutros nešto pre 8 časova pogodio petrinjsko područje bio je snage 4,2 po Rihterovoj skali, rekla je voditeljka Seizmološke službe Ines Ivančić. U toku noće je zabeležen još jedan zemljotres s epicentrom 2 kilometra severoistočno od Petrinje. Magnituda je iznosila 3,5 prema Richteru.
Župan sisačko-moslavački Ivo Žinić je posle koordinacije Županijskog štaba u Sisku izneo podatak da je prijavljena šteta na 8928 objekata posle zemljotresa. Teško su stradali Petrinja, Glina, Sisak i Lekenik, a velike materijalne štete su pretrpeli Donji Kukuruzari, Sunja, Hrvatska Kostajnica, Majur, Dvor Topusko, Gvozd i Martinska Ves. Od oštećenih objekata, 20 odsto je potpuno srušeno ili teško oštećeno i više se ne mogu koristiti, za 24 odsto objekata biće neophodna dodatna statička provera, a 54 odsto se može koristiti uprkos oštećenjima. Broj oštećenih objekata će sigurno biti i veći, jer prijave još stižu, dodao je Žinić. U pogođenom području veliki broj volontera pomaže obnovu manje oštećenih objekata kako bi se što pre ponovo koristili. Od oko 2000 firmi u županiji, 825 ima veliku štetu, kao i 700 trgovina, neupotrebljivo je šest od 13 srednjih škola, Dom za starije u Sisku se koristi, dok su korisnici petrinjskog i glinskog doma preseljeni. Sve zdravstvene službe rade, iako neke u kontejnerima. U organizovanom smeštaju je ukupno 751 osoba bez krova nad glavom. Za smeštaj se koristi 200 kontejnera, a zahtevi su za 500 i očekuje se i više od toga.
Prema pisanju portala Index.hr, dva dana nakon razornog zemljotresa u Petrinji Hrvatska biskupska konferencija objavila je da će donirati sedam miliona kuna pomoći nastradalima. Kako je tada najavio generalni sekretar Konferencije Krunoslav Novak, o daljnjoj će se pomoći raspravljati na predstojećem plenarnom zasedanju Hrvatske biskupske konferencije, kada će se analizirati situacija na terenu i utvrditi potreba pomoći te će se odrediti i drugi načini mogućeg delovanja, a najavljen je i projekat uspostave kamp-kućica, odnosno stambenih kontejnera. Dan ranije, odnosno samo dan nakon zemljotresa, vlada Republike Srbije donela je odluku da Hrvatskoj uputi iznos od milion evra finansijske pomoći, što je gotovo 550 hiljada kuna više od iznosa koji je uplatila Crkva, institucija koja iz džepova poreznih obveznika godišnje dobije oko milijardu kuna, piše Index.
U Hrvatskoj je u poslednja 24 časa zabeležen 361 novi slučaj zaraze koronavirusom, a umrle su još 54 osobe, saopštio je danas Nacionalni štab civilne zaštite. Broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas je 5899, a na bolničkom lečenju nalaze se 2453 pacijenta, od kojih je 196 na respiratoru. S obzirom da su preminule 54 osobe, ukupan broj umrlih je porastao na 4126. Od početka epidemije u Hrvatskoj do danas ukupno je evidentirano 213 319 osoba zaraženih novim koronavirusom. Oporavile su se 203 294 osobe, od toga 852 u poslednja 24 časa. U samoizolaciji je trenutno 16 865 osoba. Do danas je ukupno testiran 1 035 076 osoba, od toga 2985 u poslednja 24 časa, dodaju iz Štaba.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa su 32 nove pozitivne osobe na COVID-19, od čega je 8 osoba iz Vinkovaca, 4 iz Vukovara, 3 iz Starih Jankovaca, po 2 osobe iz Cerne, Rokovaca i Županje, te po 1 osoba iz Apševaca, Berka, Borova, Drenovaca, Gunje, Iloka, Jarmine, Komletinaca, Nuštra, Otoka i Privlake, a preminule su dve osobe. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 7814, od kojih je 7438 osoba izlečeno, a 159 preminulo. Trenutno je u županiji 59 osoba na bolničkom lečenju zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirane su 93 osobe, te je ukupno do sada testiranih osoba na području županije 34 351. U samoizolaciji na području županije je 451 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji su pozitivna 22 radnika iz sistema zdravstva, dok ih je u samoizolaciji 10, saopštio je županijski Štab civilne zaštite.