Viši sud u Beogradu zakazao je za 14. oktobar suđenje četvorici hrvatskih oficira koje se tereti da su u avgustu 1995. godine bombradovali kolonu izbeglica na Petrovačkoj cesti, piše beogradski list Politika. Postupak po optužnici koju je protiv Vladimira Mikca, Zdenka Radulja, Željka Jelenića i Danijela Borovića, podiglo srpsko tužilaštvo za ratne zločine protiv civilnog stanovništva vodiće veće kojem će predsedavati sudija Vladimir Duruz. Iako je tužilaštvo za ratne zločine prilikom podizanja optužnice predložilo da se postupak protiv optuženih vodi u njihovom odsustvu, po saznanjima Politike, Viši sud nije doneo odluku o tome. Branilac prvooptuženog Mikca, advokat po službenoj dužnosti Aleksandar Olenik, rekao je da je jasno da je na Petrovačkoj cesti izvršen ratni zločin, da postoji veliki broj dokaza, svedoka i žrtava koji potvrđuju da su 7. i 8. avgusta 1995. hrvatski avioni bombardovali izbegličku kolonu, ali da je “suština da u konkretnom postupku nema dokaza upravo protiv četiri optužena pilota”, navode srpski mediji.
Predsednik Republike Zoran Milanović zaključio je da su javno dostupne informacije o aferi u Ini iz koje je ukradeno više od milijardu kuna “dovoljne da se postavi pitanje odgovornosti puno većeg broja ljudi od uhapšenih” kao i da se u energetskom sektoru ništa ne dešava bez učestvovanja Vlade. “Uoči teške jeseni koja će hrvatskim građanima i privredi doneti dramatična poskupljenja energenata, gasa i struje, i u situaciji kada još uvek nisu ponuđene mere kojima bi se sačuvala socijalna i ekonomska stabilnost Hrvatske, zaprepašćuje me i zabrinjava saznanje da je u Ini bio omogućen model poslovanja koji ima sva obeležja organizovane pljačke”, naveo je juče Milanović na facebooku. Umesto da gas iz hrvatskih izvora služi jačanju nacionalne energetske sigurnosti koja je posebno važna u današnjim uslovima međunarodne energetske krize “svedočimo da je Inino trgovanje plinom pretvoreno u bankomat za bogaćenje pojedinaca povezanih s vlašću. Barem koliko za sada znamo, ako je to sve što će se otkriti”, napisao je Milanović.
Sindikat policije Hrvatske zatražio je juče povećanje plata zaposlenima u MUP-u priključujući se inicijativi sindikata javnih službi koji od Vlade očekuju da u što kraćem roku pokrene pregovore o povećanju osnovice za plate njihovih članova. “Sindikat upozorava da je rast plata neophodan, s obzirom na aktuelnu privrednu situaciju koju obeležava ogroman porast cena i sve teži životni uslovi policijskih službenika te svih ostalih državnih službenika i funkcionera, čije su plate izuzetno niske te značajno zaostaju za platama u privredi, pa i u javnim službama”, saopšteno je iz Sindikata policije Hrvatske.
Ministarka poljoprivrede Marija Vučković je, uz direktora Agencije za plaćanja u poljoprivredi Antuna Vujića i u prisustvu saborskog zastupnika Gorana Ivanovića te župana Osječko-baranjske županije Ivana Anušića sa saradnicima, juče uručila nove ugovore iz Programa ruralnog razvoja u Osijeku. Reč je o ugovorima vrednim 133 miliona kuna, a koji će omogućiti građenje odnosno proširenje sistema navodnjavanja, ulaganja u stočarsku proizvodnju na gazdinstvima mladih i malih poljoprivrednika, investicije u semensku proizvodnju, povrtlarstvo, kao i rekonstrukciju i dograđivanje vatrogasnog doma. Navodnjavanje je preduslov za uspešnu budućnost poljoprivredne proizvodnje u Republici Hrvatskoj i glavni alat koji će pomoći poljoprivrednicima u borbi sa sušom, rekla je ministarka Vučković prilikom uručivanja dva nova ugovora o podrškama za građenje sistema navodnjavanja Dalj i proširenje sistema navodnjavanja Gat, čime će se, zahvaljujući podršci većoj od 123 miliona kuna, omogućiti navodnjavanje površina na još 1189 hektara. Ministarka Vučković je istakla i važnost ugovora koji su upućeni u Osječko-baranjsku županiju u okviru Mere 6, koji se u najvećoj meri odnose na ulaganja u stočarsku proizvodnju na gazdinstvima mladih i malih poljoprivrednika. Uz pomoć novih ugovora u ukupnoj vrednosti podrške većoj od 2 miliona kuna korisnici planiraju da povećaju kapacitete svoje stočarske proizvodnje nabavljanjem ukupno više od 200 novih grla teladi, svinja i ovaca, 130 koka nesilica, ali i da investiraju u zemljišta i mehanizaciju u svrhu ishrane stoke.
Hrvatska agencija za lekove i medicinske proizvode juče je saopštila da je zbog kašnjenja u proizvodnji došlo do nestašice pojedinih lekova, poput Rivotrila za lečenje epilepsije te nekoliko oblika leka Klavocin koji se izdaju u apotekama i primenjuju u bolnicama, a normalizacija snabdevanja za neke od njih očekuje se uskoro. Za Rivotril, lek koji pomaže u sprečavanju epileptičnih napada i lečenju te bolesti, normalizacija snabdevanja se očekuje do 5. septembra, Neki oblici Klavocina koji se izdaju na recept u apotekama trebali bi biti dostupni pacijentima 1. oktobra, a nestašica nekih oblika bi mogla da potraje do kraja godine, kažu u HALMED-u. Predsednica Hrvatske apotekarske komore Ana Soldo je rekla da je tokom cele godine bilo otežano snabdevanje Klavocinom, ali prema informacijama od proizvođača i veledrogerija, situacija na tržištu bi trebala da se normalizuje u prvoj polovini septembra.
Iz Gradske uprave obaveštavaju građane da danas završava prevoz izletnika na Vukovarsku adu u organizaciji Grada Vukovara te mole sve one koji su postavili šatore i drugu imovinu na Adi da ih, u skladu sa Pravilima korištenja javnog vodnog dobra vukovarske Male ade, najkasnije do kraja septembra sklone, da bi se ona vratila u izvorno stanje u skladu sa uslovima korištenja dobijenim od Hrvatskih voda i Hrvatskih šuma. Iz Gradske uprave naglašavaju da je i ova godina pokazala da je Vukovarska ada u letnjim danima omiljeno izletište za građane Vukovara i okolnih mesta te da o značaju ove destinacije govori i podatak da je uvrštena u deset najlepših kontinentalnih plaža u Hrvatskoj.