Poslednjih godina se sve više građana odlučuje na grejanje peletima, koji su povoljniji i ekološki prihvatljiviji način grejanja, međutim, iako je porasla potražnja, situacija na tržištu nije sasvim stabilna i kontrolisana, piše tportal. Ukupna proizvodnja peleta u Hrvatskoj je oko 550 hiljada tona, od čega je domaća potražnja oko 20 odsto. Iz HUP-Udruženja drvne i papirne industrije kažu da se sve ostalo moralo izvoziti zbog slabe domaće potražnje, koja je puno niža nego u zemljama u okruženju te ispod potražnje u većini zemalja Evropske unije. “Vodili smo brojne promotivne aktivnosti, ali bez rezultata. Ogroman broj ljudi uopšte nije znao šta je pelet. Glavni izbor je bio gas, najviše je novca uloženo u gasnu mrežu. Sada kada je došlo do dramatičnih promena sa gasom, potrošači se okreću peletu, a da bi došlo do ravnoteže, treba neko vreme”, rekao Ivić Pašalić, predsednik HUP-Udruženja drvne i papirne industrije, dodajući da je svima cilj da se ukupna količina proizvedenog peleta potroši u Hrvatskoj. Do nestašice peleta nije došlo, jer ga ima za kupiti u većini trgovačkih centara i na benzinskim pumpama, navode iz HUP-Udruženja. “Treba naglasiti da su do ove godine kupci u Hrvatskoj kupovali pelet u pravilu na jesen ili početkom zime i zato su i trgovci tako organizovali nabavljanje i prodaju, pripremajući se za zimu. Mnogi su ostali iznenađeni i nepripremljeni za potražnju usred leta”. Država je smanjila PDV na ogrev na 13 odsto, te je sada u proceduri dalje smanjenje na pet procenata. Međutim, trgovci navode da je nabavna cena u poslednjih šest do devet meseci porasla 130 do 150 odsto. Pre šest meseci prodavali su pelet po otprilike 1,25 kuna za kilogram plus PDV, koji je tada iznosio 25 odsto, a danas košta 2,73 kune plus PDV preko 13 odsto.
Uprkos negativnim posledicama i okolnostima vezanima za sušu koja je prisutna u celoj Evropi, očekuje se odličan prinos suncokreta, pa su i u Fabrici ulja Čepin optimistični oko otkupa ove uljarice, ali i cene ulja koje su na domaćem tržištu u proteklom periodu porasle, piše Glas Slavonije. “Vraćamo u redovni ciklus žetve i otkupa suncokreta, i ako baziramo cenu ulja na osnovu današnje cene suncokreta od 4,30 kn/kg, u septembru možemo da očekujemo smanjenje cene ulja. Mi smo već s cenama za septembar prema našim kupcima izašli, i one su niže nego što su bile do sada, ali sada je na samim distributerima i trgovačkim lancima da to snižavanje cena prenesu na police i potrošače”, izjavio je, između ostalog, Josip Bičvić, član Uprave fabrike ulja Čepin.
Najveći domaći autobusni prevoznici poručili su danas da će zbog povećanih troškova prevoza morati da ukinu deo školskih linija, te su pozvali županije na potpisivanje ugovora o javnoj usluzi koji bi prevoz do škole obračunavao po kilometru, a ne broju učenika. Prevoznici okupljeni u Udruženje hrvatskih autobusnih javnolinijskih prevoznika poručuju u saopštenju da je ukidanje linija đacima poslednje što žele da urade, ali visoki troškovi održavanja, povećane cene goriva, inflacija i zanemarivanje prevoznika od nadležnih institucija znače da će morati povući i taj, kako kažu, “poslednji nepopularni korak”. Bez obzira na sufinansiranje srednjoškolskog prevoza, prevoznicima je neisplativo i neodrživo voziti linije sa tek nekoliko učenika i zato je neophodan novi dogovor sa županijama. “Jedino tako možemo da vozimo, nezavisno o broju putnika i jedino tako možemo da održavamo autobusne linije koje u velikom delu zemlje život znače. Sve ostalo je plesanje po rubu finansijske provalije za prevoznike”, izjavio je predsednik Udruženja Hrvoje Meštrović.
Nakon što je posle pet godina pauze, reaktiviran rad Fudbalskog kluba Borac iz Banovaca, kao jedna vrsta pomoći u radu, danas je rukovodstvu Kluba u Generalnom konzulatu Republike Srbije u Vukovaru uručena donacija u vidu fudbalskih lopti i garniture dresova. Donaciju je uručio generalni konzul Aleksandar Nakić, koji je na inicijativu zamenika župana iz reda srpske zajednice, Srđana Jeremića nedavno obišao klub i razgovarao sa upravom o trenutnim potrebama. Divim se entuzijazmu ovih momaka, koji su ili iz Banovaca ili okolnih mesta, što pokušavaju da Klub „dignu na noge”, nakon godina pauze, rekao je generalni konzul istakavši da je uz njegov angažman za realizaciji donacije zaslužan i Đorđe Radinović, predsednik opštine Stara Pazova. Zamenik župana Jeremić, koji je prisustvovao događaju, izrazio je zadovoljstvo što je na funkciji generalnog konzula u Vukovaru, kako je rekao, osoba koja je, pre svega veliki operativac i shvata potrebe i probleme srpske zajednice na ovom području. Podsetio je i na korektnu saradnju sa načelnikom opštine Nijemci, u čijem su sastavu i naselje Banovci, koja je rezultovala ulaganjem 80 hiljada kuna u sanaciju krova u kojem je smešten klub. Naveo je da je za kompletnu obnovu kompleksa potrebo još 216 hiljada kuna, od čega će 130 hiljada biti realizovana iz kapitalnih projekata Srpskog narodnog veća, a ostatak iznosa na osnovu konkursa ZVO, za iste namene. Predsednik Kluba, Milan Mrđanov zahvalio se na današnjoj donaviji klubu, koji trenutno broji 16 članova. Takmiče se u Trećoj međužupanijskoj ligi i s obzirom da im je ovo prva sezona i očekivanja su im skromna po pitanju plasmana.
Prema najavi, objavljenoj na facebook stranici Javne ustanove sportski objekti Vukovar, koja upravlja vukovarskim bazenom, unutrašnji, odnosno olimpijski bazen od sutra ne radi zbog redovnog godišnjeg remonta, međutim, za razliku od prethodnih godina, ne navodi se do kada će remont da traje. Radovi obuhvataju redovni godišnji remont postrojenja i kotlovnice te pranje školjke bazena.