U Vukovarsko-sremskoj županiji danas je potvrđeno 10 novih pozitivnih osoba na COVID-19, i to 5 osoba iz Vinkovaca, 2 osobe iz Nuštra, te po 1 iz Vrbanje, Gradišta i Tordinaca, a 1 osoba je preminula. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih osoba je 627, od kojih je 530 osoba izlečeno, a 14 preminulo. Trenutno je u županiji 17 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirane su 23 osobe, te je ukupno testiranih do sada na području županije 8294. U samoizolaciji na području županije je 167 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 8 zdravstvenih radnika, 2 lekara, 1 medicinska sestra odnosno tehničar, 2 druga zdravstvena i 3 nezdravstvena radnika. U samoizolaciji iz sistema zdravstva je 23 radnika, 5 lekara, 13 medicinskih sestara i tehničara, 4 druga zdravstvena i 1 nezdravstveni radnik.
U protekla 24 časa u Hrvatskoj je zabeleženo 146 novozaraženih koronavirusom, a dve osobe su umrle, obavestio je jutros ministar zdravstva Vili Beroš na konferenciji za novinare Nacionalnog štaba civilne zaštite. Trenutno je u Hrvatskoj ukupno 2650 aktivnih slučajeva Covida-19. Ministar Beroš je podsetio da je danas 189. dan od pojave novog koronavirusa u Republici Hrvatskoj. “Broj pozitivnih osoba od 25. februara do danas je ukupno 10 270. Od početka epidemije testirano je ukupno 167 250 osoba, a u protekla 24 časa 1591 uzorak. Na bolničkom lečenju se nalaze 7434 osobe, a od juče, odnosno tokom protekla 24 člasa, 28 novih. Od njih je 14 na respiratoru, a u odnosu na juče novih na respiratoru je četiri”, rekao je Beroš. Istakao je da su se do danas oporavile 7434 osobe te da je u protekla 24 časa iz bolnice otpušteno pet osoba. Štab je od juče počeo održavati redovne konferencije za medije u 9 časova i 30 minuta, umesto u 14 časova, kao dosada, a ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović, objasnio je da je ujutro broj obolelih na lokalnom i nacionalnom nivou najpodudarniji i da je razlika među podacima najmanja. “Smatramo da je ujutro najtačniji omer onoga što je poznato na lokalnom nivou i onoga što je upisano u centralnu platformu centralnog zavoda za zdravstveno osiguranje najbliže”, rekao je Božinović i dodao da će i Nacionalni štab svoja saopštenja od sada objavljivati u 10 časova.
Školska godina za sve učenike u Hrvatskoj počeće 7. septembra, a o tome za koga će početi on-line, a za koga u učionicama odlučivaće pojedine škole i njihovi osnivači, rekao je juče ministar nauke i obrazovanja Radovan Fuchs. Gostujući u Dnevniku RTL-a, ministar je objasnio kako u ovom trenutku ne zna postoje li škole koje su odabrale mešoviti oblik nastave, dakle onaj koji bi se odvijao delom on-line, a delom u učionicama, istakavši kako je to stvar pojedinih škola, odnosno njihovih osnivača. ″U ovom trenutku ne znam koje su škole odabrale koji oblik. To ćemo znati relativno brzo. Ono što će biti, to će biti da će škola početi 7. septembra, nekome u klupi, a nekome kod kuće, kako odluče organizaciono pojedine škole i osnivači, i to je u principu poruka što se tiče početka školske godine″, rekao je Fuchs odgovarajući na pitanje hoće li svi hrvatski đaci početak školske godine dočekati u školskim klupama. Ministarstvo nauke i obrazovanja objavilo je modele i preporuke za rad u usloviima povezanima s covidom-19 u pedagoškoj odnosno školskoj godini 2020./2021. Plan je temeljen na tri scenarija, od kojih se prvi temelji na provođenju nastave u celini u učionicama za svu decu, drugi se odnosi na mešoviti oblik nastave, delom u školi, a delom na daljinu, dok je treći nastava na daljinu.
Povodom Međunarodnog dana nestalih osoba, u Dalju je održan sastanak Udruženja srpskih porodica ubijenih, poginulih, nestalih i nasilno odvedenih i invalidnih osoba ‘Protiv zaborava’. Okupljeni članovi su se prisetili svojih porodičnih tragedija, odnosno svojih najmilijih koji su nestali tokom rata 90ih godina u Hrvatskoj. Saborska zastupnica SDSS-a Dragana Jeckov, zajedno sa kolegama Jugoslavom Vesićem, potpredsednikom SDSS-a i Srđanom Kolarom, predsednikom gradske organizacije Vukovara, razgovarala sa članovima udruženja i tom prilikom iznela čvrst stav da će Klub zastupnika SDSS-a svojim delovanjem insistirati na intenzivnijoj potrazi za nestalim pripadnicima srpske zajednice kao i potrebi da se svim civilnim žrtvama i njihovim porodicama posveti potrebna pažnja lišena svake diskriminacije i politizacije.
Hrvatska je do sada pronašla 82 odsto nestalih osoba iz rata, a još je 1869 nestalih, njihove porodice čekaju da pronađemo informacije o tome kakva je sudbina njihovih najmilijih i to je naša obaveza i zadaća, rekao je premijer Andrej Plenković. Predsednik Vlade Plenković i potpredsednik Vlade i ministar hrvatskih branioca Tomo Medved učestvovali su juče na obeležavanju Međunarodnog dana nestalih i na Konferenciji o nestalim osobama u Domovinskom ratu, a u izjavi novinarima nakon konferencije Plenković je istakao da je od Domovinskog rata do danas pronađeno 82 odsto nestalih osoba u Domovinskom ratu što je, kada se gleda poredba s drugim ratovima i sukobima, izrazito visok procenat. ‘Ali još je 1869 nestalih ljudi i njihove porodice čekaju da pronađemo informacije o tome kakva je sudbina njihovih najmilijih. Upravo ta činjenica naša je obaveza i zadaća da to učinimo u periodu koje je pred nama’, dodao je. Najavio je da će prvenstveno od institucija Srbije gde ima najviše podataka, Hrvatska tražiti kako doći do potrebnih informacija. Na novinarska pitanja vezano za posetu delegata predsednika Srbije Aleksandra Vučića Gruborima smatra kako je to dobro i da su njegove poruke deo ohrabrujućih signala.
Tokom vikenda 15 vozača je zatečeno s prisutnošću alkohola u organizmu, od kojih je pet vozača smešteno u posebne prostorije policije do trežnjenja. Najveća zabeležena koncentracija od 2,64 promila utvrđena je kod 42-godišnjeg vozača ličnog automobila u Mirkovcima koji je i smešten u posebne prostorije do prestanka delovanja. Stacionarne kamere za kontrolu saobraćaja zabeležile su tokom vikenda 99 prekršaja nedopuštene brzine kretanja vozila. Policija će i dalje provoditi pojačanu kontrolu učesnika u saobraćaju na putevima, pre svega zbog upravljanja vozilom pod uticajem alkohola, nedopuštene brzine kretanja, nekorištenja sigurnosnog pojasa, nepropisnog prevoženja dece u dečjim sedalicama i nepropisne upotrebe mobitela.