Zaključno s jučerašnjim danom u Vukovarsko-sremskoj županiji je 11 osoba pozitivnih na koronavirus, objavio je Štab civilne zaštite Vukovarsko-sremske županije. Županija je do sada iz sredstava Budžeta preko županijskog Štaba civilne zaštite, pomogla nabaviti zaštitnu opremu svim gradskim i opštinskim štabovima te svim hitnim službama zbog dodatne zaštite u njihovom radu. Potrošeno je oko pola miliona kuna za nabavljanje potrebne opreme, a od toga samo za zaštitne maske za zdravstvene radnike izdvojeno je oko 238 hiljada kuna. Županijski Štab je u saradnji s Nacionalnim štabom provodi brojne aktivnosti u preduzimanju mera zaštite stanovnika županije. Štab je osigurao rad tri ambulante pri domovima zdravlja sa izdvojenim radom za potencijalnu sumnju na koronavirus, u Vinkovcima, Vukovaru i Županji te njihov rad od 0 do 24 časa, te je organizovan i rad sistema zdravstva u delu davanja propusnica. U saradnji s Upravnim odeljenjem za poljoprivredu osiguran je i sistem kako bi OPG-ovi što kvalitetnije funkcionisali u nastalim uslovima. U domovina za starije i nemoćne na području županije izdane su jasne i precizne upute te osigurano funkcionisanje istih uz maksimalne mere opreza. Osiguran karantin za strane državljane, koji su se zatekli na području naše županije te je osiguran karantin i za vozače kamiona koji su izdvojeni iz konvoja ili su kao pojedinačni na utovaru ili istovaru na području naše županije, navodi se u saopštenju Županijskog štaba civilne zaštite.
Na sastanku Štaba civilne zaštite Grada Vukovara juče su se iznele pojedine činjenice o trenutnom stanju po pitanju koronavirusa u Vukovaru. U našem gradu za sada je zaražena jedna osoba. Trenutno se u samoizolaciji nalazi 225 hrvatskih državljana te 10 stranih, a 32 vozača nalaze se u karantinu. Primljeno je 5 dojava o kršenju samoizolacije, no niti jedna nije utvrđena. Volonteri Crvenog krsta Vukovar nastavljaju delovati i pomagati svojim starijim sugrađanima pri nabavi lekova, higijenskih i prehrambenih namirnica, no s obzirom na velik broj poziva, nedeljni obilazak jednog domaćinstva ograničen je na 2 puta. Gradske firme Vodovod, Tehnostan i Komunalac obavljaju svoje poslove bez teškoća, dok Javna vatrogasna jedinica Vukovar radi u grupama i za sada nema intervencija.
Koronavirusom u Hrvatskoj zaraženo je još 77 osoba, čime se ukupan broj popeo na 790 osoba pozitivnih na koronavirus, obavestio je juče Nacionalni štab civilne zaštite. Nema novih preminulih, a oporavilo se još 12 osoba čime se ukupan broj osoba koje su ozdravile popeo na 64 osobe, objavio je ministar zdravstva Vili Beroš na konferenciji za medije. Na respiratoru je 27 pacijenata, a do sada je preminulo šest osoba. “Rano smo uveli mere za samozaštitu građana i veseli nas što građani poštuju mere. Zato je naša kriva porasta broja obolelih i dalje linearna”, istakao je ministar te poručio da je ”naša sudbina u našim rukama”. ”Ako se odgovorno ponašamo, broj obolelih može iz dana u dan biti sve manji. Sve je na nama, na svima nama”, istakao je ministar zdravstva. Hrvatska ima 803 resipiratora, a radi se na postupnom uvozu 250 novih respiratora.
Glavni državni inspektor Andrija Mikulić izjavio je juče da je Državni inspektorat, koji je od preko 800 policijskih prijava zbog kršenja mere samoizolacije zasad odradio njih više od 600, do sada naplatio kazne u ukupnom iznosu oko 130 hiljada kuna. Mikulićje u izjavi za RTL Danas ocenio lošim i neverovatnim da neki ljudi, bez obzira na epidemiju koronavirusa i sve apele da ostanu kod kuće, i dalje krše samoizolaciju, neki i više puta. Državni inspektorat, naglasio je, tome je pokušao stati na kraj izdavanjem prekršajnog naloga s kaznom od 8000 kuna, a za one koji ponovno prekrše tu meru i rešenjem kojim se putem Fine ovrhom s računa direktno skida 30 hiljada kuna. Uradi li neko to opet, na prisilan način i u saradnji s policijom i Civilnom zaštitom sanitarni inspektori vode ih u karantin. Zasada su zabeležena dva takva slučaja, objasnio je Mikulić.
Novi paket mera pomoći privredi očekuje se do kraja nedelje, a biće sveobuhvatan i robustan te usmeren zaštiti privrednika, radnika i privatnog sektora, rekao je juče predsednik Vlade Andrej Plenković. On je izvestio da se na drugomu paketu mera za privredu radi i da bi trebao biti spreman za narednu sednicu Vlade. “Kada se taj paket u celini završi, kada se usuglasimo prvo na nivou Vlade, a potom i kroz proces konsultacija, objavićemo ga javnosti, do kraja ove nedelje”, najavio je premijer. Ocenio je da je Vlada, što se tiče privrednih mera, reagovala promptno. Prvi paket mera išao je u martu, “mesecu kojeg ćemo verovatno dugo pamtiti i u političkom i ekonomskom pogledu, a nažalost i u pogledu zemljotresa u Zagrebu koji je poprilično preokrenuo sve što je Vlada planirala i radila”, izjavio je premijer Plenković.
Na inicijativu Ministarstva poljoprivrede u vezi s obavljanjem neophodnih poljoprivrednih radova te s tim u vezi i prodajom poljoprivrednog repro materijala, kao što su semena, rasade i sadnice i rezervnih delova za poljoprivrednu mehanizaciju i opremu, Nacionalni štab civilne zaštite dao je tumačenje Odluke o merama ograničavanja društvenih okupljanja, rada u trgovini, uslužnih delatnosti i održavanja sportskih i kulturnih događanja. Pojam „poljoprivredne apoteke“ podrazumeva i vrtne centre i rasadnike koji prodaju poljoprivredni repro materijal te prodavanice rezervnih delova za poljoprivrednu mehanizaciju i opremu. U skladu s tim vrtni centri i rasadnici koju prodaju poljoprivredni repro materijal te prodavanice rezervnih delova za poljoprivrednu mehanizaciju i opremu mogu raditi uz obavezu poštovanja Odluke o radnom vremenu trgovina te mera socijalnog distanciranja i svih mera koje propisuje Hrvatski zavod za javno zdravstvo, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede.
Nakon blage zime voćarima se dogodilo ono čega su se najviše bojali – kasni prolećni mraz. Nastradale su rane voćne sorte, a štete se već sada u nekim nasadima procenjuju na 80 odsto. Voćarima vreme i dalje ne ide na ruku, jer meteorolozi najavljuju dolazak nove hladne fronte. Na nekim pozicijama kajsija je smrzla 100 odsto, a pojedini voćari koji imaju nekakav sistem obrane od mraza smanjili su tu štetu na nekakvih 50 odsto. Generalno mislimo da je katastrofa za voćare, rekao je Stjepan Zorić iz Hrvatske voćarske zajednice za HRT. Ne možemo očekivati proglašenje elementarne nepogode jer kad je proglasimo naš sistem je takav da nikad ništa ni ne dobijemo od te elementarne nepogode, posebno sad u ovoj situaciji, dodao je Zorić. Voćari već sada, zbog koronavirusa, strahuju i za berbu jer im za nju trebaju ljudi. Zato priželjkuju da se, naravno uz poštovanje svih mera sigurnosti za njih i kupce, ponovo otvore pijace.
Prema podacima Ministarstva privrede, prosečna cena benzina pala je na 8,23 kune. Nešto manje od benzina pojeftinio je i dizel, koji od danas košta 8,35 kuna. Pojeftinio je i autogas, na 3,50 kuna.