U Vukovarsko-sremskoj županiji u posljednja 24 časa je evidentirana jedna nova pozitivna osoba na COVID-19, iz Vukovara, dok su 3 osobe preminule. Od početka epidemije ukupan broj obolelih osoba je 26 189, od kojih je 415 osoba preminulo. Trenutno su u županiji 83 osobe hospitalizovane zbog COVID-19 bolesti, a u samoizolaciji se nalazi 1239 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji, 76 je pozitivnih iz sistema zdravstva dok ih je 9 u samoizolaciji. Iz sistema obrazovanja obolelo je 133 nastavnika i 765 učenika.
Direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak najavio je u subotu da se razmišlja o smeru skraćenja karantina za sve vakcinisane na sedam dana i skraćenje izolacije za bolesne na pet dana, a to će regulisati preporuke Zavoda koje će se doneti uskoro, prenosi agencija HINA. Capak je podsetio da omikron varijanta koja prevladava u Evropi i Hrvatskoj ima drugačije karakteristike i radi se o blažoj bolesti, pogotovo za vakcinisane, ali varijanta zaobilazi imuni sistem i zaražava ponovo prebolele i vakcinisane i brže se širi. „Ono što je bitno za smanjenje izolacije i karantina je to da inkubacija traje nešto kraće nego kod prethodnih varijanti, blaža i srednje teška bolest traje kraće i osoba je kraće zarazna nego što je to bilo s deltom i prethodnim varijantama, što nam daje mogućnost da razmišljamo o skraćenju samoizolacije, odnosno karantina i izolacije za bolesne – rekao je Capak nakon sastanka Nacionalnog štaba civilne zaštite. Ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović govorio je o novim EU rokovima važenja covid potvrda kod prelaska granica najavivši da će od 1. februra izdavati covid-potvrde za one koji su vakcinisani s dve doze na 270 dana, kod PCR-a se ne menja ništa – 72 časa od testiranja, s brzim antigenskim testom granica će se moći preći ako nije prošlo više od 24 časa od testiranja, a kad je u pitanju prebolenje – 180 dana od prebolenja. Rokovi važenja covid-potvrda unutar Hrvatske ostaju isti, naglasio je Božinović.
U dve covid godine umrlo je 18 hiljada penzionera više od proseka, piše danas Večernji list, navodeći da je velika smrtnost starijih osoba spustila ukupan broj penzija na najniži nivo u poslednje četiri godine. Broj penzionera je sa milion i 241 hiljadu s kraja 2020. godine pao na milion i 232 hiljade koliko ih bilo poslednjeg dana 2021. godine, objavio je Hrvatski zavod za penziono osiguranje. U godinu dana, ukupan broj penzionera smanjio se tako za približno 9000, što je najveće smanjenje otkako se prate podaci u Hrvatskoj. Pad broja penzionera tokom prošle godine je posledica visoke smrtnosti u starijoj populaciji pa je tako prošle godine umrlo gotovo 12 hiljada penzionera više od prosečnog broja umrlih u godinama pre korone. Zbog smrti korisnika, u 2021. je prestala isplata gotovo 61 hiljade penzija.
Visoki trgovački sud Republike Hrvatske doneo je presudu prema kojoj je Grad Županja dužan isplatiti više od pet miliona kuna firmi Borovo, koje su još 2006. godine dobili kao pozajmnicu. Naime, Borovo je tada, prema uputstvima Hrvatskog fonda za privatizaciju Gradu Županji pozajmilo 2,5 miliona kuna za bivše radnike firme Lužnjak. Borovo je tu transakciju vodilo kao pozajmicu i celi je slučaj završio na sudu te je krajem 2011. prvostepenom presudom Trgovačkog suda u Osijeku, donesenom u korist Borova, Gradu Županji naložena isplata 2,5 miliona kuna, uvećana za zakonske zatezne kamate. Grad je uložio žalbu, a Visoki trgovački sud u Zagrebu sredinom 2016. promenio je presudu i odbio tužbu Borova. Međutim, Borovo je na ovu odluku odgovorilo revizijom, koja je prihvaćena, i Vrhovni je sud celi predmet vratio na suđenje. Visoki trgovački sud zatim donosi drugostepenu presudu kojom je uvažio da je bazni ugovor između Borova i Grada ugovor o pozajmici i da Grad Županja mora vratiti novac. Uz glavnicu, kamatu i sudske troškove reč je iznosu većem od pet miliona kuna, potvrdio je za Glas Slavonije gradonačelnik Županje Damir Juzbašić.
Evropska unija propisala je da zemlje članice najkasnije do februara 2033. godine moraju s papirnatih preći na plastične vozačke dozvole, a onima koji to žele, omogućeno je da takvu obavezu nametnu i pre. Hrvati papirnate dozvole mogu koristiti sve do februara 2033. godine, osim onih kojima će rok važenja dozvole isteći pre. Ipak, iz MUP-a poručuju da vozači mogu podneti zahtev za menjanje stare vozačke dozvole kad god žele, pa tako i pre nego što istekne. „Cena zavisi o vrsti postupka koji podnosilac odabere prilikom podnošenja zahteva. U redovnom postupku vozačka se izdaje najkasnije u roku od 30 dana od dana podnošenja zahteva. U ubrzanom postupku vozačka se dozvola izdaje u roku od tri radna dana, a u hitnom u roku od 24 časa od podnošenja zahteva”, navode iz MUP-a. Cena izdavanja vozačke u redovnom postupku iznosi 151 kunu, odnosno 181 kunu kad ju se dostavlja na kućnu adresu, u ubrzanom postupku 200 kuna, a u hitnom 450 kuna.
Na graničnom prelazu Ilok u subotu su radnici Carine pri pokušaju ilegalnog unosa u Hrvatsku zaplenili više od 10 tona duvanske melase za pušenje u vodenim lulama odnosno nargilama, saopšteno je iz Carinske uprave. Duvanska melasa bila je sakrivena među prijavljenom carinskom robom, te tako pokušana biti prokrijumčarena u Hrvatsku, navode iz Carinske uprave.