Saborski zastupnici Hrvatskih suverenista, Marijan Pavliček i Vesna Vučemilović na današnjoj su se konferenciji za medije u Vukovaru osvrnuli na, kako su rekli, pljačku veka u INI, odgovornost Hrvatske energetske regulatorne agencije te političkoj odgovornosti vladajućih. Istakli su da pljačka Ine pogađa same temelje Hrvatske jer to nije samo pljačka Ine nego i hrvatskih građana koji su decenijama stvarali tu kompaniju. Ovakve stvari su postale gotovo svakodnevne u Hrvatskoj i trenutno smo po indeksu korupcije na 68. mestu od 200 zemalja, za šta je odgovorna isključivo Vlada, jer je upravo ona imenovala članove Uprava i Nadzornih odbora, rekao je presedsednik Suverenista Pavliček navodeći kako će osumnjičeni najverovatnije uskoro biti pušteni da se brane sa slobode. Iz tog razloga Hrvatski suverenisti će u hrvatski parlament uputiti inicijativu za predlogom izmena Krivičnog zakona, na osnovu kojih bi u sferi privrednog kriminala glavni akteri mogli da budu osuđeni na doživotni zatvor, te da takvi predmeti ne mogu da uđu u zastaru.Vesna Vučemilović rekla je da je njena jučerašnja inicijativa da saborski Odbor za privredu, što pre javno sasluša odgovorne osobe iz Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA) uvrštena na dnevni red sledeće sednice Odbora. Očigledno je da su oni, kao odgovorni za energetsku delatnost i stanje na tržištu napravili propuste. Mi bi sada trebali da verujemo kako je menadžer na četvrtom rukovodnom nivou INE sam mogao da otuđi milijardu kuna i to udružen s firmom koja ima istu adresu kao i Ministarstvo privrede i održivog razvoja. Očekuju da smo ili neuki ili beskrajno naivni, rekla je Vučemilović, a to hrvatski građani sigurno nisu.
Potpredsednik vlade i ministar hratskih branitelja, Tomo Medved istakao je danas u Vukovaru, na centralnom obeležavanju Dana sećanja na osobe nestale u ratu i Međunarodnog dana nestalih, da i dalje potpuno izostaje saradnja Srbije u rešavanju pitanja nestalih. Nakon polaganja venaca na vukovarskom Memorijalnom groblju ministar Medved je izjavio da saradnja Srbije u potpunosti izostaje u dostavljanju informacija o sudbini nestalih tokom rata u Hrvatskoj iako je potpuno jasno, naglasio je, da u arhivima u Srbiji postoje zapisi o tome gde su posmrtni ostaci nestalih. Podsetio je da Hrvatska još uvek traga za 1832 nestale osobe. Vukovarsko-sremski župan Damir Dekanić smatra kako se na svim nivoima, od državnog do lokalnog, mora učiniti sve da se rasvetli sudbina nestalih osoba. Vukovarski gradonačelnik Ivan Penava ocenio je da je poslednjih godina, zahvaljujući značajnim naporima nadležnog Ministarstva, došlo do pomaka u procesu traženja nestalih, ali da i dalje ne mogu biti zadovoljni delovanjem pravosuđa i kažnjavanjem odgovornih za ratne zločine i sudbinu nestalih lica.
Povodom Međunarodnog dana nestalih osoba, članovi Udruženja nestalih, ubijenih i nasilno odvedenih Protiv zaborava su se, u saradnji s Srpskim narodnim većem i Zajedničkim većem opština, na prikladan način okupili i obeležili ovaj dan. Prema poslednjim podacima, trenutno su u registru nestalih 1832 osobe, od čega je veći broj srpske nacionalnosti. Predsednica Udruženja Marica Šeatović je rekla da nisu zadovoljni procesom pronalaska nestalih civilnih žrtava rata jer je proces usporen zbog nedostatka dijaloga vlasti Srbije i Hrvatske. Potpredsednica SNV-a Dragana Jeckov je rekla da civilne žrtve rata ne bi smele da budu iskorištavane u dnevno politike svrhe, ali da se to sve češće dešava te je naglasila da su briga o članovima Udruženja Protiv zaborava i ostvarivanje prava predviđenih Zakonom o civilnim žrtvama rata prioritet politike SNV-a i ZVO-a.
Povodom obeležavanja Međunarodnog dana nestalih lica, predsednik Hrvatskih suverenista i saborski zastupnik, Marijan Pavliček danas je naglasio da je gotovo trideset godina nije rešeno pitanje nestalih u Hrvatskoj, od kojih je gotovo 300 sa području grada Vukovara. Prema njegovim rečima to je humanitarno pitanje i svaka porodica zaslužuje da sazna istinu o nestalim članovima. Naglasio je potrebu intenziviranja razgovora i saradnje Hrvatske i Srbije, kao korak u uspostavljanju boljih dobrosusedskih odnosa.
Udruženje za pomoć i podršku roditeljima dece s problemima u razvoju i njihovim porodicama “Ko se boji sutra još?”, navelo je da je Grad Vukovar odbio njihovu inicijativu za uvođenje mere finansijske pomoći roditeljima negovateljima. Maja Prakaturović, predsednica udruženja, pojasnila je za Glas Slavonije kako na području Vukovara ima 56 poeodica s roditeljima negovateljima. Drugi gradovi izdvajaju 500 do hiljadu kuna mesečno. Iz Grada nam je rečeno da će nam javiti da li će uvesti tu meru, ali ne znamo da li se ta tema našla pred gradskim većnicima. Resorni pročelnik nam je rekao da je to preveliki trošak i gradonačelnik je u startu odbio, pa nije uvršteno u budžet za prošlu godinu, a isto se ponovilo i ove, rekla je Prakaturović, dodajući da je boli ignorantski odnos gradskih vlasti prema udruženju, odnosno roditeljima dece s problemima u razvoju te u konačnici i samoj deci. Naglasila je da su pre dve nedelje uputili službeni dopis gradonačelniku Penavi navodeći da su u njihovim očima “crna ovca”. Znam za slučaj udruženja, koje je osnovano posle nas, a od Grada je dobilo opremljen prostor na korištenje bez plaćanja nadoknade. To me dodatno vređa, ne zato što je neko nešto dobio, već zato što čelnici Grada pričaju o socijalnoj osetljivosti i deci, dok istovremeno zanemaruju i ignorišu decu s teškoćama u razvoju, naglasila je Prakaturović.