U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa 4 osobe iz Bapske pozitivne su na COVID-19. Ukupan broj obolelih od početka epidemije je 50, od kojih je 41 osoba izlečena. Trenutno je u županiji 1 osoba hospitalizovana zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirana je 21 osoba, te je ukupno testiranih do sada na području županije 2493. U samoizolaciji na području županije nalazi se 245 osoba, a od toga njih 167 su kontakti s pozitivnim osobama. Zdravstvenih radnika u samoizolaciji je ukupno 5, od toga su 2 lekara i 3 medicinske sestre i tehničari.
Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava održao je juče sastanak s privrednicima s područja Vukovara i nekoliko opština koje su nekad bile u sastavu opštine Vukovar. Tema sastanka bilo je ukidanje Zakona o obnovi i razvoju grada Vukovara koji je na snazi od 2001. godine, odnosno okolnosti koje su dovele do toga da su velike firme dobile dopise od strane državnih institucija da ostaju bez prihoda na osnovi mera, na koje su do tada imale pravo, poput povrata doprinosa na zdravstveno i penziono osiguranje, jedine preostale bitne mere iz navedenog zakona. „Pre nešto više od tri godine iz Grada Vukovara inicirali smo izrađivanje novog zakona o podsticanju investicija na području grada Vukovara. S obzirom da stari zakon iz 2001. godine nije ostvarivao dovoljno jake efekte u jačanju privrede, kao ni do povećanja zapošljavanja na ovom području izradili smo, u saradnji s Vladom Republike Hrvatske, predlog novog zakona. Međutim, Vlada Republike Hrvatske se u mandatu Andreja Plenkovića nije uspela izboriti za taj novi zakon iako je u medijima isticala da je to praktično gotova stvar. Ova je Vlada prva Vlada koja nije uspela u tome, a to je posledično dovelo do višemilionskih gubitaka za svaku veliku firmu u Vukovaru, počevši s Borovom, koje već ima gubitke od 3,5 miliona kuna pa do firme Komunalac, koja takođe ima gubitak od 3 miliona kuna. Do kraja godine ti će gubici samo posledično rasti, rečeno je na sastanku.
Dekan vukovarskog Veleučilišta Lavoslav Ružička Željko Sudarić i dekan Tehničkog veleučilišta u Zagrebu Goran Malčić potpisali su juče sporazum o pkretanju studijskog programa informatike na vukovarskom Veleučilištu koji bi trebao zaživeti iduće akademske godine. Sudarić je pojasnio kako je sa Tehničkim veleučilištem u Zagrebu ugovor potpisan jer u ovom trenutku Veleučiliše Lavoslav Ružička nema potrebnih kadrova za studij informatike. Najavio je i pokretanje studija primaljstva, čime bi Vukovar postao pravi studentski grad, sa 1200-1500 studenata. Potpisivanju su prisustvovali i potpredsednik Vlade i ministar finasija Zdravko Marić i ministar državne imovine Mario Banožić koji je zaključio kako je vukovarsko Veleučilište nukleus visokog obrazovanja u Vukovarsko-sremskoj županiji ocenivši kako s programom informatike vukovarsko Veleučilište dobija jednu sasvim novu i drugačiju formu. Po Marićevim rečima, osnivanje studijskog programa informatike na vukovarskom Veleučilištu poruka je Vukovaru i drugim delovima Slavonije da taj region ima veliku perspektivu ne samo kao poljoprivredni kraj, nego i za druge sektore industrije. Rekao je da je Vlada ulagala, ulaže i ulagaće u ovaj kraj, da bi se oni koji su otišli, vratili. Marić je ocenio kako bi novi Zakon o gradu Vukovaru mogao biti izglasan u Hrvatskom saboru ove godine, a trenutno se čeka njegovo odobrenje od strane Evropske komisije. Državni sekretar Centralne državne kancelarije za obnovu i stambeno zbrinjavanje Nikola Mažar naveo je kako će se u Vukovaru i dalje stambeno zbrinjavati deficitarni kadrovi koje se na taj način želi privući da dođu raditi na područje grada Vukovara. Najavio je stambeno zbrinjavanje 40 osoba.
Kandidati HDZ-a u 5. izbornoj jednici predvođeni potpredsednikom Vlade i ministrom finansija Zdravkom Marićem, nosiocem stranačke liste u našoj izbornoj jednici, obišli su juče budući Informatički razvojni centar Fine u Vukovaru. “Fina je napravila novu digitalnu strategiju za idući petogodišnji period sa 52 inicijative koje planiramo realizovati u idućih pet godina”, objasnio je predsednik Uprave Fine Dražen Čović dodajući kako će vukovarski centar biti sedmi Finin razvojni centar u Hrvatskoj i trebao bi biti stavljen u funkciju početkom septembra ove godine. Marić je ocenio kako je reč o pozitivnoj priči te kako je obrazovanje izuzetno važno, a posebno spona između obrazovanja i tržišta rada. “Tu Hrvatska ne sme nikako gubiti korak već mora biti usklađena sa modernim tehnologijama i trendovima. Fina se okreće i gleda kako se trendovi odvijaju i na taj način želi biti subjekat, a ne samo objekat cele te priče”, naveo je Marić. Po rečima ministra državne imovine Maria Banožića, ovo Ministarstvo prati Finu u brojnim projektima, a na raspolaganju je i Gradu Vukovaru u čije je vlasništvo država već prenela velik broj nekretnina.
Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje uskladio je cene lekova na svojim listama lekova te su snižene cene za ukupno 454 originalnih pakovanja lekova, od toga za 315 pakovanja na osnovnoj listi. Nakon sednice Upravnog veća, iz HZZO-a su juče saopštili kako su, u skladu s postupkom godišnjeg izračunavanja cena, na dopunskoj listi lekova snižene doplate koje plaćaju osiguranici za 131 pakovanje. S dopunske liste je na osnovnu listu premešteno osam pakovanja lekova, čime je prestala doplata za te lekove. Na listu su stavljena dva nova leka i to lek za lečenje HIV infekcija i za lečenje reumatoidnog artritisa.