Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava danas je potpisao ugovor sa firmom Cestorad o građenju novih mesta za parkiranje oko solitera Dunav 1 i 2 u Vukovaru. Projekat vredan 1,7 miliona kuna trebao bi biti realizovan u narednih 5 meseci, rekao je gradonačelnik Penava. Podsetio je da je sanirana Dunavska ulica i sklopu nje 13 mesta za parkiranje, a da je sada predviđeno još 32 mesta.
Kandidat SDP-a za gradonačelnika Vukovara Damir Maduna i kandidatkinja za njegovu zamenicu Biljana Gaća danas su predstavili program za nadolazeće izbore. Maduna se osvrnuo na izjave protukandidata, poručivši im da prestanu širiti neistine i da se fokusiraju na svoj program te najavio da će, ukoliko pobedi na izborima, osnovati privredni savet da bi se zaustavio period, kako ga je nazvao, „privrednog zločina”, koji traje od mirne reintegracije. Rekao je da nam je zbog toga loša demografska slika i da imamo sve manje stanovnika te da svi pričaju o kapitalnim projektima, ali da se ništa ne dešava. Biljana Gaća je naglasila da od 19 ljudi na njihovoj listi, čak 10 su žene te da listu čine građani Vukovara čak 6 nacionalnosti. U sklopu svog programa „Vukovar bez podela” najavljeno je i osnivanje multimedijalnog centra za mlade, te uvođenje građanskog vaspitanja u osnovne škole kao i uvođenje terenske nastave za učenike osmih razreda. Najavila je i vraćanje obeležavanja Praznika rada 1. maja u Adicu, koje im je, kako je rekla „u Penavinom mandatu oteto”.
U Hrvatskoj je u poslednja 24 sata od 9282 testiranih zabeleženo 2007 novih slučajeva koronavirusa, a preminula je 41 osoba, saopštio je danas Nacionalni štab civilne zaštite. Danas je ukupno 14 507 aktivnih slučajeva zaraze, 2237 pacijenata je na bolničkom lečenju, a na respiratoru se nalaze 253 osobe. Udeo zaraženih u broju testiranih danas je nešto veći od 21 odsto, za oko sedam procenata je manji nego prošlog petka. Od početka zaraze u Hrvatskoj su zabeležene 332 183 pozitivne osobe, a umrla je 7081 osoba. Ukupno se oporavilo 310 595 osoba, od toga 2337 u poslednja 24 sata. U samoizolaciji je trenutno 33 938 osoba. Do danas je testirano 1 804 187 osoba, od toga 9282 u poslednja 24 časa.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa evidentirano je 106 novih pozitivnih osoba na COVID-19, od kojih je 95 pozitivno na PCR testiranju, a 11 na brzom antigenom test. Od ukupnog broja zaraženih, 32 osobe su iz Vinkovaca, 14 je iz Vukovara, 13 iz Županje, 6 iz Cerne, po 4 osobe su iz Ivankova, Jarmine i Nuštra, po 3 iz Bošnjaka, Starih Mikanovaca i Štitara, po 2 iz Andrijaševaca, Borova, Trpinje i Rokovaca, te po 1 osoba iz još 12 mesta naše županije. Preminule su 2 osobe. Od početka epidemije ukupan broj obolelih osoba je 11 439, od kojih je 10 705 izlečenih, a preminule su 223 osobe. Trenutno je u županiji 71 osoba na bolničkom lečenju zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 347 osoba, dok se u samoizolaciji nalazi 748 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u Vukovarsko-sremskoj županiji je pozitivno 13 radnika iz sistema zdravstva dok ih je 12 u samoizolaciji. Iz sistema obrazovanja obolelo je 15 nastavnika i 23 učenika. U samoizolaciji se nalazi 21 nastavnik i 250 učenika.
Na današnjoj konferenciji za medije Nacionalnog štaba civilne zaštite direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak Novinari je najavio dopune preporukama o vakcinisanju protiv koronavirusa. „Pozitivni na antigenskim testovima prihvaćaju se u bazu podataka obolelih, ali se ne pribrajaju broju pozitivnih na PCR testovima. Prihvatili smo brze testove za prelazak granice kada je to prihvatilo više od pola evropskih zemalja. Preuzeli smo i rizik jer brzi testovi nisu tako osetljivi kao PCR, ali u zadnja 2-3 meseca došlo je do poboljšanja osetljivosti tih testova”, rekao je Capak. “Iskustvo Velike Britanije je da nakon 2. doze vakcina Astra Zenece nisu zabeležene tromboembolije. Osoba nakon primanja prve doze vakcine koja u međuvremenu oboli, u tom slučaju treba primiti drugu dozu 3 do 6 meseci posle prebolenja. Naša preporuka je da osobe koje su primile prvu dozu AstraZenece prime i drugu dozu. Vakcinišimo 12 nedelja nakon druge doze. Pitali su nas može li se taj period skratiti ako neko putuje. Preporuka je proizvođača 8-12 nedelja, a može i nešto ranije. Pitaju nas i o nuspojavama. Ja ovdje pročitam nuspojave koje su prijavljene HALMED-u, od 0,3 do 0,5 procenata. Dakle, svaki 200. ili 300. čovek prijavu nuspojavu, a većina su ih blage: bol ili temperatura nakon vakcinisanja. Mnogi osete blage nuspojave ali ih ne prijave. Zbog toga se ne treba zabrinjavati. Ta reakcija je dokaz da se u organizmu nešto dešava. To je normalno i događa se i kod većine drugih vakcina”, istakao Capak. “Osobe koje su prebolele covid trebaju se vakcinisati sa jednom dozom. Druga doza nakon prebolenja ne doprinosi nivou imuniteta, to je pokazano istraživanjem profesorke Markotić. Ovo je sad službena odluka. Svi koji su preboleli bolest dobiće jednu dozu vakcine”, poručio je Capak.