
Štab civilne zaštite Vukovarsko-sremske županije sinoć je obavestio da je potvrđena još jedna obolela osoba, a radi se o muškarcu iz Vukovara, koji je pre nedelju dana doputovao iz inostranstva. Njegov test stigao je iz KBC Osijek, a oboleli se oseća dobro, ima blage simptome, bio je u samoizolaciji i nije bio u kontaktu s drugim osobama otkako se vratio. Time na području naše županije imamo 9 obolelih osoba. Epidemiološka obrada je u toku, a zbog blagih simptoma, oboleli ostaje u samoizolaciji. Čekaju se rezultati testiranja još 12 uzoraka. Pod merama samoizolacije nalaze se 944 osobe, bile su četiri dojave o kršenju, ali je proverom utvrđeno kako nije bilo kršenja. U objektima za karantin nalazi se devet osoba, među kojima su tri vozača kamiona. U dežurnim ambulantama za koronavirus primljeno je 20 poziva građana kojima su dežurni lekari dali potrebne savete i preporuke. Zavod za hitnu medicinu nije prevezao nijednu osobu sa sumnjom na koronavirus, izvestio je Štab. Neslužbeno se saznaje kako su među zaraženima u Vukovarsko-sremskoj županiji i dva lekara Doma zdravlja Vinkovci. Među obolelima je i suprug žene kojoj je prvoj utvrđen koronavirus i supruga takođe prethodno obolelog muškarca.
U Hrvatskoj je potvrđeno 56 novih slučajeva zaraze koronavirusom, te ih ima 713, a zabeležen je i šesti smrtni slučaj, izvestio je juče Nacionalni štab civilne zaštite. “Sadašnje stanje, koje je zadovoljavaljuće, rezultat je zajedničkih napora zdravstvene struke, Štaba i vas građana. Ako budemo istrajni u ovom načinu u borbi protiv epidemije, verujem da ćemo proći sa što manje štetnih posledica, i zato je odgovorno ponašanje ključ uspeha”, rekao je ministar zdravstva Vili Beroš na konferenciji za medije. Testirano je 5900 uzoraka, na respiratoru je 26 bolesnika, a njih 52 je ozdravilo.
Direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak rekao je juče da je nezahvalna svaka procena situacije vezane uz epidemiju koronavirusa, ali da bi ona mogla biti bolja početkom juna ako izdržimo sa strogim merama. Na pitanje koliko dugo možemo imati linearan rast, za Dnevnik RTL-a odgovorio je da se Hrvatska jako dobro drži i da brojevi daju prostora da se razmisli šta i kako dalje. Smatra da ćemo, ako se nastavi s merama i ako će se građani držati toga što je propisano, imati letnju pauzu, ali napominje da niko ne zna kako će se virus ponašati. Rekao je i da su epidemiolozi uzeli talijanski scenario za slučaj da se računa koliko će trebati zdravstvenih kapaciteta i da je pretpostavka bila da će biti više stotina hiljada obolelih i 300 do 400 teško bolesnih.
Nikome ne pada na pamet ograničavati ljudska prava, a ljudi su sve više svesni da je ovo vanredna i ekstremna situacija pa su samim tim i naše mere ekstremne, ocenio je juče ministar unutrašnjih poslova i voditelj Nacionalnog štaba civilne zaštite Davor Božinović. ”Ne pratim izjave. Institucije ove države, Vlada i Sabor, funkcionišu. Štab civilne zaštite u skladu s uputama epidemiološke struke donosi mere koje se moraju implementirati na nivou lokalnih štabova civilne zaštite”, odgovorio je Božinović na pitanje da komentariše izjavu predsednika Republike Zorana Milanovića da se odluke kojima se ograničavaju prava građana trebaju donositi dvotrećinskom većinom. Božinović je ocenio da je tokom dosadašnje krize kritična tačka bio zemljotres u Zagrebu, jer je veliki broj građana nakon njega refleksno izašao napolje, a deo krenuo van Zagreba, uglavnom na obalu gde su zdravstveni kapaciteti zimi slabiji. Rekao je da su zbog toga donešene mere o zabrani napuštanja mesta prebivališta.
Vazduh u Hrvatskoj i dalje je loše ili vrlo loše kvalitete, a koncentracije lebdećih čestica su u blagom opadanju te iz Zavoda za javno zdravstvo „Dr Andrija Štampar“ i dalje preporučuju građanima izbegavanje svih fizičkih aktivnosti na otvorenom prostoru. “Nakon što su u petak uočene povećani nivoi lebdećih čestica PM10 u Zagrebu, Osijeku, Sisku, Kopačkom ritu te u okolini Našica, njihova zabeležena koncentracija u vazduhu je u blagom opadanju. Povećane koncentracije čestica PM10 u vazduhu rezultat su dolaska pustinjskog peska iz pustinje Karakum u centralnoj Aziji”, izvestili su iz Zavoda za javno zdravstvo „Dr Andrija Štampar“. Poseban oprez preporučuju osetljivim grupama – deci, trudnicama, osobama starije životne dobi, obolelima od hroničnih bolesti disajnog i kardio – vaskularnog sistema, pušačima te osobama oslabljenog imuniteta.
Nema medicinskog razloga za odlaganje redovnog vakcinisanja zbog epidemije koronavirusa, ali zbog smanjenja izlaganja dece u čekaonicama, Hrvatski zavod za javno zdravstvo doneo je posebne preporuke o provođenju programa obaveznog vakcinisanja. Primovakcinaciju ne bi trebalo odlagati, odnosno potrebno je nastaviti provođenje primarnog vakcinisanja u dojenačkoj dobi kao i provođenje naknadnog vakcinisanja kod dece koja nemaju završenu primovakcinaciju. Nije poznato koliko će trenutna epidemiološka situacija trajati, a odlaganjem primovakcinacije moglo bi doći do pojava epidemija bolesti koje se mogu sprečiti vakcinisanjem, poručili su iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo te dodali da se revakcinaciju može odložiti na period od mesec – dva, iako je ne bi trebalo odlagati na duži period. U ovom trenutku, Hrvatski zavod za javno zdravstvo predlaže odlaganje dovakcinacije do kraja maja.
Nezavisni sindikat nauke i visokog obrazovanja ocenio je kako iz javnih rasprava o potencijalnom rezanju plata u javnom sektoru zbog krize uzrokovane koronavirusom, osim lekara, policije i vojske, treba izuzeti sistem obrazovanja i nauke. Sindikat u saopštenju ističe kako za razliku od zdravstva i civilne zaštite, policije i vojske, rad iz kuća učitelja, nastavnika i profesora, na kojima se temelji online nastava, društvenoj javnosti nije vidljiv, iako traži njihov puno veći i bitno drugačiji angažman.
U skladu s odlukom Štaba civilne zaštite Republike Hrvatske dozvoljen je rad prodavnica u sklopu pijaca u kojima se prodaje hrana, dok prodaja voća i povrća na klupama, što uključuje i rashladne vitrine, još nije dozvoljena. U skladu s uputom i dodatnim uslovima koje pijaca mora osigurati kako bi mogla raditi, ulazak na istu potrebno je kontrolisati, pa će zato na vukovarskoj pijaci biti otvoren samo jedan ulaz, od zgrade FINA-e.