Štab civilne zaštite Vukovarsko-sremske županije u saopštenju navodi da je potvrđena još jedna obolela osoba, što znači da na području naše županije ima 10 obolelih. Juče je potvrđen i prvi zaraženi u Vukovaru, a radi se o muškarcu koji je pre nedelju dana doputovao iz inostranstva. Njegov test stigao je iz KBC Osijek, a oboleli se oseća dobro, ima blage simptome, bio je u samoizolaciji i nije bio u kontaktu s drugim osobama otkako se vratio. Epidemiološka obrada je u toku, a zbog blagih simptoma, oboleli ostaje u samoizolaciji. S jučerašnjim danom testirano je ukupno 112 osoba. U samoizolaciji na području naše županije je 780 osoba, a tokom jučerašnjeg dana bilo je 20 dojava o kršenju samoizolacije, od čega je utvrđeno 2 kršenja mera. Izdvojene ambulante imale su 32 poziva. Opšta županijska bolnica Vinkovci ima 5 hospitalizovanih osoba pozitivnih na koronavirus, 1 lekar je pozitivan, a 7 lekara i 2 medicinske sestre su u samoizolaciji, dok u Opštoj županijskoj bolnici Vukovar pacijent iz Vukovara koji je pozitivan nije hospitalizovan nego se nalazi u kućnoj samoizolaciji.
U Hrvatskoj je potvrđeno 56 novih slučajeva zaraze koronavirusom, te ih ima 713, a zabeležen je i šesti smrtni slučaj, izvestio je juče Nacionalni štab civilne zaštite. “Sadašnje stanje, koje je zadovoljavaljuće, rezultat je zajedničkih napora zdravstvene struke, Štaba i vas građana. Ako budemo istrajni u ovom načinu u borbi protiv epidemije, verujem da ćemo proći sa što manje štetnih posledica, i zato je odgovorno ponašanje ključ uspeha”, rekao je ministar zdravstva Vili Beroš na konferenciji za medije. Testirano je 5900 uzoraka, na respiratoru je 26 bolesnika, a njih 52 je ozdravilo.
Direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak rekao je juče da je nezahvalna svaka procena situacije vezane uz epidemiju koronavirusa, ali da bi ona mogla biti bolja početkom juna ako izdržimo sa strogim merama. Na pitanje koliko dugo možemo imati linearan rast, za Dnevnik RTL-a odgovorio je da se Hrvatska jako dobro drži i da brojevi daju prostora da se razmisli šta i kako dalje. Smatra da ćemo, ako se nastavi s merama i ako će se građani držati toga što je propisano, imati letnju pauzu, ali napominje da niko ne zna kako će se virus ponašati. Rekao je i da su epidemiolozi uzeli talijanski scenario za slučaj da se računa koliko će trebati zdravstvenih kapaciteta i da je pretpostavka bila da će biti više stotina hiljada obolelih i 300 do 400 teško bolesnih.
Nikome ne pada na pamet ograničavati ljudska prava, a ljudi su sve više svesni da je ovo vanredna i ekstremna situacija pa su samim tim i naše mere ekstremne, ocenio je juče ministar unutrašnjih poslova i voditelj Nacionalnog štaba civilne zaštite Davor Božinović. ”Ne pratim izjave. Institucije ove države, Vlada i Sabor, funkcionišu. Štab civilne zaštite u skladu s uputama epidemiološke struke donosi mere koje se moraju implementirati na nivou lokalnih štabova civilne zaštite”, odgovorio je Božinović na pitanje da komentariše izjavu predsednika Republike Zorana Milanovića da se odluke kojima se ograničavaju prava građana trebaju donositi dvotrećinskom većinom. Božinović je ocenio da je tokom dosadašnje krize kritična tačka bio zemljotres u Zagrebu, jer je veliki broj građana nakon njega refleksno izašao napolje, a deo krenuo van Zagreba, uglavnom na obalu gde su zdravstveni kapaciteti zimi slabiji. Rekao je da su zbog toga donešene mere o zabrani napuštanja mesta prebivališta.
Nema medicinskog razloga za odlaganje redovnog vakcinisanja zbog epidemije koronavirusa, ali zbog smanjenja izlaganja dece u čekaonicama, Hrvatski zavod za javno zdravstvo doneo je posebne preporuke o provođenju programa obaveznog vakcinisanja. Primovakcinaciju ne bi trebalo odlagati, odnosno potrebno je nastaviti provođenje primarnog vakcinisanja u dojenačkoj dobi kao i provođenje naknadnog vakcinisanja kod dece koja nemaju završenu primovakcinaciju. Nije poznato koliko će trenutna epidemiološka situacija trajati, a odlaganjem primovakcinacije moglo bi doći do pojava epidemija bolesti koje se mogu sprečiti vakcinisanjem, poručili su iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo te dodali da se revakcinaciju može odložiti na period od mesec – dva, iako je ne bi trebalo odlagati na duži period. U ovom trenutku, Hrvatski zavod za javno zdravstvo predlaže odlaganje dovakcinacije do kraja maja.
U skladu s odlukom Štaba civilne zaštite Republike Hrvatske dozvoljen je rad prodavnica u sklopu pijaca u kojima se prodaje hrana, dok prodaja voća i povrća na klupama, što uključuje i rashladne vitrine, još nije dozvoljena. U skladu s uputom i dodatnim uslovima koje pijaca mora osigurati kako bi mogla raditi, ulazak na istu potrebno je kontrolisati, pa će zato na vukovarskoj pijaci biti otvoren samo jedan ulaz, od zgrade FINA-e.
Upravno odeljenje za kulturu, obrazovanje, sport i civilno društvo Grada Vukovara, na temelju odluke Turističkog veća Turističke zajednice grada Vukovara, predložio je postavljanje još jedne turističke table Grada Vukovara, na autoputu A5, na čvoru Osijek. Za postavljanje ovakve turističke signalizacije na autoputu potrebno je ispunjavati određene turističke faktore kao što je broj noćenja i dolazaka te dobiti potvrdu Ministarstva kulture kojom se dokazuje kako je reč o znamenitostima kulturne i istorijske baštine najvišeg međunarodnog i nacionalnog ranga. Kako Turističko veće donosi odluku o trošku boravišne takse, a 30 odsto iznosa iste po Zakonu pripada jedinici lokalne samouprave koja novac mora uložiti u turističku infrastrukturu, na temelju navedenog, Gradu Vukovaru je Turistička zajednica uplatila novčana sredstva, a novac je uložen upravo u ovaj projekat. Izrada i postavljanje table iznosila je nešto manje od 20 hiljada kuna, a Grad Vukovar je u prošloj godini finansirao i izradu saobraćajnog elaborata te ishodio sve dozvole za provođenje ovog projekta.