Većinom glasova Gradsko veće Vukovara na jučerašnjoj je sednici donelo odluku o izmenama Statuta Grada čime je brisana odredba o službenoj upotrebi srpskog jezika i ćiriličnog pisma na području Vukovara. Tom odlukom je izvan snage stavlenaj Statutarna odluka o ostvarivanju ravnopravne službene upotrebe jezika i pisma srpske nacionalne manjine na području Grada Vukovara, koja je pripadnicima srpske manjine davala pravo slobodne upotrebe srpskog jezika i ćiriličnog pisma u društvenom i javnom životu te u službenoj komunikaciji u javnim poslovima iz samoupravnog delokruga Grada Vukovara.U pojašnjenu odluke o izmenama Statuta, navedeno je kako je toj odluci prethodilo objavljivanje službenih rezultata popisa stanovništva, provedenog 2021. godine koji je pokazao da u gradu Vukovaru živi 29,73 odsto Srba što je manje od jedne trećine od ukupnog broja stanovnika grada te tako ne ostvaruju pravo na službenu upotrebu svog jezika i pisma. Za donošenje takve odluke bili su većnici Domovinskog pokreta, Hrvatskih suverenista, HDZ-a i predsednik Gradskog veća, nezavisni Željko Sabo, dok su protiv bila dvojica većnika SDSS-a i većnik Demokratskog saveza Srba Srđan Milaković.
Predsednik vukovarskog SDSS-a i zamenik vukovarskog gradonačelnika iz reda srpske nacionalne manjine Srđan Kolar ocenio je da odluka Gradskog veća Vukovara o ukidanju dvojezičnosti predstavlja ogroman korak unazad.Tokom rasprave na sednici Vijeća osećala se među vladajućima jedna ogromna nezainteresovanost za tu temu, a raspravi nije bio prisutan ni gradonačelnik, Ivan Penava, što dovoljno govori o svemu, rekao je za Hinu Kolar. Ocenio je da odluka o izmjenama Statuta Grada Vukovar, čime je brisana odredba o službenoj upotrebi srpskog jezika i ćiriličnog pisma na području Vukovara, predstavlja ogroman korak unazad u odnosima Srba i Hrvata u Vukovaru.Nije pružena prilika za bolje sutra u Vukovaru, poručio je Kolar dodajući da je reč o odluci protiv ljudskosti. Prema njegovim rečima, rezultat popisa stanovništva je onakav kakav je, ali uvek postoji mogućnost da se manjini daju neka prava ukoliko to želi većina. Ovde takve volje nije bilo. Pogažen je minimum ljudskih prava, ali to ostaje na svesti onih koji su podržali takvu odluku”, poručio je Kolar.
Predsednik Demokratskog saveza Srba i vukovarski gradski većnik Srđan Milaković poručio je da je izmena Statuta Vukovara i ukidanje ćirilice „poklon vukovarskim Srbima na kraju godine od političke garniture na čelu s gradonačelnikom Penavom”. Time je okončano desetogodišnje nasilje nad ćirilicom i srpskim jezikom u kojem vremenu je od raznih državnih tela učinjeno sve da do primene tog prava srpske zajednice nikada i ne dođe. Popis stanovništva 2021. čekao se kao spasonosno rešenje u nadi da će Srba u Vukovaru biti manje. Iako je isti pokazao procenat zastupljenosti srpske zajednice od gotovo 30 odsto – nikome ni na pamet nije palo da se to pravo srpske zajednice u Vukovaru zadrži”, naveo je Milaković. Zaključio je da je ukidanje prava Srbima u Vukovaru na dvojezičnost, još jedna od mnogih poruka srpskoj nacionalnoj manjini od politike i institucija u Republici Hrvatskoj da se prava koja su joj zakonom zagarantovana “primenjuju na ‘kašičicu’ i od slučaja do slučaja, a da pravne zaštite pred institucijama u Republici Hrvatskoj nema”.
Gradonačelnik Ivan Penava, njegov zamenik Filip Sušac te pročelnik Upravnog odelenjaa za obrazovanje i sport, Darko Dimić uručili su juče studentima i učenicima ugovore o stipendiranju. Tom prilikom gradonačelnik je istakao zadovoljstvo jer je dodeljen rekordan broj stipendija, ukupno 256. Zaista nam je drago da smo u mogućnosti na ovaj način da podržimo obrazovanje naših studenata, a neizostavno je napomenuti pomoć i donacije drugih gradova koji su s nama svake godine deo ove mere. Zadovoljstvo mi je videti da je iz godine u godinu broj studenata koje stipendiramo veći te verujem kako će oni po završetku svojih studija doprinositi vukovarskoj budućnosti, rekao je gradonačelnik Penava i svim studentima i učenicima zaželeo sreću i uspeh u daljnjem obrazovanju. Za školsku/akademsku 2022./2023. godinu dodeljeno je ukupno 256 stipendija, 100 stipendija studentima svih godina studija deficitarnih zvanja (10 meseci po 1000 kuna), 98 stipendija studentima studija ostalih zvanja (10 meseci po 500 kuna) i 58 stipendija učenicima deficitarnih zanimanja (10 meseci po 400 kuna). Za tu namenu u budžetu Grada Vukovara osigurano 1,6 miliona kuna, a kao i prethodnih godina stipendiranje učenika i studenata s područja grada Vukovara provodi se i uz pomoć, odnosno, donacije drugih gradova.
Potpredsednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved istakao je da je obnova Banije prioritet i da veruje da će se u 2023. oni koji su stradali u zemljotresu i koji su u kontejnerima vratiti u svoje kuće, a sve učesnike u obnovi pozvao na proaktivan pristup. Banija nije i neće biti zaboravljena, za Vladu nema prioritetnijeg projekta od obnove Banije ali i Zagreba, poručio je Medved nakon sednice Vlade izrazivši uverenje da će se u 2023. svi ljudi koji su stradali u zemljotresu vratiti u svoje porodične kuće, obnovljene ili novosagrađene.