U nedelju, 1 januara 2023. godine, Hrvatska usvaja evro kao svoju valutu i ulazi šengenski prostor. “Ovo označava važnu prekretnicu u istoriji Hrvatske, evro i šengenskih područja i EU u celini. Sledi period intenzivnih priprema i značajnih napora Hrvatske da ispuni sve potrebne uslove. Komisija je u potpunosti podržala Hrvatsku u procesu pridruživanja evro i šengenskim zonama. Sa Hrvatskom, 20 država članica EU i 347 miliona građana EU deliće zajedničku valutu EU. Što se tiče Šengena, ovo je osmo proširenje i prvo posle 11 godina”, saopštila je Komisija. Predsednica Komisije Ursula fon der Lajen pozdravila je ulazak Hrvatske u evro zonu i u šengensku zonu slobodnog putovanja.
Predsednik Hrvatskih suverenista, Marijan Pavliček na današnjoj je konferenciji za novinare u stranačkim prostorijama u Vukovaru još jednom ukazao na nespremnost Hrvatske za ulazak u evrozonu, odnosno prelazak na evro, kao platežno sredstvo u zemlji od 1. januara iduće godine. Kao agumente, naveo je, između ostalog, rekordnu inflaciju od 13,5 odsto, od čega je 20 odsto inflacija prehrambenih proizvoda i bezalkoholnih pića, što građani najviše kupuju. Naglasio je da pojedini trgovački lanci „love u mutnom” povećavajući cene kako bi ih kasnije zaokružili u novoj valuti. Istakao je kako će najveći teret snositi građani, posebno penzionerska populacija, čija su primanja i najmanja. Idemo u nešto na šta nismo spremni i nijedan argument vladajućih, poput boljeg standarda, povećanja stranih nvesticija i većeg priliva turista, nije opravdan. Jedini opravdan argument je bolji kreditni rejting, kako bi se mogli dalje zaduživati, rekao je Pavliček dodajući kako je to očigledno nečiji cilj. Smatra da će svih 117 zastupnika, koji su glasali za ulazak u evrozonu plakati, ali će, nažalost plakati i hrvatski građani. Pavliček je dodao činjenicu da je ulazak u evrozonu ranije potpisan, ali da je sporan termin ulaska. Kako bi izrazili žaljenje i opraštanje s nacionalnom valutom, HS je odštampao osmrtnice, koje će zalepiti na pojedinim lokacijama u gradu.
U Petrinji je juče održan protest građana, članova inicijative Petrinjsko proleće, nezadovoljnih sporom obnovom zemljotresom pogođenog područja pre dve godine. Neki od njih smatraju da su u Petrinji trebalo danas da bude premijer Andrej Plenković. “Ako kažu da rade, onda nemaju čega da se stide”, rekla je jedna od učesnica. Na jednom od trasparenata koje su nosili piše: “Želimo obnovu svih kuća i stanova, bez obzira koju boju nalepnice imali”.
Prvih 33 miliona kuna u okviru Programa podrške poljoprivrednim proizvođačima za ublažavanje štete od suše, a reč je o pomoći koja se odnosi na štetu na prinosima kukuruza, soje, suncokreta, šećerne repe, duvana, voća i povrća u 2022. godini biće isplaćeno do 1.januara 2023. Ukupna vrednost Programa iznosi 100 miliona kuna, a preostali iznos korisnicima podrške biće isplaćen u 2023. godini, prema provedenom konačnom obrađivanju podataka iz Registra šteta od prirodnih nepogoda. Naime, u 2022. godini u Hrvatskoj je čak 17 županija proglasilo prirodnu nepogodu suša za područja ukupno 281 jedinice lokalne samouprave. Pomoć u okviru Programa omogućiće ublažavanje posledica štete uzrokovane sušom poljoprivrednim proizvođačima sa štetom prijavljenom u Registar šteta od prirodnih nepogoda za štetu od prirodne nepogode suša u 2022. godini na 60 % i više prinosa kukuruza, soje, suncokreta, šećerne repe, duvana, voća i povrća, a provodi se kroz meru direktne finansijske pomoći u obliku nadoknade proizvođačima. Prihvatljivi korisnici podrške su mikro, mala i srednja preduzeća, upisana u Upisnik poljoprivrednika ili Upisnik poljoprivrednih poljoprivrednih domaćinstava, a imaju štetu od prirodne nepogode u 2022. godini, koja je prijavljena u Registru šteta od prirodnih nepogoda na prinosu navedenih kultura te nemaju osigurane useve od prirodne nepogode suša za koji su prijavili štetu.
Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv sedam osoba, bivših pripadnika tzv. Armije BiH, koji se tereta za zločine počinjene nad zarobljenim Srbima pripadnicima VRS. Optužnice su podignute protiv Senada Bužimkića zvanog “Grga”, rođenog 1957. godine u Bosanskoj Krupi, Rizaha Fajića, zvanog “Faja”, rođenog 1956. godine u Bosanskoj Krupi, Almira Sefića, rođenog 1969. godine u Bosanskoj Krupi, Ermina Kadića, rođenog 1964. godine u Bosanskoj Krupi, Amira Patković zvanog “Pače”, rođenog 1969. godine u Bihaću, Irfa Velagića zvanog “Mekenzi”, rođenog 1966. godine u Bosanskoj Krupi i Suada Nesimovića, rođenog 1971. godine u Bosanskoj Krupi. Svi oni su državljani BiH.