Brojna udruženja i organizacije s područja Vukovara i okoline organizovala su se u skupljanju pomoći unesrećenima u zemljotresima koji su proteklih dana pogodili Baniju. Akademsko udruženje srpske omladine „Josif Runjanin” objavilo je da se traže svi slobodni majstori, pre svega zidari i krovopokrivači, koji su slobodni da organizovanim prevozom idu na Baniju pomagati u saniranju štete, dok Ansambl narodnih igara SKD Prosvjeta Vukovar, Aktiv žena SDSS-a, Udruženje Žene Negoslavčanke i gradska organizacija SDSS-a Vukovar pozivaju na skupljanje pomoći u vidu životnih namirnica, pre svega konzervisane hrane i higijenskih potrepština. Predsednik vukovarskog SDSS-a Srđan Kolar objasnio je da oni skupljaju pomoć na dve lokacije – u kući pored pravoslavne crkve u Borovu naselju te u Srpskom domu, pored pravoslavne crkve u Vukovaru, od 10 do 16 časova. Saborska zastupnica SDSS-a Dragana Jeckov objasnila je da pomoć skupljaju Aktivi žena SDSS-a u svim mestima širom Hrvatske gde imaju svoje ogranke, a u Negoslavcima u trgovini Velepromet. Predsednik Ansambla narodnih igara SKD Prosvjeta Vukovar Dejan Kurucić najavio da je da prvi kontigent pomoći kreće već danas. Pozvao je sve da pomoć u vidu prehrambenih namirnica, higijenskih potrepština, zimske odeće i najlona donesu u prostorije SKD Sloga na Sajmištu.
Ministarstvo unutrašnjih poslova juče je saopštilo da je sistem e-propusnice ukinut te da policija širom Hrvatske ukida kontrolne punktove među županijama. Iz policije apeluju na sve da se pridržavaju epidemioloških mera, smanje brzinu kretanja i ne žure. Odluku o ukidanju propusnica juče je potvrdio i premijer Andrej Plenković, naglasivši da odluka stupa danas na snagu. “Ne možemo ovde raditi trijažu jer ne znamo ko gde ima familiju. Ne želim ljudima koji su već dovoljno nesrećni stvarati bilo kakvu administrativnu prepreku”, poručio je Plenković, dodavši da uprkos tome, ljudi trebaju biti odgovorni s obzirom na epidemiološku situaciju.
Centralnu Hrvatsku jutros su zatresla dva nova jača zemljotresa s epicentrom na području Petrinje, magnitude 4,7 i 4,8 po Rihteru. Ines Ivančić, voditeljka Seizmološke službe za Hrvatski radio je potvrdila da će se tlo i dalje tresti. „Trešće se duže vreme, jučerašnji je bio razoran i iza njega će s velikom sigurnošću uslediti veliki niz zemljotresa, među kojima će, sasvim sigurno, biti jačih“, rekla je i naglasila da će i slabiji zemljotresi, poput jutrošnjih, imati uticaja na objekte u Petrinji i Sisku koji su oštećeni juče. Navela je da je Petrinju od ponedeljka pogodila „ogromna količina“ manjih zemljotresa. Trese se gotovo svaki minut, rekla je Ivančić, navodeći da je potresa, jačih od 3 bilo barem 25 do 30.
Premijer Andrej Plenković pozvao je sinoć građane koji žele poslati pomoć na zemljotresom pogođena područja da to učine putem Crvenog krsta ili Civilne zaštite, a rekao je i kako se još ne zna ukupan broj žrtava jer ima sumnji da ih je više od sadašnjih sedam. “Doneće se odluka i o otvaranju računa, preko kojeg će građani moći dati svoj doprinos”, najavio je premijer nakon sednice užeg kabineta Vlade. Podrške stižu sa svih strana. Velik je interes da se pomogne Petrinji, rekao je premijer te apelovao pomoć bude organizovana i ravnomerno distribuisana svima kojima je potrebna.
Predsednik Srpskog narodnog veća Milorad Pupovac izjavio je Tanjugu da je među žrtvama potresa na području Petrinje bilo građana srpske nacionalnosti te da su stradale i neke građevine Srpske pravoslavne crkve. Među sedam osoba koje su smrtno stradale od posledica zemljotresa bilo je dvoje Srba i jedna devojčica iz mešanog braka, koja je bila i prva identifikovana žrtva, izjavio je Pupovac. ”U nekim područjima su štete velike, kao što su Majske Poljane, Glina i Petrinja te pojedina sela na područjima Petrinje, Siska, Kostajnice i nešto manje Dvora na Uni”, naveo je Pupovac. Rekao je rekao da su štete pretrpele i neke srpske institucije, a najviše parohijski dom Srpske pravoslavne crkve u Petrinji. Srpska pravoslavna crkva u Sisku takođe je oštećena, a za druge srpske crkve još nema informacija, rekao je Pupovac.