Scenska modna revija Budi svoj, budi poseban održana je sinoć u Hrvatskom domu u organizaciji Udruženja Vukovarski leptirići i saradnji s Rotary klubom iz Vukovara. Revija je imala za cilj da okupi vrtićku i osnovnoškolsku decu, čiji je zadatak bio da kroz odevne predmete i kratke izjave podsete publiku na važnost unutrašnjih vrednosti, kao one prioritetnije u odnosu na vanjski izgled. Predsednica Vukovarskih leptirića, Viktorija Matin istakla je važnost prepoznavanja i vrednovanja auteničnosti među decom, kako bi ih podstakli na empatiju, prijateljstvo i prihvatanje sebe i drugih bez obzira na različitosti. Deca znaju da su posebna po mnogim stvarima, ne samo po poteškoćama, nego i nekim drugim karakteristikama. Poanta je da su oni toga svesni, ali da jedni druge prihvaćaju onakve kakvi jesu, istakla je poruku revije predsednica Vukovarskih leptirića.
U okviru serijala Stari Vukovar-ljudi, mesta i događaji, dugogodišnji vukovarski bibliotekar, Borivoje Čalić održao je 29. novembra u Srpskom domu stručno predavanje o Justinu Mihailovići odnosno staroj i uglednoj srpskoj porodici iz Vukovara. Porodica Mihailović je u vek i po, kroz više generacija dala brojne ličnosti, koje su ostavile značajan trag u srpskoj kulturi. Jedna od centralnih ličnosti onovremenog društvenog i kulturnog života Vukovara, kako je istakao predavač, bio je trgovac Justin Mihailović, oko kojeg se formiralo kulturno žarište, koje je tridesetih godina 19. veka razvilo brojne aktivnosti. Justin je sam za sebe govorio da je neučen čovek i trgovac. Ukoliko se uzme u obzir da je od mladosti bio pretplaćen na brojne novine i knjige, da je iza trgovine formirao biblioteku, bio oduševljen idejama Francuske revolucije, čitao Getea i obožavao Šilera, vodi dnevnik u kojem zapisuje i svoja filozofska razmišljanja, njegov značaj u tom vremenu bio je mnogo veći, nego što je on skromno mislio- istakao je predavač. Saradnju s Vukom Karadžićem počeo je nakon upoznavanja, 1803. godine u Pešti. Od tog vremena traje njihova intenzivna prepiska. Vukova su pisma sačuvana, a Justinova su njegovi potomci poklonili Arhivu Srpske akademije u Beogradu. Ona se mogu sinhronizovano čitati. Iz prepiske se vidi razvoj njihovog odnos, koji počinje od toga da Justin Vuku prikuplja pretplatnike za knjige, posle su ušli u porodične teme, ali izmenjuju i razmišljanja o ondašnjoj kulturi i jeziku, naglasio je dugogodišnji istraživač poznatih Vukovarčana.
Monodramu “Iskra”, koja govori o životu i delu velikog srpskog naučnika, Nikole Tesle, iz perspektive njegove majke Georgine ( Đuke) Tesle, kninska glumica, Maja Kolundžija Zoroe koja živi u Beogradu izvela je 28. novembra pred publikom u Dalju. To je prvi put u istoriji da je Nikola Tesla obrađen iz majčine vizure, da apsolutno sve majka govori. Priča obuhvata period od Teslinog rođenja do smrti njegove majke, a u njoj se govori o identitetu, nacionalnoj i verskoj pripadnosti, istoriji njegove porodice, odnosu s najbližima, ali isto tako o njegovim dečačkim danima, mladenačkim dilemama i greškama, koje je napravio, životu u inostranstvu i genijalnim izumima. Iskra” je svoju premijeru u Dalju doživela zahvaljujući organizatorima iz Zajedničkog veća opština, Opštine Erdut i Srpskog kulturno- umetničkog društva “Branko Radičević” iz Dalja.
Javna debata učenika vukovarske Gimnazije i Hrvatskog debatnog društva održana je u Gradskoj biblioteci u Vukovaru, kao završna aktivnost zajedničkog projekta ‘‘Mladi kao kompas zajednice”. Debata je bila namenjena učenicima srednjih škola, a učenici vukovarske Gimnazije debatovali su na tezu ”Društvene mreže više ugrožavaju slobodu govora nego što je unapređuju”. Prema rečima voditeljke projekta iz Hrvatskog debatnog društva, Darije Jeger, cilj je bio osvestiti učenike o uticaju društvenih mreža, važnosti zaštite slobode izražavanja, ali i odgovornostima koje kao pojedinci imamo koristeći tu slobodu. Projekat je iniciran s ciljem da se kod učenika podstakne kritičko razmišljanje o pojavama u društvu, spremnost na istraživanje i prihvaćanje različitosti te istakne važnost formiranja informisanog stava. U mrežu debatnih klubova trenutno je uključeno 190 osnovnih i srednjih škola. Veliki naglasak stavljaju na razvoj tolerantnog društva, koristeći se debatnom metodologijom u provođenju različitih projekata. U Gimnaziji Vukovar debatni klub deluje unazad tri godine, a voditeljka kluba i nastavnica politike, privrede i etike Mirela Milković istakla je da su za debatu ozbiljno pripremali, odnosno dogovarali o argumentima.
Hrvatski akademski sportski savez u saradnji s Veleučilištem “Lavoslav Ružička” i Gradom Vukovarom osmi put po redu održava dvodnevno prvenstvo u plivanju i vaterpolu za studentkinje i studente, UniSport H2O na Plivalištu u Vukovaru. Na jučerašnjoj svečanosti otvorenja dekan vukovarskog fakulteta, Željko Sudarić istakao je da je ove godine prijavljeno više od 250 takmičara, te da predstavla izborno prvenstvo za evropska univerzitetska prvenstva, koja će iduće godine biti održana upravo u Vukovaru. Prema rečima predsednika Sportskog udruženja studenata vukovarskog veleučilišta,Dražena Pejića, odaziv je svake godine sve veći, pa ove godine učestvuju takmičari iz devet visokoobrazovanih ustanova iz cele Hrvatske, dok vukovarsko veleučilište predstavlja deset studenata u plivačkim disciplinama.