Predsednik Štaba za odbranu hrvatskog sela, Tomislav Pokrovac juče je pozvao ministarku poljoprivrede Mariju Vučković da dođe u Slavoniju na razgovore, ističući ponovo, da oni u Zagreb neće ići, te da će učesnici protesta da formiraju nove blokade ukoliko se ministarka ne odazove na sastanak. Pozvao je juče građane da se pridruže protestu i ponovio zahteve Štaba. Istakli su da njihovi zahtevi nisu nerealni te da ništa mnogo ne traže i ako Vlada to ne razume, tada nemaju o čemu pregovarati. Demonstranti su traktorima blokirali državnu cestu D55 kod Županje, a nalaze se i u Ilači i Vođincima te kod Potnjana. Što se tiče lokacije,ministarka je istakla da ostaje pri tome da sastanak bude u Zagrebu i da će za isti da dobiju hitan poziv kako bi se sve raspravilo.
Najava ministarke poljoprivrede Marije Vučković da će seljake, učesnike protesta, hitno da pozove na sastanak u Zagreb juče je u parlamentarnim opozicionim redovima dočekana nadom da će ipak da dođe do dogovora, ali i ocenom da će Vlada pristati na zahteve jer se bliže izbori. Nikola Grmoja (Most) najavio je dolazak u Slavoniju kako bi dao podršku seljacima ističući situaciju kao prelomnu tačku. Čekajući Vladu da pristane na zahteve seljaka, i dalje se drže punktovi, ali se najavljuju i novi punktovi i protesti se se šire, sve veći broj ljudi se pridružuje istm, zaključio je Grmoja i dodao da očekuje da će Vlada, s obzirom na blizinu izbora, morati nakraju da pristane na zahteve seljaka. Grmoja smatra da su vladajući odgovorni za proteste, zbog čega bi Plenković bio taj koji bi trebao da ode u Slavoniju i reši situaciju i kako je rekao „sakupio političke bodove” i ujedno odgovorio na navode da on na protestima skuplja političke bodove.
Pojava i posledice afričke svinjske kuge (ASK) nisu direktno uticale na cene svinjskog mesa, istakao je na 1. Konferenciji o mesnoj industriji, koju je organizovala Hrvatska privredna komora. Potpredsednik Hrvatske privredne komore, Dragan Kovačević je dodao da je prema svim ekonomskim referencama mesna industrija strateška industrija u Hrvatskoj te da već godinama beleži povećanje izvoza, posebno na najzahtevnija tržišta Evropske unije. Hrvatska u proizvodnji mesa godinama beleži i veliki vantrgovinski deficit u razmeni mesa i klaoničkih proizvoda, koji je prošle godine iznosio više od 430 miliona evra. Kada je reč o mesnim prerađevinama, godinama je prisutan vantrgovinski suficit. Od ulaska u EU taj pozitivni vantrgovinski balans sistematski raste, rekao je Kovačević. Naglasio je kako je prošle godine iz Hrvatske izvezeno, prvenstveno kobasičarskih proizvoda, u vrednosti od 118 miliona evra, dok je uvezeno robe te vrste u vrednosti od oko 87 miliona evra. Kovačević ističe da, prema podacima kojima trenutno raspolaže, afrička svinjska kuga nije direktno uticala na cenu svinjskog mesa jer Hrvatska gotovo 50 odsto svojih potreba za svinjskim mesom uvozi, dok eutanizovane svinje zbog ASK-a predstavljaju oko 2 do 3 odsto ukupne godišnje proizvodnje.
Saborski zastupnici juče su pozdravili nameru kojom Vlada želi da zaštiti one građane koji se ne mogu brinuti za sebe zbog čega sklapaju ugovore o dosmrtnom ili doživotnom uzdržavanju i često ostaju i bez imovine i zaštite, a neki smatraju da ugovore o dosmrtnom uzdržavanju treba da se ukinu. Donesene su izmene u kojima se uvodi Registar ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju u koji će se unositi podaci o sklopljenim i raskinutim ugovorima te postupcima koji se pokreću radi utvrđivanja ništavnosti ili raskida ugovora. Registar, koji će se voditi pri Hrvatskoj javnobilježničkoj komori će da omogući proveru da li su potpisnici ugovora o uzdržavanju već sklopili ugovore i koliko, a broj takvih ugovora ograničava se na najviše tri. Zastupnici su apostrofirali podatke da je u 2021. bilo sklopljeno više od 7500 ugovora o dosmrtnom i doživotnom uzdržavanju, te da 63 odsto osoba koje su ih sklopile ne razumeju njihove posledice. Posebno problematičnim smatraju ugovore o dosmrtnom uzdržavanju kod kojih imovina odmah prelazi u vlasništvo onih s kojima su sklopili ugovor.
Povodom 25. godišnjice postojanja, Društvo za srpski jezik i književnost u RH, sinoć je u Srpskom kulturnom centru proslavilo svoj jubilej. Predsednica Udruženja, Mara Bekić, ukazala je na značaj očuvanja maternjeg jezika, podsetivši na ranija vremena u kojima je srpski jezik na određeni način bio zapostavljen. Podsetila je na vreme kada su Srbi bili konstitutivni narod, i rekla da se srpski jezik tada stapao sa kulturom i jezikom većinskog naroda, te da je trebalo dugo vremena da se to i osvesti. Nakon dugo vremena se shvatilo da se takvom asimilacijom, srpski jezik gubio i zapostavljao. Iako danas imamo svoje škole, u njima radi nastavni kadar koji se obrazovao na mešovitom jeziku, odnosno srpsko -hrvatskom pismu i da to ne može brzo i lako da se ispravi.
U sklopu programskih aktivnosti, koje su namenjene doprinosu obrazovnom sistemu, sinoć je u Srpskom domu u Vukovaru, za učenike osnovnih i srednjih škola održana Monodrama beogradskog Muzeja Vuka i Dositeja pod nazivom „Dosije Dositeja”. Glumac Vladimir Cvejić je, u ulozi Dositeja Obradovića publici dočarao život i doživljaje srpskog reformatora. Predstava je postavljena pre dve gpdinem i izvedena je nebrojeno puta, a kako je istakao glavni protagonista, svako je doživljava na svoj način. Direktor Srpskog doma, Nebojša Vidović podsetio je da predstava nije prvi put izvedena u Vukovaru, te da je njeno izvođenje svojevrsna edukacija o velikom naučniku i doprinos u lakšem savladavanju nastavnih sadržaja, u ovom slučaju iz perioda prosvetiteljstva.