Iz Sindikata Zajedno, koji okuplja oko 4000 zaposlenih u zdravstvenom sistemu je najavljen je štrajk zbog nezadovoljstva Pravilnikom o koeficijentima i nakon neuspešnog razgovora u Ministarstvu zdravstva, iz kojeg su poručili da je štrajk nepotreban nakon poslednjeg povećanja plata. Prema rečima predsednika sindikata Krunoslava Kušeca, nakon drugog pokušaja dogovora, zatražili su od predstavnika Vlade da se izmeni i nadopuni Pravilnik o koeficijentima, jer su, radnici zdravstvenog sistema srednje i više stručne spreme oštećeni, ali da to nije rešeno. Kušec je naglasio da su tim najviše oštećeni laboranti, radiološki tehnolozi, medicinske sestre, radnici u sanitetskom prevozu i farmaceutski tehničari. Najavivši štrajk Sindikata, poručio je da će tačan datum biti poznat iduće nedelje.
Hrvatska pošta povećava plate za operativna radna mesta za 20 procenata, čime je obuhvaćeno više od 7000 radnika. Između ostalog, to uključuje poštare, dostavljače, vozače, radnike u sortirnici i operatere u poštanskim kancelarijama, potvrđeno je iz spomenute državne firme. Povećanje plate provodiće se u tri faze, 10 odsto od februara, 5 od juna i 5 odsto od septembra naredne godine. Osim navedenog, u ovoj godini najavljeno je isplaćivanje tzv. božićnice u iznosu 500 evra, što je 300 evra iznad iznosa propisanog Kolektivnim ugovorom. Iz Hrvatskih pošta naglašavaju da su u proteklim godinama pokrenuli brojne inicijative za povećanje životnog standarda radnika, poput varijabilnog nagrađivanja za efikasnost te povećanja participacije za prevoz i prehranu. Ove godine uvedena je i dodatna nagrada od 1 200 evra za poštare i vozače koji u toj firmi ostanu do kraja godine. Podsetili su i da su prošle godine svim radnicima bile povećane plate za 25 odsto, dok je godinu dana ranije operativnim radnicima povećanje iznosilo 20 odsto.
U Gradskoj većnici juče je u Vukovaru potpisan Ugovor za projekt „ITU – Biciklističke staze Bršadin-Vukovar i Trpinja-Vukovar“. Potpisivanju su prisustvovali gradonačelnik Vukovara Ivan Penava, državna sekretarka Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Evropske unije Kristina Bilić, direktor Uprave za regionalni razvoj Ivan Bota, načelnica Sektora za programe urbanog razvoja Darija Magaš te potpisnici načelnik Opštine Trpinja Miroslav Palić i gradska pročelnica za privredu Martina Prepunić. Reč je o strateškom projektu definisanim Strategijom razvoja Urbanog područja Vukovar 2021.-2027 kojim predviđeni troškovi iznose gotovo 1,3 miliona evra, dok su bespovratna sredstva u iznosu od 1 080 000 evra, odnosno 85 odsto, obezbeđena iz Evropskog fonda za regionalni razvoj u okviru Integrisanog teritorijalnog programa 2021.-2027. Projektom čiji je nosilac Opština Trpinja izgradiće se deonice od Vukovara do Bršadina i Trpinje ukupne dužine 4,33 km s ciljem spajanja s mrežom biciklističkih staza namenjenih javnoj upotrebi. Tim projektom povećaće se bezbednost biciklista i smanjiti korištenje automobila i drugih motornih vozila. Gradonačelnik Ivan Penava istakao je da je ovo prvi projekt iz ITU mehanizma u koji je uključen Vukovar i niz opština u okruženju. Saradnju s Opštinom Trpinja ocenio je odličnom i između ostalog rekao da primarni cilj spomenute izgradnje da se podigne kvalitet života i građanima Vukovara i meštanima Trpinje. Državna sekretarka Kristina Bilić podsetila je da je ITU mehanizam uspostavljen za prošli period bilo uključeno 8 velikih gradova, dok je za ovaj period proširena mogućnost učestvovanja gradova, te je najavila sledeći strateški projekat koji se odnosi na izgradnju zatvorenih teniskih terena kao i ostalih projekata navedenih u urbanoj strategiji razvoja grada Vukovara. Načelnik Opštine Trpinja Miroslav Palić je rekao da je u toku javna nabava i da će projekat da bude realizovan na proleće.
Pošumljavanje dronom na lokaciji tzv. Potkove, održano je juče uz podršku Evropske komisije, u okviru projekta Project O2 koji Grad Vukovar provodi u saradnji s firmom Magic Forest. Pošumljavanju su prisustvovali predstavnici Evropske komisije kao i Grada Vukovara na čelu s gradonačelnikom Ivanom Penavom. On je izneđu ostalog naglasio da se zajedničkim snagama, velikih firmi i partnera, stvaraju nova, zelena pluća Vukovara. Zrinka Ujević, voditeljka Kancelarije Evropske komisije u Hrvatskoj, istakla je da je zajednički cilj Evropske unije da se posadi 3 milijarde drveća do 2030. godine kako bi se promovisali klimatski ciljevi u okviru EU zelenog plana, ali i strategije biorazličitosti. Ciljevi su ambiciozni, radimo u Hrvatskoj s mnogim udruženjima i gradovima, rekla je između ostalog Ujević te je istakla da se ovaj projekat savršeno uklapa u ciljeve Evropske unije. Na Potkovi je bačeno 2.500 samoklijajućih loptica, a u park-šumi Adica ručno je posađeno 100 mladica hrasta. Ručnoj sadnji su prisustvovala i deca iz Udruženja roditelja dece s problemima u razvoju „Vukovarski leptirići“ i Osnovne škole Nikola Andrić.
Drugu godinu za redom, u organizaciji KUD-a „Đoko Patković“ iz Bobote i Prosvjetinog pododbora tog mesta, održana je Smotra dečijeg folklora koja je imala pre svega humanitarni karakter s obzirom da su posetioci imali priliku da doniraju sredstva za lečenje mladog Miloša Vidovića iz Bobote. Na smotri se ove godine okupilo nekoliko folklornih grupa iz različitih društava koja neguju tradicionalnu srpsku igru. Predsednik bobotskog pododbora „Prosvjeta“ Svetislav Mikerević je rekao da su članovi KUD-a i pododbora doneli odluku da se manifestacija pokrene pod nazivom Smotra dečijeg folklora. Tako se na poziv za učešće prijavilo devet folklornih društava a sav prihod koji je sakupljen biće uručen mladom meštaninu Milošu Vidoviću, inače i članu spomenutog našeg kulturno-umetničkog društva, istakao je Mikerević. Manifestaciji je prisustvovao i zamenik vukovarsko-sremskog župana Srđan Jeremić koji je pozdravio spomenutu aktivnost koja je okupila oko 200 učesnika. Ova smotra kroz kulturni amaterizam i rad s decom čuva tradiciju, običaje, naše kulturno nasleđe i prenosi na mlađe naraštaje, što znači da srpska zajednica na ovom području ima budućnost i da će naš nacionalni identitet biti sačuvan, zaključio je Jeremić.