U Vukovarsko-sremskoj županiji, u poslednja 24 časa evidentirano je 130 novih pozitivnih osoba na COVID-19 potvrđenih PCR testiranjem. Najveći broj zaraženih dalje je iz Vinkovaca, ukupno 50, dok je u Vukovaruz evidentirano 8 obolelih. Nema preminulih osoba. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 15 348, dok je 285 osoba preminulo. Trenutno je u županiji 50 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti, dok se u samoizolaciji nalazi 838 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u, 27 je pozitivnih osoba iz sistema zdravstva, dok su u samoizolaciji 4 radnika. Iz sistema obrazovanja obolelo je 18 nastavnika i 135 učenika dok se u samoizolaciji nalazi 12 nastavnika i 801 učenik.
Prema još neslužbenim informacijama, Nacionalni štab civilne zaštite danas beleži novi veliki rast broja novih slučajeva u odnosu na prošlu subotu. Jutarnji list saznaje kako ih je danas 4.547 na 12.203 testa, a procenat pozitivnih je čak 37 odsto. Epidemiolozi navode kako se u trenutku kad udeo pozitivnih pređe pet odsto može govoriti da je epidemija izvan kontrole, a ovo je gotovo osam puta više od te granice. Prošle subote imali smo 3.585 slučajeva, a subotu pre toga njih 1.947.
Brojevi novih slučajeva zaraze koronavirusom poslednjih nedelju dana rastu, a sve je više umrlih i među mlađom populacijom. Ipak, iako je već prošlo deset meseci od kada je i službeno počelo vakcinisanje protiv bolesti COVID-19, Hrvatska je među pet najlošije provakcinisanih zemalja članica Evropske unije. Posmatrajući dijagram vakcinisanosti, vidljivo je da krivulja poslednjih nedelja vrlo sporo raste, i mnogi su mišljenja kako uprkos svim saznanjima o vrednosti vakcinisanja za borbu s pandemijom ta linija ni ubuduće neće pokazivati nešto znatniji rast. Matematičari bi rekli da je došlo do zasićenja, i da će rast biti toliko usporen da će krivulja nakon nekog vremena pokazivati konstantno kretanje. To bi značilo da bi maksimum potpune provakcinisanosti odraslog stanovništva mogao biti na 57 odsto ukupne populacije. Zamenica direktora Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Ivana Pavić Šemetin optimistična je u tom pogledu i smatra da će u dogledno vreme Hrvatska ipak dostići 65 ili 70 odsto pune provakcinisanosti.
Predsednik Vlade Andrej Plenković rekao je juče u Dubrovniku da su dobili informaciju da je EK u pismenoj proceduri odobrila dodatna sredstva iz EU fonda solidarnosti za zemljotresom pogođenu Petrinju, i time će Hrvatskoj biti dodeljeno 319 miliona evra za sanaciju šteta, od čega će oko 40 miliona evra avansa biti uplaćeno u najskorije vreme. “Sve skupa, Zagreb, Banija, zbog šteta od zemljotresa je milijarda kuna”, istakao je Plenković.
Udruženje porodičnih domova pozvalo je juče građane da se uključe u postupak javnog savetovanja o izmenama Zakona o socijalnoj zaštiti, dodajući da bi predloženo ukidanje takvih domova dovelo do neizvesnosti za korisnike i zaposlene, prenosi HINA. Udruženje je pozdravilo deo zakonskih novina, ali se isto tako protivi odredbama o ukidanju domova,za koje smatramo da su kvalitetan oblik pružanja socijalne usluge smeštaja za osobe starije životne dobi, saopštili su iz udruženja. Pozvali su javnost da se putem portala eSavetovanje uključi u javno savetovanje o nacrtu Zakona o socijalnoj zaštiti, koje traje do 3. novembra, istakavši da Ministarstvo rada, penzionog sistema, porodice i socijalne politike predlaže ukidanje porodičnih domova bez odgovarajuće analize dosadašnjeg rada domova i alternative za korisnike i zaposlene. Porodični domovi pružaju smeštaj za više od 6 000 korisnika i zapošljavaju 2000 osoba, naveli su iz udruženja ocenivši da su oni kvalitetan oblik pružanja socijalne usluge smeštaja za osobe starije životne dobi. Novi Zakon o socijalnoj zaštiti deo je reforme sistema socijalne brige, a prema njegovom nacrtu, porodični domovi imaju rok od pet godina da se reorganizuju u ustanovu u sistemu socijalne zaštite, čime bi poštovali definisana pravila o prostornim i kadrovskim uslovima.
U noći sa subote na nedelju, odnosno 31. oktobra u 3 sata završiće letnje računanje vremena i početi zimsko kada se kazaljke pomeraju jedan sat unazad. Ovakvo računanje vremena je, smatra se, zapravo ispravno, a u njemu učestvuje otprilike 70 odsto zemalja širom sveta. Amerikanci pomeraju satove prve nedelje u martu, a vraćaju ih na standardno vreme prve nedelje u oktobru, dok Evropljani letnje računanje vremena počinju poslednjom nedeljom u martu i završavaju zadnjom nedeljom u mesecu oktobru.
U organizaciji KUD Sloga , sinoć je u Ružičkinoj kući u Vukovaru počela dvodnevna manifestacija “Festival lijepe riječi Vukovar 2021.”. Festival se održava već treću godinu uz finansijsku podršku Ministarstva nauke i obrazovanja RH. Prema rečima direktora Sloge, Branislava Bijelića, Festival je i ove godine okupio veliki broj dece osnovnoškolskog uzrasta, koji će tokom dva dana interpretirati svoja prozna dela ili poeziju, što će procenjivati stručni žiri i na kraju nagraditi peharima najuspešnije. Cilj je da se deca izražavaju na svom jeziku i pismu, da se izražavaju u punom smislu kroz kreativnost u proznom stvaralaštvu ili u poeziji na zadane teme, rekao je Bijelić. U pitanju su smotre literarnog i recitatorskog takmičenja učenika, koji nastavu provede po A i C modelu. Osim učenika sa vukovarskog područja, Festivalu prisustvuju i deca iz Vojnića i Vrginmosta.