Nakon troipogodišnje obnove, vukovarski Vodotoranj, večeras će biti svečano otvoren prikladnim koncertom, ali bez prisustva javnosti. „Nažalost, epidemija koronavirusa primorala nas je da i ovaj događaj prilagodimo epidemiološkim merama. Smatramo kako je zdravlje građana na prvom mestu te nismo ni na koji način želeli da ovakva radosna prilika ima neželjene posledice širenja koronavirusa”, pojašnjeno je iz gradske uprave. Dodaju kako ih je epidemija koronavirusa primorala da i ovaj događaj prilagode epidemiološkim merama. Radovi na obnovi Vodotornja, izgrađenog 1968. godine, visokog 50 metara, počeli su u maju 2017. godine, a bilo je predviđeno da završe do kraja 2018. uz procenu troškova od približno 20 miliona kuna i zapošljavanje 15-tak osoba, koje će raditi na održavanju Vodotornja i njegovom predstavljanju posetiocima. Zbog stanja operative i grešaka na projektu, kako je na jednoj od konferencija za novinare detektovao razloge kašnjenja u dinamici radova gradonačelnik Ivan Penava, obnova se odužila do jeseni ove godine. Obnova Vodotornja je na kraju koštala 46 miliona kuna, od kojih je putem donacija prikupljeno 39 miliona kuna.
U Hrvatskoj je u poslednja 24 časa zabeleženo 2772 nova slučaja zaraze koronavirusom, 20 osoba je umrlo, a broj hospitalizovanih prešao je 1000, saopštio je danas Nacionalni štab civilne zaštite. Broj novozaraženih je drugi dan zaredom veći od 2700, juče je zabeleženo rekordnih 2776 novih slučajeva. Broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj trenutno je 15 106, a među njima je 1027 pacijenata na bolničkom lečenju, što je najveći broj hospitalizovanih od početka epidemije. Na respiratoru su 74 pacijenta. Od početka epidemije zabeleženo je 46 547 osoba zaraženih koronavirusom, od kojih je 531 preminulo. Ukupno se oporavilo 30 910 osoba, od toga 1677 u poslednja 24 časa. U samoizolaciji je trenutno 29 098 osoba. Do danas je ukupno testirana 485 281 osoba, od toga 9287 u poslednja 24 časa.
U Vukovarsko-sremskoj županiji, prema podacima pristiglim do jutros u 8 časova, u poslednja 24 časa je 76 novih pozitivnih osoba na COVID-19. I danas je najviše osoba iz Vinkovaca, njih 18, 15 je iz Vukovara, 3 iz Iloka, 2 iz Gaboša te po 1 iz Bogdanovaca, Borova i Bršadina, a jedna osoba je preminula, saopštio je Županijski štab civilne zaštite. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 1883, od kojih je 1446 osoba izlečeno, a 24 je preminulo. Trenutno je u županiji 26 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirane su 232 osobe, pa je ukupan broj testiranih do sada 16 912. U samoizolaciji su 892 osobe. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 36 radnika iz sistema zdravstva, a u samoizolaciji ih je 57. Iz sistema obrazovanja obolelo je 8 nastavnika i 18 učenika, a u samoizolaciji se nalazi 40 nastavnika i 388 učenika.
Vukovar danas beleži 15 novooboljelih od koronavirusa. Zamenik gradonačelnika i načelnik Štaba Civilne zaštite grada Vukovara Marijan Pavliček rekao je kako broj obolelih u Vukovaru poslednjih nekoliko dana ubrzano raste pa je ovim putem pozvao sugrađane da se pridržavaju propisanih epidemioloških mera. Posebno je upozorio na pridržavanje epidemioloških mera povodom praznika Svih svetih. Rekao je da je ovo vreme kad dolaze brojni Vukovarčani, koji trenutno ne žive u gradu pa pretpostavlja da će na vukovarskim grobljima biti gužve. Apelovao je na držanje socijalne distance, da ne stvaraju gužve, odnosno da ne dolazi do nepotrebnog fizičkog kontakta, da se nose zaštitne maske i dezinfikuju ruke, naglasio je Pavliček. Rekao je da će komunalni redari tih dana biti i na većim grobljima te svima na ulazu meriti temperaturu. Verujem kako će sve proći u najboljem redu i da neće doći do širenja zaraze, poručio je Pavliček.
Nemačka vlada je danas celu Hrvatsku stavila na listu epidemiološki rizičnih područja. To znači da za povratnike u Nemačku iz Hrvatske vredi 14-dnevna samoizolacija koja se može izbeći negativnim testom na koronavirus koji nije stariji od 48 časova. Testovi za povratnike iz rizičnih područja su besplatni, a priznaju se i testovi iz zemlje povratka.
Radnička fronta (RF) poručila je danas da povećanje minimalne plate na 3400 kuna neto, odnosno 4250 kuna bruto u 2021. nije dovoljno te da se takvom minimalnom platom sigurno neće osigurati ostvarivanje njenog osnovnog cilja. Minimalna plata bi morala da bude garancija da nijedan radnik ne bude plaćen manje nego što je potrebno za dostojanstven život. U Hrvatskoj minimalna plata socijalnu ulogu ne zadovoljava jer radnici koji je primaju žive u relativnom siromaštvu”, navedeno je, između ostalog, u saopštenju. U odnosu na ovu godinu, minimalna plata za iduću je povećana za 150 kuna, što je tek 46,49 odsto prosečne bruto plate, a Evropski sindikati traže da minimalna plata ne bude ispod 60 odsto srednje plate u državi. “Minimalna plata bi trebala prestati biti stvar kalkulacija i manipulacija, stvaranja utiska napretka i prikupljanja političkih bodova, a trebala bi biti realni iznos vezan uz minimalne troškove života”, poručili su iz Radničke fronte.