U Hrvatskoj je u poslednja 24 časa zabeleženo 2772 nova slučaja zaraze koronavirusom, 20 osoba je umrlo, a broj hospitalizovanih prešao je 1000, saopštio je danas Nacionalni štab civilne zaštite. Broj novozaraženih je drugi dan zaredom veći od 2700, juče je zabeleženo rekordnih 2776 novih slučajeva. Broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj trenutno je 15 106, a među njima je 1027 pacijenata na bolničkom lečenju, što je najveći broj hospitalizovanih od početka epidemije. Na respiratoru su 74 pacijenta. Od početka epidemije zabeleženo je 46 547 osoba zaraženih koronavirusom, od kojih je 531 preminulo. Ukupno se oporavilo 30 910 osoba, od toga 1677 u poslednja 24 časa. U samoizolaciji je trenutno 29 098 osoba. Do danas je ukupno testirana 485 281 osoba, od toga 9287 u poslednja 24 časa.
U Vukovarsko-sremskoj županiji, prema podacima pristiglim do jutros u 8 časova, u poslednja 24 časa je 76 novih pozitivnih osoba na COVID-19. I danas je najviše osoba iz Vinkovaca, njih 18, 15 je iz Vukovara, 3 iz Iloka, 2 iz Gaboša te po 1 iz Bogdanovaca, Borova i Bršadina, a jedna osoba je preminula, saopštio je Županijski štab civilne zaštite. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 1883, od kojih je 1446 osoba izlečeno, a 24 preminulo. Trenutno je u županiji 26 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirane su 232 osobe, te je ukupno testiranih do sada 16 912. U samoizolaciji su 892 osobe. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 36 radnika iz sistema zdravstva, a u samoizolaciji ih je 57. Iz sistema obrazovanja obolelo je 8 nastavnika i 18 učenika, a u samoizolaciji se nalazi 40 nastavnika i 388 učenika.
Direktorka Zavoda za javno zdravstvo Vukovarsko-sremske županije, Kata Krešić juče je informisala javnost da je koronavirus prisutan u dva vinkovačka doma za starije i nemoćne te napomenula da je u našoj županiji puno osoba s nepoznatim izvorom zaraze zbog čega je teže kontrolisati bolest u opštoj populaciji. „U Domu za stare i nemoćne osobe Vinkovci imamo 15 pozitivnih korisnika i 3 radnika, a u privatnom domu “Dobri dom” imamo 8 pozitivnih korisnika. Virus je ušao i u najosetljiviju populaciju, tamo gde ga ne želimo. Dugotrajno visok broj novoobolelih na našem području doveo je do toga da virus može ući i u takve sisteme kao što su domovi za stare i sistem zdravstva. Dodala je da su uzeti brisevi ostalih radnika i korisnika, a rezultati se još čekaju. Ona je ponovo apelovala na strogo pridržavanje epidemioloških mera naglasivši kako na taj način možda ne možemo u potpunosti izbeći virus ali ga možemo značajno ublažiti. To znači držati distancu od dva metra i u zatvorenom i na otvorenom prostoru. Jednako je važno prati ruke što je najbolja mera, a ukoliko nismo u mogućnosti onda dezinfikovati, kao i ne dolaziti u bilo kakav bliski kontakt s osobama van članova porodice. Zamolila je građane da nepotrebno ne odlaze na mesta okupljanja jer i na malim okupljanjima postoji rizik da se zarazimo. Apelovala je i na obolele da prilikom dolaska pozitivnog nalaza odmah kontaktiraju svog lekara i dobro promisle o kontaktima 48 časova unazad od pojave simptoma.
Nacionalni štab Civilne zaštite ponovo je produžio odluku o privremenoj zabrani prelaska granica, pa je postojeći režim prelaska granica koji je, nakon lockdowna, uveo u julu, produžen do 19. novembra. Ograničen režim prelaska graničnih prelaza Hrvatske tako se uglavnom odnosi na državljane trećih zemalja, dok državljani Evropske unije i država šengenskog prostora imaju slobodan prolazak. Granicu sme preći više kategorija stranih državljana, odnosno osoba koje nemaju državljanstvo Evropske unije, a status i uslove prelaska granice mogu proveriti na internet stranicama MUP-a.
Ministar zdravstva Vili Beroš juče je istakao da je Hrvatska na “dobrom putu u suzbijanju epidemije” te se predviđa da bi broj novoobolelih od covida-19 za tri do četiri nedelje trebao početi padati, pod uslovom da se građani pridržavaju epidemioloških mera. Potvrdio je da Nacionalni štab civilne zaštite razmišlja o novim merama, ali i dodao kako procenjuju da nije trenutak za policijski čas niti lockdown. Beroš je ponovo apelovao na porodične lekare da zovu kontakte zaraženih jer je praćenje kontakata jedna od najefektivnijih mera u sprečavanju infekcije. On je izvestio o 13 925 novih slučajeva zaraze u zadnjih nedelju dana te upozorio na prikrivanje kontakata zaraženih pred epidemiolozima, što značajno otežava borbu s epidemijom. “Prećutkivanje, odnosno navođenje kontakata isključivo iz kruga ukućana, koji bi ionako bili u samoizolaciji, sve je uočljiviji problem koji dovodi do daljnjeg širenja epidemije i predstavlja direktnu opasnost za zdravstvene ustanove i sistem, ali i ostale resore” , istakao je Beroš na sednici Vlade. Ministar je posebno istakao problem skrivanja kontakata kod zaraženih osoba pred epidemiolozima, navodeći da od ukupnog broja novozaraženih na jučerašnji dan, kojih je bilo 2776, njih čak 2099 ne dolazi iz samoizolacije.
Direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak ocenio je juče kako je realno da će broj novozaraženih biti i 3000 nakon čega bi trebao padati. “Mislim da je realno da u sledećih nekoliko dana broj dođe do 3000 ali nakon toga, po mojoj proceni i proceni matematičara, mislim da dalje više neće rasti”, rekao je Capak u RTL-u Danas. Objasnio je i kako su nove mere tek stupile na snagu te se nove neće uvoditi dok se ne vide njihovi efekti. “Mi smo u nedelju predstavili nove mere, koje su tek na početku i dok nekoliko dana ne vidimo efekte tih mera nećemo uvoditi nove”, naveo je Capak. “Ja ih ne najavljujem, ne znači da će stupiti na snagu ali postoji još celi spektar mera”, objasnio je Capak.