Kulturno-duhovnim programom sinoć je u Srpskom domu u Vukovaru održana centralna, svečana Svetosavska akademija. Organizatori Akademije bili su Eparhija osečkopoljska i baranjska i Ustanova u kulturi Srpski dom. Reč je o tradicionalnom obeležavanju Savindana, praznika Srpske pravoslavne crkve, kojim se neguje uspomena na velikog srpskog prosvetitelja i prvog arhiepiskopa. U obraćanju prisutnima, njegovo Preosveštenstvo, episkop osečkopoljski i baranjski, gospodin Heruvim, prisutnima je govorio o porukama svetosavlja, kroz istoriju do danas, dok je besedu o svetom Savi održao Miroslav Mišanović, veroučitelj u OŠ Negoslavci. Program svečane Akademije realizovan je uz učešće VSPD „Javor”, etno izvođenjem Katarine Lukić i Jovane Serdar, i nastupom Ansambla narodnih igara SKD „Prosvjeta” Vukovar.
U sklopu projekta “(P)ozdravi život” održana je treća preventivna radionica pod nazivom “Rana dijagnostika planocelularnog karcinoma usne šupljine” na kojoj je predavanje održao doktor dentalne medicine Tin Jovanovac koji je rekao kako je reč o vrsti karcinoma koji nije toliko poznat u javnosti. Prema njegovim rečima, statistike govore da pojava toga karcinoma kao i broj obolelih i preminulih je veliki. Godišnje od ove vrste karcinoma umre oko 300 osoba. Ova vrsta najčešće je asimptomatska i ne daje nikakve simptome, a može se otkriti jednostavnim kliničkim pregledom sluznice. Od planocelularnog karcinoma usne šupljine najčešće obolevaju pušači posebno ako se uz pušenje konzumira i alkohol. Javlja se u srednjoj i starijoj životnoj dobi, s najvećom učestalošću oko 60-te godine života”, rekao je Jovanovac. On je ovom prilikom pozvao sve građane na preventivne preglede kako bi se ova bolest prevenirala na vreme. Govorila je i voditeljka projekta Suzana Begonja, koja je rekla kako je do kraja projekta ostaje još jedna radionica nakon čega će uslediti i trodnevni festival zdravlja. Najavila je da bi se trodnevni festival zdravlja trebao da održi 20. aprila.
Koordinacija hrvatske porodične medicine (KoHOM) pozvala je u subotu HZZO i ministra zdravstva Vilija Beroša na osnivanje tzv. helpdeska za stručnu pomoć porodičnim lekarima pri tumačenju pravila HZZO-a, kako ne bi zakinuli pacijente u njihovim pravima te plaćali visoke kazne. Istakli su da trenutno 135 ordinacija porodične medicine nema stalnog lekara već ga prekovremenim radom “pokrivaju“ preostali, koji su i ovako administrativno preopterećeni. To znači da jedan doktor istovremeno radi u svojoj i više drugih ordinacija što automatski dovodi do povećanja mogućnost administrativnih grešaka. Pogotovo u kontekstu poražavajuće činjenice da su porodični doktori preopterećeni brojnom administracijom na koju i otpada veći deo radnog vremena”, navodi se u saopštenju. Ukazuju kako u svakodnevnom radu postoje brojne situacije u kojima doktori, čak i oni iskusni, nisu uvek u mogućnosti da protumače pravila HZZO-a i trebaju pomoć stručnih osoba, kako ne bi zakinuli pacijente te plaćali drakonske kazne “zbog netransparentnih pravila”. “Upravo se takve situacije često događaju, pogotovo kada je reč o lekovima s klauzulom HZZO-a, ortopedskom pomagalu, putnom nalogu i slično”.
U dve godine provođenja Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka pluća otkrivene su 134 osobe s karcinomom, od kojih je pola izlečeno, odaziv je 95 odsto, a hrvatski je program prepoznat i priznat u međunarodnim razmerima. Na CT pregled prsnog koša upućeno je do sada više od 13.000 pacijenata, među kojima je detektovano 134 osobe sa zloćudnim promenama na plućima. Najmanje 60 osoba dobilo je novu šansu za život jer im je rak pluća otkriven u ranoj fazi. Ostali su u postupku lečenja i svi su živi, otkrila je u razgovoru za Hinu Kristina Krpina, nacionalna koordinatorka pulmologa za Nacionalni program. Hrvatska je prva u Evropi pokrenula takav nacionalni program i jedna je od prve tri zemlje na svetu. U provođenju je ključna uloga porodičnih lekara jer upravo oni određuju koje će pacijente poslati na CT dijagnostiku, a kandidati su pušači od 50 do 75 godina ili osobe te dobi, koje su prestale da puše cigarete u zadnjih petnaest godina.
Uz poruku “Držaću oči širom otvorene“ Evropska komisija pokrenula je informativnu kampanju kako bi građane osvestila o pravima žrtava krivičnih dela, a cilj je podstaknuti porodicu, prijatelje i okolinu da prepoznaju žrtve, pruže im podršku i pomognu da prijave nasilje. Svake godine jedan od četiri Evropljanina postane žrtva krivičnog dela, ali ga ne prijave svi. U Hrvatskoj je u 2022. Nacionalni pozivni centar za žrtve krivičnih dela i prekršaja zaprimio1 960 poziva, a od otvaranja linije 2013. do kraja prošle godine više od 14.100 poziva. Kampanja se provodi u deset zemalja članica EU-a, uključujući i Hrvatsku, kao deo Strategije o pravima žrtava, kojoj je cilj da osigura da žrtve krivičnih dela mogu u potpunosti da ostvare svoja prava bez obzira gde se u EU to delo dogodilo. Kampanjom su obuhvaćene institucije i organizacije civilnog društva koje pružaju podršku žrtvama i svedocima svih krivičnih dela, a posebno deci žrtvama nasilja, žrtvama rodno uslovljenog nasilja te LGBTIQ fobije i ksenofobije. Partneri kampanje na nacionalnom nivou su Ministarstvo pravosuđa i uprave, Udruženje za podršku žrtvama i svedocima te udruženje za pomoć žrtvama Beli krug. Istraživanje je pokazalo da 51 odsto ispitanih u Hrvatskoj ne zna da su žrtve krivičnih dela u EU zaštićene posebnim pravima, a samo jedna trećina je onih koji su toga svesni i upoznati su s tim pravima.