Na području Vukovarsko-sremske županije provodi se projekat pod nazivom Osiguravanje školske prehrane za decu u riziku od siromaštva „Užina za sve V”, sa ciljem da deca, koja žive na rubu siromaštva imaju bar jedan obrok dnevno u školi. Projekat se finansira iz Fonda evropske pomoći, a istim se osigurava besplatna prehrana u tekućoj školskoj godini za decu čiji roditelji to ne mogu omogućiti iz vlastitih sredstava. Cilj projekta je smanjenje siromaštva i socijalne nejednakosti kod dece osnovnoškolskog uzrasta, a obuhvaćeni su ugroženi učenici iz 23 osnovne škole na području naše županije. Ukupna vrednost projekta je nešto manje od milion kuna. Vukovarsko-sremska županija iz vlastitog budžeta finansira prehranu učenicima, koji nisu mogli da budu obuhvaćeni ovim projektom, odnosno učenicima iz 14 škola, kojima je osnivač. Ukupan broj učenika koji primaju obrok u školama je 2.139. Ugovori za 14 spomenutih osnovnih škola biće potpisati u ponedeljak u Vinkovcima.
Bivši vukovarski gradonačelnik Željko Sabo, zbog čije je ponovne kandidature za tu funkciju u četvrtak raspuštena Gradska organizacija SDP-a, rekao je kako je aktivirao mandat u stranačkom Predsedništvu na osnovu 3 400 dobijenih glasova na poslednjoj stranačkoj konvenciji. U pismu, koje je poslao glavnom sekretaru SDP-a, Sabo podseća da je u Predsedništvo stranke izabran voljom 3 400 članova SDP-a na konvenciji stranke u oktobru prošle godine. “Za moju kandidaturu nije bilo nikakve prepreke, ni zakonske, a takođe i vezano uz Statut SDP-a. Uprkos tome, novoizabrani predsednik Grbin tražio je od mene na prvoj sednici Predsedništva da stavim mandat u mirovanje. Dva dana nakon sednice u telefonskom razgovoru, ponudio mi je opciju dogovora, i to da stavim mandate člana Predsedništva i predsednika Županijske organizacije u mirovanje, te da Županijsku organizaciju nastavi da vodi jedan od potpredsednika. Ukoliko to učinim, Županijska organizacija i Gradska organizacija SDP-a Vukovara mogu nastaviti normalno s radom i kako Statut nalaže, samostalno odlučivati o kandidatima za lokalne izbore, bez bilo kakvih ograničenja”, napisao je Sabo u pismu. Tvrdi da je, kad je poslao dopis o stavljanju mandata u mirovanje, od predsednika SDP-a i drugi put dobio istu garanciju da on i rukovodstvo iz Gradske organizacije Vukovar mogu da nastave normalno s radom i da on može biti kandidat za gradonačelnika.
Saborski zastupnik Kluba Hrvatskih suverenista i zamenik gradonačelnika Vukovara Marijan Pavliček rekao je juče u Saboru da Hrvatska već petu godinu za redom, po indeksu korupcije, koji prati organizacija Transparency International beleži sve gore rezultate, a razlog su brojne afere u vladama Andreja Plenkovića. Početkom nedelje premijer Plenković je saborskim zastupnicima prezentovao Nacionalnu razvoju strategiju za period od 2020.-2030. godine. To je jedan od ključnih dokumenata Vlade, prema kojem bi Hrvatska do 2030. godine trebala biti sigurna i prosperitetna država, država ravnomernog razvoja u kojoj će se bolje i kvalitetnije živeti. U zaključku te Strategije ne spominje se da li će Hrvatska 2030. godine biti koruptivna kao danas ili će korupcija biti suzbijena na minimum, rekao je Pavliček dodajući kako je prema spomenutim istraživanjima, Hrvatska po indeksu percepcije korupcije na 67. mestu s mizernih 47 bodova, od mogućih 100. Još je poraznije, smatra Pavliček, to što Hrvatska u 5 godina vladavine Andreja Plenkovića, po indeksu percepcije korupcije iz godine u godinu pada kao i da korupcija sve više uzima mah u javnom prostoru i ustanovama. Ukoliko se premijer ne uhvati u koštac s korupcijom, Hrvatska će 2030. godine biti opustošena, a ne država blagostanja, opljačkana zbog koruptivnih radnji vladajuće elite i s milion stanovnika manje, rekao je, između ostalog Pavliček.
Premijer Andrej Plenković ocenio je juče kao potez bez presedana postupak opozicije, koja je u Saboru srušila kvorum zbog neglasanja o ukidanju članarine u Hrvatskoj privrednoj komori te poručio da je većina stabilna. Nakon sastanka parlamentarne većine, Plenković je prozvao opoziciju da je onemogućila Sabor da juče izglasa izmene Zakona o obnovi, koji nije mogao da bude izglasan jer nije bilo 76 zastupnika. “Poslali su poruku svima na Baniji, u Karlovačkoj i u Zagrebačkoj županiji, koji nisu dobili zakonski okvir za pomoć”, rekao je premijer i dodao da su tako propustili i da glasaju za Isključivi ekonomski pojas te Nacionalnu razvojnu strategiju Hrvatske u narednih deset godina. I to jer je jedan od zastupnika većine oboleo od covida 19 i nije mogao da prisustvuje sednici. Danas smo u Hrvatskoj doživeli potez bez presedana, koji nema veze s demokratijom, pristojnošću, kulturom”, zaključio je premijer.
Predsednik SDP-a Peđa Grbin rekao je da HDZ i premijer Andrej Plenković nemaju srama, nakon što ih je na konferenciji za novinare optužio da nemoralno iskorištavaju bolest zastupnika Miroslava Tuđmana i ruše kvorum u Saboru. “HDZ je danas, u cilju odbrane svoje vlasti, ali još više od toga, odbrane monopolističkog položaja Hrvatske privredne komore na uštrb preduzetnika, opstruisao glasanje u Hrvatskom saboru i sprečio donošenje važnih odluka”, rekao je Grbin i dodao da je HDZ sabotirao demokratsku proceduru, a “Plenković je napao opoziciju i medije, kao svaki put do sada”. Međutim, istakao je Grbin, otišli su i korak dalje i kao alibi odlučili da iskoriste bolesnog kolegu. “Rekao bih da ih može biti sram, ali to su HDZ i Andrej Plenković. Oni srama nemaju”, poručio je šef opozicije.
Potpredsednik Vlade Boris Milošević juče je ocenio da bi bila “jaka simbolička poruka od politike da je u Saboru izglasan Zakon o obnovi”. Podsetio je da je juče bilo tačno mesec dana otkako je potres pogodio Sisačko-moslavačku, delove Karlovačke i Zagrebačke županije.”Mislim da je danas svako očekivao da će zakon biti izglasan. Bojkot kvoruma je legitimna borba u političkom životu u parlamentarizmu. Međutim, izglasavanje tog zakona je nešto više od politike i mislim da je danas trebalo izglasati taj zakon i na taj način poslati podršku ljudima da politika u Zagrebu misli na njih i da želi da obnova što pre krene”, istakao je Milošević. Na pitanje da li je politika i vladajuća i opozicije juče pokazala da ne misli na nastradale s obzirom na to da zakon nije izglasan, Milošević je rekao da je zakon trebao biti izglasan, jednoglasno ili sa uverljivim brojem glasova, “upravo kako bi politika pokazala jedinstvenost i podršku narodu, koji očekuje pomoć i koji prima pomoć sve ove dane”.