Raskol unutar Domovinskog pokreta na izbornom saboru i izlazak iz stranke pojedinih članova okupljenih oko Marija Radića, pitanje budućeg sastava saborske većine, komentarisao je politički analitičar Žarko Puhovski i rekao da je ta većina i dalje na graničnih, ali dovoljnih 76 zastupnika. Plenković je pokazao veliku veštinu u višegodišnjem balansiranju sa 76 zastupnika. Ima iskustva s tim, tako da uvek ima dva-tri glasa u rezervi, rekao je Puhovski ocenivši saborsku većinu kao stabilnu. Puhovski smatra da je HDZ-ova pozicija ojačana time što će sada oslabljeni DP biti tiši partner, odnosno da će samim tim i postavljati manje zahteva. Puhovski ističe kako ne treba zaboraviti da Penava nije nacionalni, nego lokalni političar i da mu je pre svega važno sledeće godine da dobije izbore u Vukovaru. Za to mu treba HDZ i uveren sam da je spreman sve napraviti da u Vukovaru dobije podršku HDZ-a, te da trguje sa bilo kojom nacionalnom temom u zamenu za podršku na lokalnim izborima, ocenio je analitičar. Puhovski smatra i da bi ovako oslabljena stranka bila spremna i na neku eventualnu saradnju Vlade s SDSS-om kao “tihim partnerom”, ali ne odmah.
Kako je jedna od tema zastupljenih na poslednjoj sednici gradskog veća bila i početak naplate parkiranja u Borovu naselju, meštani tog kvarta počeli su da skupljaju potpise za peticiju kako bi se sprečio početak naplate parkinga. Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava na sednici je istakao da sredstva za komunalnu nadoknadu izdvajaju svi građani po definisanim kategorijama ali i da nemaju svi vozilo. Kada je o komunalnoj infrastrukturi reč, Penava je ocenio da svi treba da imaju podjednak standard, što se odnosi i na parkirna mesta. Podsetio je da su građani Olajnice i Rupa sami pisali peticiju da im se uvede naplata, čime su se obezbedila sredstva za nova ulaganja te rekao da građani u Borovo naselju ne mogu da razvijaju svoju infrastrukturu na štetu nekog drugog. Dodao je da posedovanje automobila mnogo košta na godišnjem nivou, ali isto da košta i infrastruktura koja sve to prati te da imati sređen grad s urednim parkirnim mestima i dovoljnim brojem mesta neko treba da plati.
Najavu Vlade Andreja Plenkovića o uvođenju poreza na nekretnine i izjavu ministra finansija Marka Primorca u kojoj je istakao nameru transformacije sadašnjeg poreza na kuće za odmor u porez na nekretnine komentarisala je vlasnica agencije za posredovanje u prodaji nekretnina i dopredsednica Udruženja poslovanja nekretninama u Hrvatskoj privrednoj komori Jasminka Biliškov. Naglasila je da ukoliko se uvede porez na nekretnine, pitanje je kako će se to odraziti na tržište nekretnina. Ključni motiv za predlaganje tog poreza bio je podatak o čak 600 hiljada praznih nekretnina u Hrvatskoj. Ukoliko se uvede taj porez, deo praznih nekretnina sigurno će otići u najam, a deo u prodaj, rekla je Biliškov. Veliki problem koji ističe su nesređeni vlasnički odnosi u slučaju mnogih nekretnina, odnosno da je mnogo stanova koji nemaju čisto vlasništvo pa pre nego što se upusti u to, država bi morala napraviti procenu. Mora se naći i neka polazišna tačka kako bi se utvrdio porez koji ne može biti isti za nekretninu u centru Splita ili Zagreba te onu u Dalmatinskoj zagori, Lici ili Slavoniji. Osim toga, puno kuća i stanova nisu tržišno atraktivni ni za najam ni za prodaju. Zato je bitna procena svih nekretnina. A da bi se to moglo napraviti, mora da bude uredno vlasništvo, kako bi se znalo kome će se ispostaviti račun, napomenula je Biliškov.
Rak je drugi najčešći uzrok smrti kod dece, a više od stotinu godišnje u Hrvatskoj oboli od maligne bolesti, objavio je Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) na početku ovog meseca, posvećenog podizanju svesti o raku u dečjem uzrastu. Stope incidencije malignih bolesti kod dece u Hrvatskoj u poslednjih 20 godina su stabilne, dok su stope mortaliteta u padu od 1,8 odsto godišnje, slično kao i u drugim usporedivim zemljama, navodi HZJZ. Ovaj mesec naglašava se važnost ranog otkrivanja, istraživanja i razvoja boljih tretmana, dok se istovremeno pruža podrška obolelima i širi svest o potrebama najmlađih pacijenata. Kroz različite kampanje i aktivnosti, Mesec svesnosti o raku u dečjem uzrastu podseća na važnost zajedničke borbe za zdraviju budućnost dece. Simbolizuje ga zlatna traka. Poslednji objavljeni podaci Registra za rak HZJZ-a pokazuju da je u 2021. godini kod 115 dece postavljena dijagnoza maligne bolesti, a najčešći tipovi raka bile su leukemije, limfomi te maligni tumori mozga i centralnog nervnog sistema. U HZJZ-u ističu da se u 50 odsto slučajeva rak dijagnostikuje deci mlađoj od pet godina, te da su mnogi simptomi raka kod dece nespecifični, što znatno otežava dijagnostiku. Kao neki od najčešćih simptoma izdvojeni su umor, bleda koža, česte upale, simptomi koji podsećaju na grip, krv u urinu ili stolici, gubitak kilograma i promena mladeža.
Delegacija Vukovarsko-sremske županije predvođena zamenikom župana koji obavlja funkciju župana Franjom Oreškovićem, voditelj odseka za budžet i budžetsko računovodstvo Goran Vicković i načelnik Opštine Bogdanovci, Marko Barun obišli su u centru grada filijalu Croatia banke koja u Vukovaru kontinuirano posluje 20 godina. Marina Vukelić direktorka filijale je tokom razgovora istakla važnost Vukovarsko-sremske županije za tu banku koja je u njoj odavno prepoznala svoj razvojni potencijal. Uprava banke svojim angažmanom omogućava sve preduslove za rast i razvoj poslovanja te osluškuje zahteve tržišta. Partner banke je sve vreme bila i Vukovarsko-sremska županija s kojom smo imali dogovorenu saradnju te se nadamo da će se ona nastaviti i dalje – rekla je Vukelić. Zamenik župana Franjo Orešković poručio je da je trajanje veština retkih i istakao da je dvadeset godina lep broj.