Premijer Andrej Plenković poručio je juče nakon što je na novoj karti ECDC-a hrvatska obala ostala u narandžastom da su strani turisti prepoznali Hrvatsku kao sigurnu destinaciju pa bi mogli preći preko 70 odsto turističkih rezultata iz pretkrizne 2019. Međutim, na istoj karti istočni i centralni deo Hrvatske su pocrvenili dok su obala i sever Hrvatske ostali u narandžastom. U crveno su prešle Karlovačka, Sisačko-moslavačka, Bjelovarsko-bilogorska, Brodsko-posavska, Požeško-slavonska, Virovitičko-podravska, Osječko-baranjska i Vukovarsko-sremska županija.
Od 117 obolelih od covida-19, koji su u proteklih 10 nedelja bili na respiratoru, njih 110 nisu bili vakcinisani, upozorio je juče na sednici Vlade ministar zdravstva Vili Beroš. U Hrvatskoj je u protekla 24 časa zabeleženo 798 novih slučajeva zaraze koronavirusom, udeo novozaraženih u broju testiranih u zadnja 24 časa je 7,99 odsto, na bolničkom lečenju je 440 osoba, a na respiratoru njih 53, rekao je Beroš. U nedelji od 23. do 30. avgusta otkriveno je novih 4140 pozitivnih osoba, a među njima 86,16 odsto nije bilo vakcinisano. Iako je proteklih nedelju dana najveći dnevni porast beležila Splitsko-dalmatinska županija, sada je tu nezavidnu poziciju zauzeo Grad Zagreb, dodao je Beroš. „U četvrtom talasu se u odnosu na treći beleži niža prosečna dob hospitalizovanih. Uočava se dvostruko, pa čak i trostruko veći udeo dece u ukupnom broju pacijenata na bolničkom lečenju”, upozorio je Beroš.
Trenutno ne postoji hitna potreba primenjivanja dodatne doze vakcine protiv COVID-19 među opštom populacijom, potvrdio je Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti. Dodatna doza preporučuje se za osobe s oslabljenim imunim sistemom, što je u skladu sa stavom Svetske zdravstvene organizacije. “Svaka treća osoba starija od 18 godina još nije potpuno vakcinisana”, naglasio je Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti.
Iako je od dogovora vlade i veledrogerija prošlo tek četiri meseca ponovo je aktuelno pitanje plaćanja lekova u zakonskim okvirima, piše današnji Jutarnji list. Prema zadnjim podacima trenutni dug za lekove koje su potrošile bolnice je 3,15 milijardi kuna ili 200 miliona kuna više nego 31. jula. Ministar finansija Zdravko Marić juče je pojasnio da su trenutno rokovi plaćanja bolnica oko 180 dana, a apoteka 200 dana te da je HZZO-u ukupno iz budžeta prebačeno 5,9 milijardi kuna od kraja prošle godine. Ministar je bio jasan oko idućih koraka ali i plaćanja dugova i naglasio da se zdravstveni sistem treba iz temelja reformisati s fokusom na rashodovnu stranu. Iz Ministarstva zdravstva kažu da je krajem jula vlada osigurala za dugove za lekove 814 miliona kuna od kojih je u julu uplaćeno 627 miliona, a u avgustu 187. Tvrde da su tako do kraja juna plaćene sve dospele obaveze starije od 120 dana, kako je i dogovoreno s veledrogerijama. Dodaju da će vlada ovaj mesec osigurati dodana sredstva za plaćanje dospelih obaveza za lekove i potrošni materijal.
Opštini Tompojevci odobrena su sredstva za građenje mrtvačnice i parkirališta na pravoslavnom groblju u Čakovcima i to u okviru programa Poboljšanje infrastrukture na područjima naseljenim pripadnicima nacionalnih manjina, a nastalom u saradnji Opštine i Razvojne agencije TINTL, najavio je načelnik Opštine Tompojevci Milan Grubač. Cilj projekta je poboljšanje lokalne infrastrukture potpomognutog područja radi uravnoteženog regionalnog razvoja i i podizanja kvalitete života u Opštini. Odlukom Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Evropske unije, našoj je opštini odobren iznos od 280 hiljada kuna za projekat građenja komunalne zgrade odnosno mrtvačnice i parkirališta na pravoslavnom groblju u Čakovcima. Ukupna vrednost projekta je nešto biša od 705 hiljada kuna. Trenutno na tom groblju nema mrtvačnice ni parkirališta pa će građenjem stanovnici konačno dobiti mesto za dostojanstven ispraćaj pokojnika – naglasio je Grubač, dodavši da postupak javne nabave kreće u novembru, a rok za realizaciju projekta je 14 meseci.
Udruženje Životna linija najavilo je juče da će 10. septembra, na Svetski dan prevencije suicida, na Trgu Petra Preradovića upaliti 566 sveća u spomen na isto toliki broj osoba koje su tokom prošle godine počinile suicid. Svetski dan prevencije suicida obeležava se širom sveta radi podizanja svesti u javnosti o sve većem problemu suicida među stanovništvom, istakao je predsednik Udruženja Životna linija Tin Pongrac i upozorava da godišnje u svetu samoubistvo počini gotovo milion ljudi. Udruženje u saopštenju navodi da je prošle godine u Hrvatskoj suicid počinilo 566 osoba, prema podacima MUP-a, 117 žena i 449 muškaraca što je gotovo četiri puta veći broj. Pri tome su u dobnoj grupi od 15 do 25 godina bila 44 izvršena suicida, što je porast od čak 57,1 odsto u odnosu na godinu dana pre. Najviše su suicida počinile osobe iznad 65 godina, njih čak 225, što predstavlja 39,7 procenata od ukupnog broja samoubistava u Hrvatskoj. Zato se Udruženje Životna linija zauzima za širenje svesti o potrebi pojačane prevencije suicida, deluje na volonterskoj osnovi i pruža podršku suicidalnim i depresivnim osobama, navodi se u saopštenju.