Hrvatska u Kninu 5. avgusta slavi Dan pobede i domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branilaca te 29. godišnjicu Vojno policijske akcije Oluja. Gradonačelnik Knina Mario Ćaćić je rekao da se grad uređuje kako bi sve bilo spremno za proslavu, istakavši kako se na proslavi očekuje i veliki broj stanovnika i branilaca s područja Vukovara i Vukovarsko-sremske županije s kojima ovaj Grad neguje prijateljske odnose. Saradnju s Gradom Kninom pohvalio je i gradonačelnik Vukovara Ivan Penava podsetivši da su pre nekoliko godina potpisali Povelju o prijateljstvu.
Ove godine u Loznici će biti obeležen Dan sećanja na progon Srba iz Hrvatske pre 29 godina u akciji “Oluja”, u kojoj je ubijeno ili nestalo oko 2.000 Srba, a više od 220.000 proterano, a obeležavanju će prisustvovati predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Istoričar Momčilo Pavlović rekao je za RTS da procesi razbijanja velike jugoslovenske države nisu završeni, posebno nije stabilizovano srpsko pitanje. Dvadeset devet godina od tih događaja taj narativ i pogled na operaciju Oluja je različit u Srbiji i Hrvatskoj, dodao je Pavlović. Pomen stradalima će u Loznici služiti partrijarh srpski Porfirije uz sasluženje arhijereja i sveštenstva, a potom će se okupljenima obratiti preživeli iz kolone izbeglica koja je 4. avgusta 1995. godine krenula put Srbije, kao i predsednici Republike Srpske i Srbije.
Srpsko narodno veće (SNV) tokom današnjeg dana organizovaće komemoraciju posvećenu svima koji su izgubili živote, svoje bližnje, domove i zavičaj za vreme vojne operacije Oluja u selu Strmica, kod Knina. Kako navode u saopštenju medijima, tokom komemoracije SNV će se javnosti obratiti izjavom u kojoj se osvrću na sve koji nisu dočekali pravdu, bilo kao najbliži srodnici žrtava ili kao žrtve ratnih zločina. Izostanak pravde za porodice žrtava ratnih zločina, posebno tokom vojnih operacija, samo je jedan od indikatora kako ovo društvo sve manje nalazi moralne snage za održavanje javne svesti o teškim stradanjima koja su doživeli hrvatski sugrađani srpske nacionalnosti na ratnim područjima ili koji su tada u velikim gradovima podnosili otvoreno nasilje i pritiske, a često i gubitke imovine i života, navedeno je u izjavi. Upozorili su na gotovo potpuni zastoj u suđenjima za ratne zločine počinjene protiv Srba tokom i nakon vojnih akcija hrvatske vojske i policije, koji za posledicu ima jačanje uverenja počinilaca tih zločina da su iznad zakona. Antiratnim i antinacionalističkim usmerenjem Nacionalne koordinacije Srba u Hrvatskoj, pokušava se ukazati na štetnost instrumentalizacije žrtava i slavljenja rata i ratnih okolnosti koja slabi kulturu mira i dijaloga, saopšteno je u izjavi. Naglašavajući potrebu dijaloga okulturi mira, pomirenja i tolerancije iz SNV-a su između ostalog zatražili istragu okolnosti zločina, suđenje počiniocima, zaštitu svedoka, uklanjanje posledica ratnih razaranja te pozvali na odgovornost institucija o preuzimanju tih dužnosti.
Hrvatska vojska će provoditi vežbe i pripreme od Umaga do Prevlake, ali to neće raditi mimo propisanih planova, odluka i naredbi, rekao je juče vrhovni komadant Oružanih snaga i predsednik Hrvatske Zoran Milanović. Milanović je ovim obrazložio svoju odluku o otkazivanju vojne vježbe koja se od 1. do 3. avgusta trebala održati na području Kupara. Prema rasporedu, ista je vežba trebala da bude održana na jesen, ali je Ministarstvo odbrane zatražiloda se datum održavanja prebaci na dan uoči 5. avgusta povodom obeležavanjagodišnjice vojne operacije Oluja. Predsednik Republike naglasio je da je vojska ta koja donosi vrlo precizan godišnji plan vojnih vežbi, stoga neće dopuštati da se provođenje vojnih vežbi menja radi prilagođavanja bilo kojem datumu. Milanović je naveo da kao predsednik Republike do sada nije ulazio u raspored vojnih vežbi, jer postoje precizni vojni godišnji planovi i poručio da neće dozvoliti promenu takvih planova preko noći kako bi se nešto prilagodiloodređenom datumu.
Ministarka zaštite okoline i zelene tranzicije Marija Vučković najavila je juče da će u roku dve nedelje da donese akcijski plan za pronalazak rešenja pitanja napuštene privatne imovine poznatih ili nepoznatih vlasnika. Još jednom se ponovilo pitanje zapuštene privatne imovine, zbog čega se traži predlog kako tome dodatno pristupiti, izjavila je Vučković nakon održanog sastanka zbog požara u Dubravici. Dodala je da rešenja koja se pokušavaju aktivirati postoje ali da su predstavnici jedinica lokalne samouprave izneli zahtev za boljim, konkretnijim i bržim odgovorom, najavivši isti u narednih 15-ak dana. Odgovor će imati formu i akcijskog plana pa ćemo razmeniti mišljenja i onda zajedno, ukoliko bude dobar, usvojiti, poručila je ministarka. Vučković je navela da je reč o suočavanju sa brojnim problemima, od nepoznatih vlasnika do potencijalnih sudskih postupaka, rizici za jedinice lokalne samouprave te kao najveći rizik, Vučković je istakla novi požar, katastrofu, stradanje ljudskih života.
Iako u Rijeci živi oko pet hiljada Srba, podeljenost zajednice ključni je razlog što stranka u ovom gradu nije ostvarila očekivani izborni rezultat, rečeno je na sednici Izvršnog odbora Županijske organizacije SDSS-a Primorsko-goranske županije održanoj u četvrtak. Kao jedan od razloga loših rezultata, predsednica organizacije Vesna Blanuša istakla je taj što znatan deo sunarodnika ima izborne simpatije prema SDP-u. Uzroke slabijeg rezultata na parlamentarnim i evropskim izborima, članovi Odbora vide i u promenjenom konceptu kampanje koja je vođena. Kako bi privukli mlađe sunarodnike, organizovani su sadržaji poput rok koncerta, a u drugi plan stavljen je sistem direktnog obilaska birača, mladi svejedno nisu izašli na birališta niti su podržali spomenutu stranku, navedeno je na sednici.
Nakon četiri dana borbe s vatrom požari u Dalmaciji stavljeni su pod kontrolu ali bi danas problem mogla da stvori bura. Požar koji je u utorak navečer buknuo u Makarskom primorju, kod Tučepa, gasilo je, uz pomoć kanadera, više stotina vatrogasaca iz cele Splitsko-dalmatinske županije, kojima su se pridružili i oni iz unutrašnjosti zemlje. Pojas požara u Tučepima i Podgori bio je dug čak 18 kilometara. Procenjuje se da je potpuno izgorelo čak 800 hektara šume, maslinika i vinograda. Od toga je 130 hektara unutar Parka prirode Biokovo. Požarom u skradinskom zaleđu zahvaćeno je 1700 hektara, od toga 400 u Nacionalnom parku Krka. Kiša koja je sinoć nakratko padala na širem splitskom području pomogla je da se lokalizuje vatra u Tučepima kod Makarske i u Vinišću nedaleko Trogira, ali su požari još uvek aktivni, saopšteno je iz Županijskog vatrogasno-operativnog centra Split.