Povodom 26 godina od vojno-policijske operacije Oluje u kojoj je sa područja Like, Banije, Korduna i severne Dalmacije proterano oko 220 hiljada Srba, skoro 2000 je ubijeno, a smatra se da je stotine ljudi nestalo, danas je u Sabornoj crkvi svetog oca Nikolaja u Vukovaru održan parastos za sve nastradale, u organizaciji Veća srpske nacionalne manjine Vukovarsko-sremske županije i Zajedničkog veća opština. Nakon toga je u prostorijama ZVO-a održana komemorativna sednica na kojoj je potpredsednica Veća Vesna Vujić pročitala 14. izjavu sećanja Srpskog narodnog veća. „Tim povodom treba reći da su Hrvati koji su živeli na područjima Hrvatske sa srpskom većinom, nakon uspostavljanja Republike Srpske Krajine, ubijani, premlaćivani, zlostavljani, protupravno zatvarani, zastrašivani i proterivani, a njihove kuće ili uzurpirane ili uništavane, a crkve skrnavljene, pljačkane i rušene. Tim povodom takođe treba reći da su sličnu sudbinu imali Srbi koji su živeli u hrvatskim gradovima ili uopšteno na područjima pod kontrolom Vlade Republike Hrvatske. Svako ima svoje sećanje, svoje komemoracije i svoju političku upotrebu ratnih strahota i ratnih stradanja. Retko se sjećamo strahota koje su prošli drugi i stradanja koja su se dogodila drugima. U naše narodno ime ili od našeg narodnog imena. Jednako retko nam dopire do svesti do koje smo mere pijetet vlastita stradanja prevorili u političko-versko podgrejavanje mržnje i neprijateljstva. Slično onom podgrejavanju žrtava Drugog svetskog rata koje nas je pripremalo za početak rata pre 30 godina. Zapanjujuća je, a neretko i zastrašujuća ustrajnost kojom veličamo svoje, a obezličujemo tuđe stradanje, kojom odbijamo priznavati tuđe, a očekujemo priznavanje svog stradanja. Ta ustrajnost nas sprečava da uradimo ono što sva civilizirana društva, narodi i države rade. Sami jedni prema drugima i prema sebi”, navodi se između ostalog u izjavi sećanja SNV-a.
Potpredsednik Vlade Boris Milošević juče je posetio Romski memorijalni centar u Uštici povodom Međunarodnog dana sećanja na Rome koji su stradali u Drugom svetskom ratu, a tom je prilikom komentarisao i obeležavanje Oluje u Kninu, prenosi N1, potvrdivši da ove godine neće biti prisutan. „Kroz dogovor u Vladi donesena je odluka. Prošle godine je bila prva godina, hteli smo poslati jasne poruke i u tome smo uspeli. Ove godine ne ide cela Vlada. Nakon što sam otišao u Knin, bilo je pitanja da li je to dobar potez. Tako će i ove godine biti pitanja i da sam išao i da ne idem, uvek će biti pitanja. Mislim da to nije korak unazad, da se od politike uključivosti i pomirenja neće odustati, uvek će se slati poruke kao na početku mandata. Moj neodlazak ne znači odustanak od te politike. Ne mislim da ta politika zavisi isključivo o mom odlasku u Knin”, rekao je Milošević i istakao kako nije bilo uslovljanja ni prošle ni ove godine. Ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved je za N1 komentarisao činjenicu što Boris Milošević ove godine neće u Knin. „Što se tiče same geste, ona je bila više nego jasna. Važno je ono što mi činimo svakog dana. Ono što činimo u stvaranju preduslova za razvoj područja koja su stradala u Ratu. Važno je graditi i odnose u društvu, da sve ono što činimo bude uzor i poticaj na građenje normalnih odnosa. Svakog dana svojim radom doprinosimo stvaranju perspektive i građenju odnosa koji garantuju kvalitetan život našeg naroda”, rekao je Medved i potvrdio da ove godine neće ići u Grubore.
U Hrvatskoj je u poslednja 24 časa zabeleženo 186 novih slučajeva zaraze koronavirusom te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 1011. Među njima su 149 pacijenata na bolničkom lečenju, a od toga je na respiratoru 11 pacijenata, jedna osoba je preminula. Od prvog slučaja zaraze do danas ukupno su registrovane 363 973 osobe zaražene koronavirusom, od kojih je 8267 preminulo, a ukupno se oporavilo 354 695 osoba, od kojih 127 u poslednja 24 časa. U samoizolaciji je 4114 osoba. Testirano je 2 316 301 osoba, od toga 7341 u poslednja 24 časa.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa PCR testiranjem na COVID-19 potvrđene su 2 nove pozitivne osobe, jedna iz Iloka i jedna iz Vinkovaca, a preminulih nema. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 12 470, od kojih je 12 126 izlečenih, a ukupno je preminulo 259 osoba. Trenutno su u županiji 4 osobe hospitalizovane zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 169 osoba, te je ukupno do sada testiranih na području županije 78 440. U samoizolaciji je 218 osoba.
Državni sekretar MUP-a Žarko Katić danas je na N1 televiziji govorio o novim ličnim kartama, rekavši da je juče, kada je počelo predavanje zahteva, predano preko 7200 zahteva. “Na novu ličnu kartu čeka se 30 dana. Po ubrzanom postupku rok je 10 dana, a u hitnom 3 dana, i u tom slučaju su nešto skuplje”, rekao je Katić. Poručio je da građani nisu dužni promeniti ličnu kartu ako im nije istekla, nije oštećena ili nisu menjali podatke. “Osobe kojima stoji status trajno dužni su ih promeniti do 2031. godine. Oni koji juče nisu imali 70 godina, ne moraju menjati, a oni koji imaju kartonske, dužni su ih promeniti u roku od pet godina”, pojasnio je Katić. Izgled vozačkih dozvola propisuje direktiva EU-a i do kada se direktiva ne promeni, vozačka dozvola ne može se integrisati u ličnu kartu, rekao je Katić i dodao da je aplikacija zaštićena, a krađa identiteta nije moguća. “Lična i pasoš su zaštićeni najvišim merama. Mogućnost falsifikovanja ne da je minimalna, rekao bih da je nemoguća”, poručio je Katić.