„Idemo po poverenje za drugo poluvreme“, poručio je juče premijer Andrej Plenković koji je, osvrćući se na mandat svoje Vlade, ocenio da je Hrvatska danas sigurno bolja zemlja nego što je bila 2016., kad je njegova Vlada došla na vlast. Premijer je, gostujući na Hrvatskom radiju, naglasio kako je, u prvom poluvremenu, od 2016., Vlada kontinuisano radila na četiri obećanja koja je dala građanima: političkoj stabilnosti, pravnoj sigurnosti, ekonomskom rastu i društvenu solidarnosti. “Hrvatska je danas sigurno bolja zemlja nego je bila 2016., rekao je u emisiji „A sada Vlada“. Podsetio je da su u mandatu njegove Vlade rasle plate, penzije, Hrvatska je imala zdrav ekonomski rast, budžetski višak tri godine, smanjen je javni dug, zemlja je izašla iz procedure prekomernog bužetskog deficita itd.
Više od 80 odsto građana smatra da se u krizi uzrokovanoj koronavirusom trebaju zadržati iste plate te omogućiti rad od kuće, a većina ih je zabrinuta zbog pada privrede, pokazali su rezultati istraživanja. “Epidemija koronavirusa uticala je na živote građana i donela drugačiju svakodnevicu. Prema istraživanju, građani u ovim vremenima pre svega teže jednostavnijem životu, osećaju mira, spokoja i sigurnosti”” navodi se u saopštenju agencije Media val koja je u saradnji s Ipsosom provela istraživanje “nove normalnosti”. Istraživanje provedeno s ciljem razumevanja društvenih i kulturnih obrazaca uzrokovanih pandemijom COVID-19 pokazalo je i da građani odgovornost za zaštitu od virusa traže od svih bitnih društvenih učesnika Vlade, poslodavaca, obrazovnih institucija, medija, ali i sugrađana. Najveći izvor zabrinutosti ispitanih bile su svakodnevne implikacije mera za zaštitu od koronavirusa. Najveći broj građana zabrinut je zbog gužvi u trgovinama, ljudi koji se ponašaju protiv interesa zajednice i krše samoizolaciju, otkazivanja ili odlaganja planova putovanja za odmor te sigurnosti na fizičkim lokacijama. “Većina građana zabrinuta je zbog pada domaće i svetske privrede, zatim pada životnog standarda porodice, porasta cena i smanjenja plate”, navodi se u saopštenju. Smanjenja plate boje se čak tri od četiri ispitanika koji su u punoj radnoj sposobnosti, između 35 do 44 godina. Takođe, strah od mogućeg gubitka posla posebno je izražen među ispitanicima s najmanjim primanjima, ispod 2000 kuna. Čak tri od pet tih ispitanika boji se gubitka posla. Ispitivanje je pokazalo i da se samo 20 odsto ispitanika priprema se za mogućnost izbijanja drugog talasa epidemije na jesen.
U Vukovarsko-sremskoj županiji epidemiološka situacija i dalje je stabilna, te u poslednja 24 časa nema pozitivnih osoba na COVID-19. Ukupan broj obolelih osoba od početka epidemije je 41, od čega je 40 izlečenih. Trenutno u županiji nema hospitalizovanih osoba zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 5 osoba, što je ukupno 2229 testiranih do sada na području županije. Zdravstvenih radnika u samoizolaciji nema.
UNICEF Hrvatska je s gotovo pola miliona kuna podržao obnavljanje infrastrukture potrebne za sigurno odvijanje škole na daljinu kroz donaciju sistema za dugotrajno pohranjivanje podataka velikog kapaciteta, saopšteno je danas iz njihove kancelarije. Nabavka novog sistema za pohranjivanje podataka, vrednog više od 480.000 kuna, omogućava sigurno i kvalitetno provođenje mrežne nastave za učenike u Hrvatskoj”, istaknuto je u saopštenju.Za vreme pandemije koronavirusa količina podataka u CARNET-ovim sistemima povećala se nekoliko puta u kratkom vremenskom periodu, pa je UNICEF uložio sredstva u sisteme pohranjivanja podataka kako bi svi korišteni podaci i sadržaji bili sigurno pohranjeni.
Visoki prekršajni sud danas će na opštoj sednici svih sudija zauzeti pravni stav o tome da li je uzvik “Za dom spremni” na početku pesme “Bojna Čavoglave” Marka Perkovića Thompsona prekršaj protiv javnog reda i mira ili nije. Na sednici bi o tome trebalo odlučivati više od 20 sudija iz sva četiri odeljenja tog suda: Odeljenja za javni red i mir, koji je i merodavan za tu vrstu prekršaja, Odeljenja za finansijske i privredne prekršaje, Odeljenja za saobraćajne prekršaje i Odeljenja evidencije sudske prakse. Pravni stav koje sudije zauzmu na današnjoj opštoj sednici biće obavezujući za sve sudije tog suda, pa time i za tročlano sudsko veće koje je krajem prošle godine presudilo da uzvik “Za dom spremni” na početku pesme Marka Perkovića Thompsona – nije prekršaj.