U Ministarstvu nauke i obrazovanja održana je konferencija za medije na temu priprema za sledeću školsku godinu i osvrt na kurikularnu reformu. Ministarka Blaženka Divjak je najavila da će iduće nedelje biti predstavljen akcioni plan za online nastavu i za sledeću školsku godinu, nakon toga ide i javna rasprava o toj temi, a u toku su i edukacije kojima se učitelje usavršava za održavanje online nastave u sledećoj školskoj godini. U rekapitulaciji protekle školske godine i početka kurikularne reforme, ministarka je navela da se školski kurikulum nije menjao 25 godina, do ove školske godine. Ponovila je i da su održane brojne i detaljne edukacije učitelja i profesora, rekavši da je u tom procesu učestvovalo više od 45 hiljada učesnika te da se radilo o distribuisanom i kombinovanom sistemu. Ministarka je rekla i da su se u ovoj školskoj godini opremale škole i učionice. ”Tu je ovaj element digitalne transformacije pridoneo da se uspešno nosimo s nastavom na daljinu. Što se tiče plana uvođenja, važno je znati da dolazimo prema kraju školske godine u kojoj smo uveli nove kurikulume. Oni su ove godine u funkciji u prvim, petim i delomično sedmim razredima, kao i prvim razredima srednje škole”, rekla je Divjak, dodavši da se iduće godine novi kurikulumi uvode i druge, treće, šeste i delomično osme razrede osnovne škole, te druge i treće razrede srednje škole. Govoreći o Školi na Trećem, Divjak je istakla da je to bio najveći poduhvat koji su imali u Hrvatskoj, na kojem je radilo pedesetak učitelja i nastavnika. “Oni zavšavaju ove nedelje, jer se obavezno gradivo iscpljuje i nema potrebe da se i dalje održava škola na trećem. Svi učenici trebaju biti u školama, nema razloga da učenici budu kod kuće i mislim da su u međuvremenu i roditelji razrešili dileme koje su imali, ali svi učenici trebaju biti u školama”, rekla je ministarka. Što se tiče cene školskih udžbenika, Divjak je rekla da je to od 2014. godine stabilna situacija, dodavši da je ove godine odobreno 580 novih udžbenika koji prate kurikularnu reformu.
U Vukovarsko-sremskoj županiji epidemiološka situacija i dalje je stabilna, te u poslednja 24 časa nema pozitivnih osoba na COVID-19. Ukupan broj obolelih osoba od početka epidemije je 41, od čega je 40 izlečenih. Trenutno u županiji nema hospitalizovanih osoba zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 5 osoba, što je ukupno 2229 testiranih do sada na području županije. Zdravstvenih radnika u samoizolaciji nema.
Ugovor o dodeli bespovratnih sredstava za projekat Sistem za rano upozoravanje i upravljanje krizama vredan 63 milion kuna, koji se sa 85 odsto finansira iz EU fondova, potpisan je juče u Ministarstvu unutrašnjih poslova. Ugovor su potpisali potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović, ministar zaštite životne sredine i energetike Tomislav Ćorić te generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković. Uspostavom tog sistema očekuje se značajno brže obaveštavanje građana i učesnika sistema civilne zaštite putem mobilnih telefona o opasnostima koje prete i merama koje je potrebno preduzeti u cilju smanjenja ljudskih žrtava i materijalnih šteta.
Ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović izjavio je da bi trebalo menjati zakon kada je reč o platama 6+6 meseci nakon prestanka mandata osobama koje su krivično progonjene zbog sumnje na korupciju. Zakon bi trebalo menjati, a osobe koje se krivično progoni zbog sumnje na korupciju ostale bi bez nadoknade ako bi im se potvrdila optužnica, rekao je Božinović. Božinović je na pitanje hoće li ga birači na izborima nagraditi zbog delovanja u Nacionalnom štabu civilne zaštite rekao da Vlada već 3,5 godine radi na ozbiljnim pitanjima za budućnost Hrvatske. Mi smo se od prvog dana suočili s nizom kriza, problemima koji su dugo godina stavljani sa strane, uvek smo išli otvoreno prema rešavanju problema. Siguran sam da će birači moći proceniti i odabrati između onih koji se znaju ponašati i reagovati strukom, znanjem i iskustvom te onih koji ne ulevaju taj nivo poverenja”, poručio je.
Fond za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost do kraja godine će putem javnih poziva i konkursa građanima i privredi dodeliti više od 600 miliona kuna bespovratnih sredstava za projekte energetske efikasnosti u građevini i transportu, saopštili su iz Fonda. Nakon što su zbog posebnih mera zbog pandemije koronavirusa naši programi bili na čekanju, Fond tokom juna i službeno nastavlja sa svim planiranim aktivnostima, najavio je direktor Fonda Siniša Kukić. On je najavio da se novi nacionalni javni pozivi uglavnom odnose na programe energetske efikasnosti, ali Fond je deo planiranih aktivnosti prilagodio i trenutnoj situaciji pa je tako jedan od prioriteta sanacija štete od zemljotresa. Očekuje se i nastavak sufinansiranja energetske obnove porodičnih kuća, nakon što je Vlada Hrvatske donela izmene i dopune tog programa. Javni pozivi sa svim uslovima sufinansiranja biće objavljeni krajem juna, a građani će za prikupljanje i izradu potrebne dokumentacije imati vremena tokom leta, jer će službeno primanje ponuda putem online aplikacije početi početkom septembra. Procenat sufinansiranja će za sve građane biti 60 odsto, dok će ranjivim grupama građana Fond obnovu u potpunosti finansirati. Pritom će listu prioritetnih kuća za pojedina područja izraditi i predložiti lokalni Centri za socijalnu brigu. Posebni javni pozivi biće objavljeni za korištenje obnovljivih izvora energije u domaćinstvima i javnim ustanovama, ali i za OPG-ove.
Nakon što je izbila koronakriza i na našem su se području organizovali brojni volonteri kako bi preko Crvenog krsta pomogli starijima i nemoćnima u nabavljanju osnovnih životnih namirnica, higijenskih potrepština i lekova, a sve kako bi što manje izlazili iz svojih domova s obzirom na činjenicu da su bili jedna od najugroženijih grupa od bolesti COVID-19. Naši su volonteri odlazili pomagati onima koji nisu imali nikog drugog da za njih ode u trgovinu ili apoteku. Svakodnevno smo na terenu imali 73 volontera i još 20-tak u pripremi za slučaj potrebe, a brinuli su ukupno za 160 korisnika. Na naš telefon za psiho-socijalnu pomoć primili smo preko 2000 poziva, od onih koji su bili u potrebi za namirnicama ili lekovima do onih koji su tražili više informacija o koronavirusu i kako se snaći u celoj toj situaciji – rekao je direktor Gradskog društva Crvenog krsta Vukovar, Vlatko Glavaš. Zahvaljujući donaciji Vukovarsko-sremske županije, Crveni krst Vukovar podelio je za Uskrs i pakete pomoći najugroženijima. Donirali su nam 300-tinjak paketa kojima smo uveselili ljude u potrebi za Uskrs, a za tu smo priliku uspeli složiti i 100-tinjak paketa od donacija građana – istakao je Glavaš. Crveni krst Vukovar proveo je ujedno i akciju pomaganja osobama koje su tokom koronakrize ostale bez posla. – Hrvatski Crveni krst prikupio je podatke o osobama koje su zbog korone ostale bez posla tako da smo u Vukovaru počeli s podelom paketa pomoći. U ovoj ćemo akciji podeliti oko 150 takvih paketa – naglasio je Glavaš.