Hrvatski građani prošle su se godine narodnoj pravobraniteljki najviše obraćali zbog problema s ostvarivanjem prava na zdravstvo, zbog diskriminacije u različitim područjima života i kršenja prava na rad. Navedeno je to u godišnjem izveštaju narodne pravobraniteljke Tene Šimonović Einwalter. Prigovori su bili vezani uz pravo na zdravlje i pokazale su da su zdravstvene usluge bile otežano dostupne, nedostajalo je lekara i medicinskih timova, a pacijenti često nisu dobijali potpune informacije. Stanovnici udaljenih mesta i ostrva upozoravali su na strah da će ostati bez jedinog lekara, onkološki pacijenti da se suočavaju s listama čekanja i pokvarenim dijagnostičkim uređajima, a palijativnim pacijentima prečesto nije bio olakšan dostojanstven kraj života, navedeno je, između ostalog, u godišnjem izvešću. Obraćali su se, uglavnom. ljudi s teškim i/ili hroničnim oboljenjima i u lošoj finansijskoj situaciji, majke koje primaju porodiljnu/roditeljsku pomoć i studenti, koji studiraju van Hrvatske, a koji su izgubili obavezno zdravstveno osiguranje nakon uvođenja obaveze redovnog ličnog dolaska u HZZO”, istaknuto je u saopštenju. Najveći broj prigovora na diskriminaciju odnosio se na područje rada i zapošljavanja, a najučestalija osnova bila je rasno ili etničko, odnosno nacionalno poreklo.
U okviru Programa Efikasni ljudski potencijali, za period od 2021. do 2027. godine udruženju Treća životna dob iz Trpinje odobrena su sredstva u iznosu od 675 hiljada evra za realizaciju još jedne faze projekta Zaželi- bolji život u trećoj životnoj dobi, saopštila je predsednica udruženja Biljana Todorčić. Spomenuto udruženje u saradnji sa SNV-om i nacionalnom koordinacijom veća srpske nacionalne manjine RH provodiće projekat u trajanju od 33 meseca,unokviru kojeg će da bude zaposleno 15 osoba, koje će pružati usluge pomoći za 90 starijih lica, starijih od 65 godina i osoba sa invaliditetom, na području opštine Trpinja. Projekat se finansira iz Evropskog socijalnog fonda u iznosu od 85 odsto, dok će ostatak biti sufinansiran iz Evropskog socijalnog fonda.
Pored izgradnje dečjeg igrališta i rekonstrukcije košarkaškog igrališta na Sportskim terenima “Ozren” na Savulji u Borovu, u planu je i izgradnja igrališta za mali fudbal s podlogom od veštačke trave, najavio je Miloš Maksimović iz Projekt centra Borovo. U okviru realizacije projekta biće izvedeni radovi povećanja površine postojećeg fudbalskog igrališta, postavljanja podloge od veštačke trave, opremanja igrališta opremom, golovima i zaštitnom ogradom te rekonstrukcije rasvete igrališta za mali fudbal, rekao je Maksimović, dodajući da vrednost projekta iznosi 160.000 evra a sufinansirano je od strane Ministarstva turizma i sporta iznosom od 45.000 evra, dok će se ostatak vrednosti projekta finansirati sredstvima iz budžeta Opštine Borovo, potvrđeno je iz Projekt centra. Planirani rok za realizaciju projekta je 10 meseci.
Vladin projekat Slavonija doveo je do toga da se mladi iseljavaju, da u većini mesta nema posla za one koji nemaju člansku iskaznicu i da samo malo veći gradovi u Slavoniji imaju neku perspektivu, a hrvatsko selo je potpuno uništeno. Da se premijer malo duže vozio kroz Slavoniju, Baranju i Srem onda bi video koliko su sela opustošena i koliko stanova i kuća ima, izjavila je Biljana Gaća, kandidatkinja na listi SDP-a govoreći o ovogodišnjem izbornom programu. Potreban je projekat koji nije PR projekt ove Vlade. Ovaj kraj je oduvek navikao da se mora boriti i da sve mora postići težim putem, ali postavlja se pitanje do kada. Deo programa koji je bitan za Slavoniju i Baranju je plan za stan. Jasno smo pokazali građanima na koji način bismo kroz mere i zakone rešili stambeno pitanje, saopštila je Gaća.
Selektor ovogodišnjeg, 31. Festivala glumca. Ksenija Prohaska odabrala je 20 predstava koje će publika moći da pogleda u pet gradova Vukovarsko-sremske županije, u periodu od 10. do 19. maja. Ovogodišnji domaćin, već tradicionalnog festivala na istoku Hrvatske biće grad Otok. Svoje učešće na Festivalu potvrdilo je 20 pozorišta iz nekoliko gradova Hrvatske i Mostara.
U 97. godini preminuo je režiser Veljko Bulajić, najpoznatiji po filmovima Bitka na Neretvi, Voz bez voznog reda i Kozara. Rođen je u mestu Vilusi na pola puta od Trebinja do Nikšića, 22. marta. 1928. Redateljsku karijeru započeo je dvama kratkim filmovima: Kamen i more i Brod lutalica (1953.). Prvi dugometražni igrani film “Vlak bez voznog reda” (o poslijeratnim migracijama stanovništva) realizirao je 1959. godine. Djelo je nagrađeno s dvije Zlatne arene i nagradama Slavica i Jelen u Puli, te Nagradom grada Zagreba. Atentat u Sarajevu zajedno s Bitkom na Neretvi na vrhu su liste najgledanijih filmova u bivšoj Jugoslaviji, a potonji je i dan danas jedan od najvećih ratnih spektakala snimljenima na ovim prostorima, a bio je i nominiran za Oscar za najbolji strani film.