Zamenik gradonačelnika Vukovara i Načelnik Štaba civilne zaštite Grada Vukovara Marijan Pavliček je na današnjoj konferenciji za novinare izneo podatke o epidemiji koronavirusa u Vukovaru. Naveo je da je u Vukovaru i dalje samo jedan zaraženi, koji zbog blažih simptoma nije hospitalizovan. Opšta županijska bolnica Vukovar je dobro opremljena te je na odeljenju za internu medicinu uspostavila 15 kreveta za potencijalne zaražene, uz mogućnost proširenja na 30 kreveta. Pavliček je još dodao da vukovarska bolnica ima 4 respiratora. Uz Dom zdravlja u Borovu naselju je uspostavljena i dežurna, 24-časovna ambulanta u koju se mogu javiti svi koji imaju sumnju na zarazu koronavirusom. U Vukovaru su 194 osobe u samoizolaciji, od čega 180 hrvatskih državljana. Pavliček je zahvalio svim službama koje brinu o dobru građana u vreme epidemije, a pre svega Gradskom društvu Crvenog krsta Vukovar i njihovoj volonterskoj mreži koja broji 70 članova i koja brine za oko 100 korisnika. Zamenica načelnika Štaba Sanja Tokić objasnila je da je izdano preko 700 propusnica za koje je merodavan Štab civilne zaštite Grada Vukovara.
Iz Gradske uprave Vukovara obaveštavaju da od ponedeljka na snagu stupa obavezno korištenje e-Propusnica u svrhu napuštanja mesta prebivališta iz hitnih i opravdanih razloga koje izdaje Štab civilne zaštite Grada Vukovara. Propusnicu je potrebno zatražiti preko sistema e-Građani te će ista, ukoliko bude odobrena stići direktno na mail pošiljaoca. Svi građani Vukovara koji nisu u mogućnosti zatražiti propusnicu na takav način i dalje će moći poslati zahtev elektronskim putem na pisarnicu Grada Vukovara ili ručno popuniti formular zahteva i dostaviti ga u pisarnicu te će iste moći podići u skladu s dosadašnjom praksom, navodi se u saopštenju Gradske uprave. Osobe koje su do sada podnele zahtev te su im iste još uvek na snazi, svoje propusnice mogu zameniti za e-propusnice na porti Gradske uprave Grada Vukovara od ponedjeljka. Iz Grada mole da se propusnice traže zbog isključivo hitnih i neodloživih obaveza te iz vitalnih porodičnih razloga.
U protekla 24 časa u Vukovarsko-sremskoj županiji registrovane su 3 nove pozitivne osobe na koronavirus,sve iz Nuštra odnosno porodica jednog ranije hospitalizovanog pacijenta, što je ukupno 17 obolelih osoba. S jučerašnjim danom testirano je ukupno 200 osoba u Vukovarsko-sremskoj županiji,i za 19 uzoraka se čeka nalaz. U samoizolaciji na području naše županije nalazi se 725 osoba. U objektima za karantin nalazi se 7 osoba, vozača kamiona nema. COVID-19 ambulante su imale 9 poziva od kojih su 6 poziva bili pacijenti bez sumnje, a 3 su upućena porodičnom lekaru. Opšta županijska bolnica Vinkovci i dalje ima 6 hospitalizovanih osoba pozitivnih na COVID-19, dok se ostale osobe nalaze u kućnoj samoizolaciji radi blažih simptoma bolesti. I dalje su pozitivna 2 lekara, a 18 lekara, 34 medicinske sestre i 3 nezdravstvena radnika su u samoizolaciji, navodi se u saopštenju Štaba civilne zaštite Vukovarsko-sremske županije.
U Hrvatskoj je potvrđeno 48 novih slučajeva zaraze koronavirusom, trenutno ih je ukupno 1011, a sedmero obolelih je preminulo, izvestio je juče Nacionalni štab civilne zaštite. “U proteklom 24-časovnom periodu imamo povećanje broja novozaraženih za 48. To znači da je ukupno pozitivnih 1011 osoba”, rekao je ministar zdravstva Vili Beroš na konferenciji za novinare. Ukupno je testirano 8352 uzoraka, od čega prethodni dan 672 nova uzorka. Preminulih ima sedam jer je u KB-u Dubrava preminuo muškarac koji je 1930. godište te je bolovao od više hroničnih bolesti, dodao je Beroš. Na respiratoru je 35 bolesnika. Oporavljenih je 88, odnosno za 15 više u odnosu na dan pre, naveo je Beroš.
Vlada je juče ograničila korištenje sredstava iz državnog budžeta za 2020. vanbudžetskim korisnicima te im zabranila novo zapošljavanje, sve s ciljem da se optimalno iskoristi ograničeni fiskalni potencijal. U obrazloženju svoje odluke Vlada napominje da će usporavanje privrednih aktivnosti zbog provođenja mera za obuzdavanje širenja pandemije koronavirusa dovesti do snažnog pada javnih prihoda, a biće potrebna i značajna dodatna sredstva za provođenje mera i aktivnosti za borbu protiv epidemije i za pomoć privredi, što će dovesti do velikog porasta budžetskog manjka i javnog duga. Zato je Vlada ograničila korištenje sredstava osiguranih u ovogodišnjem budžetu i finansijskim planovima za 2020. godinu vanbudžetskih korisnika kao što su Hrvatski zavod za penziono osiguranje, Hrvatski zavod za zapošljavanje, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje, Hrvatske vode, Hrvatske ceste, Fond za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost i drugi. Budžetski i vanbudžetski korisnici državnog budžeta mogu preuzimati obaveze te izvršavati rashode i izdatke isključivo ako su oni neophodni za obavljanje njihovih temeljnih poslova i funkcija, stoji u odluci. Istovremeno se zabranjuje novo zapošljavanje na neodređeno i određeno vreme bez obzira na izvore finansiranja, kao i sklapanje ugovora o delu, sa izuzetkom zapošljavanja u ustanovama u zdravstvu za zdravstvene radnike te ako za zapošljavanje postoji opravdani razlog, navodi se u obrazloženju. Od dana stupanja na snagu te odluke, obustavljaju se i svi javni pozivi, postupci javne nabave te jednostavne nabave, kao i pokretanje novih takvih postupaka koji nisu neophodni za obavljanje temeljnih poslova i funkcija budžetskih i vanbudžetskih korisnika. Javne pozive, postupke javne nabave i postupke jednostavnih nabava koji su u toku, moguće je nastaviti, a nove postupke je dopušteno pokrenuti samo ako je nabava potrebna radi provođenja mera za pomoć privredi zbog epidemije koronavirusa, navodi Vlada.
Ministarstvo nauke i obrazovanja predstavilo je upute za ocenjivanje nastave na daljinu. Kako navode u Ministarstvu, upute su namenjene učiteljima, nastavnicima i profesorima, ali delom i roditeljima i učenicima. “Sledeće nedelje je nedelja ponavljanja i planiranja, što znači da ćemo iduće nedelje malo relaksirati raspored, napraviti predah kako bi učenici ponovili ono što im je još eventualno zaostalo, kako bi nastavnici dali povratne informacije te se pripremili za nastavak, koji se odnosi i na to da nakon Uskrsa očekujemo i vrednovanje i ocenjivanje u nastavi na daljinu”, rekla je ministarka Divjak novinarima. Između ostalog se navodi da će svi predmeti do kraja nastavne godine morati imati najmanje jednu ocenu iz aktivnosti učenika, s obzirom da se, kako je to više puta naglašavala Divjak, u nastavi na daljinu naglasak stavlja na aktivnost te kompetencije za celoživotno učenje, a ne na ocenjivanje detalja i činjenica. Uz to, u razrednoj nastavi, od 1. do 4. razreda osnovne škole, neće se provoditi usmeni ni pismeni ispiti i to do kraja nastavne godine ako će se ona morati izvoditi kao nastava na daljinu. Što se tiče zaključnih ocena učenika, one će se zaključiti na temelju već ranije dobijenih ocena, plus ocene koje će učenik dobiti u nastavi na daljinu. Sve upute i preporuke mogu se pročitati na internet stranicama Ministarstva nauke i obrazovanja.