Hrvatski sabor danas će da glasa o predlogu 33 opoziciona zastupnika da se opozove premijer Andrej Plenković, a da bi se to ostvarilo, „za” mora glasati 76 zastupnika, što je, kažu vladajući, teško zamislivo. Premijerov opoziv inicirao je Domovinski pokret, koji ga u saradnji s ostalom opozicijom proziva za brojne afere poput Janafa, Ine, Sms-a, ali i za zatvaranje sisačke Rafinerije, izostanak obnove i zdravstvene reforme. Vlada je odbila sve navode iz opozicionog predloga kao neosnovane, te istakla da nema osnove za izglasavanje nepoverenja premijeru.
Hrvatska je na vrhu tabele država članica EU s većim udelom osoba prekomerne telesne mase i debljine u odnosu na prosek i zato je Vlada na jučerašnjoj sednici podržala predlog rezolucije saborskog Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku kojoj je cilj smanjenje tog trenda. Rezolucijom se predlaže svim nadležnim institucijama preduzimanje aktivnosti s ciljem smanjenja broja osoba koje imaju problema s prekomernom telesnom masom, a ministar zdravstva Vili Beroš je u obrazloženju podrške za njeno donošenje naveo da je u Hrvatskoj u 2019. godini samo 34,3 odsto odraslih imalo normalnu telesnu masu. Pokazali su to rezultati Evropske zdravstvene ankete prema kojoj je u Hrvatskoj prekomernu telesnu masu imalo 41,3 odsto odraslih, a debljinu 23 odsto. Na osnovu analize postojećeg stanja i trendova, rekao je juče ministar zdravstva Vili Beroš, procenjuje se da će problem debljine dodatno eskalirati u budućnosti te da će u 2030. godini udeo osoba s debljinom u Hrvatskoj iznositi 32,4 odsto za muškarce i 30,49 za žene. “Imajući u vidu ove podatke, za postizanje optimalnih rezultata u borbi protiv debljine potrebno je uključiti čitavu zajednicu. To znači da je neophodno uključiti sve društvene institucije i privredne subjekte koji će svojim međusobno usklađenim delovanjem podizati svest o potrebi preduzimanja zajedničkih koraka u unapređivanju prevencije lečenja od debljine”, rekao je Beroš.
Iz Hrvatske lekarske komore poručili su juče da je odluka Vlade o izmenama i dopunama Uredbe o nazivima radnih mesta i koeficijentima složenosti poslova u javnim službama, koja ne sadrži izmene koeficijenata za tri grupe lekara koje su dogovorene s Ministarstvom zdravstva još u avgustu, jasna poruka nastavka ignorisanja zahteva lekara. Iz Komore ocenjuju da je očito da, za sada, ne postoji politička volja za ispunjenjem zahteva lekara, a time ni za donošenjem ključnih odluka za održivost javnog zdravstva i ostanak lekara u Hrvatskoj. Hrvatska lekarska komora, Hrvatski lekarski sindikat, Koordinacija hrvatske porodične medicine i Hrvatsko udruženje bolničkih lekara tražili su hitno regulisanje postojećeg sistema koeficijenata plata određenih kategorija lekara. Udruženja su tražila da Vlada izjednači koeficijente usmerenih specijalista s užim specijalistima koji su specijalizovani prema ranijim pravilnicima, izjednačavanje koeficijenata lekara u primarnoj zdravstvenoj zaštiti s lekarima u bolnicama te da se podignu koeficijenti specijalizantima. Hrvatska lekarska komora je u avgustu izvestila da je s Ministarstvom dogovoreno da je rok za korekciju koeficijenata za lekare kraj 2022., tj. da ti troškovi moraju da budu planirani u predlogu budžeta za 2023. godine, što znači da je taj rok istekao pre više od dva meseca.
U Vinkovcima je održana prva konstitutivna sednica Saveta mladih Vukovarsko – sremske županije koju je otvorio predsednik Županijske skupštine Dražen Milinković. Za predsednicu Saveta jednoglasno je izabrana Ivana Cindrić, za njenu zamenicu je imenovana Lucijana Ljubić dok je na mesto sekretarke odabrana Ivana Vidinović. Trenutni saziv županijskog Saveta mladih sastoji se od 15 članova i njihovih zamenika koji su glasanjem izabrani na 16. sednici Županijske skupštine vukovarsko – sremske, održanoj 16. februara. Izabrani su dobili poverenje većnika Županijske skupštine i mandat za naredne tri godine. Savet mladih Vukovarsko – sremske županije je savetodavno telo Županijske skupštine, s ciljem uključivanja mladih u javni život na području županije. U okviru svog delokruga raspravljaju o pitanjima koja su značajna za rad Saveta mladih i onih koji su od interesa za mlade iz delokruga rada županijskog predstavničkog tela. Aktivno učestvuju u iniciranju, izrađivanju i praćenju provođenja Županijskog programa delovanja za mlade, te brinu o informisanosti mladih o svim pitanjima, koja su bitna za unapređenje njihovog položaja.
Na neujednačenost dostupnosti i kvaliteta vaspitanja i obrazovanja u Hrvatskoj utiču velike regionalne razlike, a upravo je na državi odgovornost da napravi preduslove za ujednačenije prilike, rečeno je juče na okruglom stolu “Kako do jednakog pristupa obrazovanju?” Državni pedagoški standardi propisuju potrebne uslove čije ispunjavanje bi ujednačilo uslove obrazovanja, ali istraživanja pokazuju da smo daleko od dostizanja tih standarda, istaknuto je na stolu kojeg je organizovao Centar za mirovne studije. Centar je u sklopu projekta ‘Prava u praksi – participacijom i saradnjom do kvalitetnih politika zaštite socio-ekonomskih prava’ izradio istraživanje o provođenju državnih pedagoških standarda, s ciljem detekcije ključnih segmenata koji generišu nejednak pristup obaveznom vaspitanju i obrazovanju dece u Hrvatskoj. “S obzirom na to da je pravo na obrazovanje garantovano i Ustavom, država ima odgovornost da kroz svoj rad osigura svakom detetu ostvarenje tog prava te tako napravi preduslove za ujednačenije pozicije i prilike dece”, rekla je Lovorka Bačić iz Centra za mirovne studije. Predstavljajući ključne nalaze u istraživanju istakla je da je više glavnih poteškoća koje su identifikovali na nivou predškolskog vaspitanja i obrazovanja nego osnovnoškolskog. “Većina finansiranja je na jedinicama lokalne samouprave, a s obzirom da postoje velike regionalne nejednakosti u finansijama s kojima raspolažu, to uzrokuje puno problema te neujednačene prakse i različite uslove za decu i roditelje”, rekla je Bačić.
Udruženje kineziologa grada Vukovara održava dvodnevnu manifestaciju „Dani otvorenog znanja“ na kojoj će različiti predavači članove udruženja na području grada Vukovara upoznati s temama o vođenju i upravljanju udruženjima, kriznoj komunikaciji, organizovanju sportskih događaja te efektu sportskih događaja na destinaciju te o mnogim drugim temama, istakla je Monika Perković, voditeljka EU projekta „Pokreni se i vozi, ko te treba, pomozi” u Udruženju kineziologa grada Vukovara. „Ciljna grupa su zaposleni, volonteri, članovi udruženja na području Vukovara, a partneri na projektu su Plivački klub Vukovar, Gradsko društvo Crvenog krsta Vukovar i Vukovarski triatlon klub. Cilj edukacija je jačanje kapaciteta ključnih osoba u udruženjima grada Vukovara”, rekla je Perković.