Glavni urednik portala Energypress Ivan Brodić je u Novom danu N1 televizije komentarisao najavljena nova poskupljenja energenata i mere Vlade rekavši da će Vlada imati slične mere kao i prošle godine ali pitanje je kakve će efekte to imati. „Doći će do nereda na tržištu jer će distributeri nabavljati gas po većoj ceni nego što će je Vlada odrediti. Neki će se distributeri onda povući s tržišta i tu će rupu popuniti HEP pa onda je pitanje ko će sve to na kraju nadoknaditi”, rekao je Brodić i dodao da država može da odredi cenu gasa, ali ako ona bude niža od tržišne postavlja se pitanje zašto bi neko prodavao nešto ako je na gubitku, nezavisno da li je privatna ili javna firma.
Hrvatski sabor danas će da glasa o predlogu 33 opoziciona zastupnika da se opozove premijer Andrej Plenković, a da bi se to ostvarilo, „za” mora glasati 76 zastupnika, što je, kažu vladajući, teško zamislivo. Premijerov opoziv inicirao je Domovinski pokret, koji ga u saradnji s ostalom opozicijom proziva za brojne afere poput Janafa, Ine, Sms-a, ali i za zatvaranje sisačke Rafinerije, izostanak obnove i zdravstvene reforme. Vlada je odbila sve navode iz opozicionog predloga kao neosnovane, te istakla da nema osnove za izglasavanje nepoverenja premijeru.
Više medicinske sestre i tehničari na terenu će samostalno pružati prvu pomoć umesto lekara, u tri godine školovalo bi se njih 370, a imali bi veće koeficijente, odnosno 25 odsto veće plate, piše Jutarnji list. U maju bi trebale da počnu prve edukacije za specijalizaciju iz hitne medicine medicinskih sestara i tehničara. Već godinu posle ti bi novi specijalisti mogli da pružaju hitnu medicinsku pomoć građanima, odnosno stvarno spašavati živote, jer bi imali veće ovlasti nego sada. Naime, u sklopu Hitne medicinske pomoći trenutno rade tzv. tim 1, u koji je uključen lekar i tehničar, te tim 2, u kojem radi medicinska sestra, odnosno tehničar sa srednjom stručnom spremom, te jedna s višom, ali nema lekara. Problem je što tim 2 gotovo nikako ne može da pomogne u hitnim situacijama, jer ne smeju da daju neke lekove koji spašavaju život. To bi se trebalo da se promeni nakon što u naredne tri godine 370 medicinskih sestara i tehničara sa završenom višom medicinskom školom prođu jednogodišnju specijalizaciju iz hitne medicine, što je omogućeno projektom Evropske unije. „Ovu edukaciju će provoditi univerziteti i veleučilišta, a plan je da svake godine imamo oko 120 polaznika. Naime, ne mogu sve sestre i tehničari hitne otići na specijalizaciju odjednom, to mora da bude sukcesivno”, rekao je predsednik Hrvatske komore medicinskih sestara i tehničara Mario Gazić.
Hrvatska je na vrhu tabele država članica EU s većim udelom osoba prekomerne telesne mase i debljine u odnosu na prosek i zato je Vlada na jučerašnjoj sednici podržala predlog rezolucije saborskog Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku kojoj je cilj smanjenje tog trenda. Rezolucijom se predlaže svim nadležnim institucijama preduzimanje aktivnosti s ciljem smanjenja broja osoba koje imaju problema s prekomernom telesnom masom, a ministar zdravstva Vili Beroš je u obrazloženju podrške za njeno donošenje naveo da je u Hrvatskoj u 2019. godini samo 34,3 odsto odraslih imalo normalnu telesnu masu. Pokazali su to rezultati Evropske zdravstvene ankete prema kojoj je u Hrvatskoj prekomernu telesnu masu imalo 41,3 odsto odraslih, a debljinu 23 odsto. Na osnovu analize postojećeg stanja i trendova, rekao je juče ministar zdravstva Vili Beroš, procenjuje se da će problem debljine dodatno eskalirati u budućnosti te da će u 2030. godini udeo osoba s debljinom u Hrvatskoj iznositi 32,4 odsto za muškarce i 30,49 za žene. “Imajući u vidu ove podatke, za postizanje optimalnih rezultata u borbi protiv debljine potrebno je uključiti čitavu zajednicu. To znači da je neophodno uključiti sve društvene institucije i privredne subjekte koji će svojim međusobno usklađenim delovanjem podizati svest o potrebi preduzimanja zajedničkih koraka u unapređivanju prevencije lečenja od debljine”, rekao je Beroš.
U Vinkovcima je održana prva konstitutivna sednica Saveta mladih Vukovarsko – sremske županije koju je otvorio predsednik Županijske skupštine Dražen Milinković. Za predsednicu Saveta jednoglasno je izabrana Ivana Cindrić, za njenu zamenicu je imenovana Lucijana Ljubić dok je na mesto sekretarke odabrana Ivana Vidinović. Trenutni saziv županijskog Saveta mladih sastoji se od 15 članova i njihovih zamenika koji su glasanjem izabrani na 16. sednici Županijske skupštine vukovarsko – sremske, održanoj 16. februara. Izabrani su dobili poverenje većnika Županijske skupštine i mandat za naredne tri godine. Savet mladih Vukovarsko – sremske županije je savetodavno telo Županijske skupštine, s ciljem uključivanja mladih u javni život na području županije. U okviru svog delokruga raspravljaju o pitanjima koja su značajna za rad Saveta mladih i onih koji su od interesa za mlade iz delokruga rada županijskog predstavničkog tela. Aktivno učestvuju u iniciranju, izrađivanju i praćenju provođenja Županijskog programa delovanja za mlade, te brinu o informisanosti mladih o svim pitanjima, koja su bitna za unapređenje njihovog položaja.
Policajci policijske uprave vukovarsko-sremske su brzo nakon dojave, primljene juče rano ujutro, o provali u ugostiteljski objekat u Vukovaru, na osnovu opisa pronašli i uhapsili mogućeg počinioca s delom ukradenih predmeta. Zbog sumnje u počinjenje krivičnog dela teška krađa, 39-godišnjak je priveden te je nad njim provedeno kriminalističko istraživanje kojim je utvđeno da je juče u ranim jutarnjim časovima provalio u ugostiteljski objekat u Ulici Josipa Jurja Strossmayera iz kojeg je ukrao dnevni pazar i polog, različite kutije cigareta, nekoliko flaša alkoholnog pića i kameru video nadzora, čime je 36-godišnjoj vlasnici počinio materijalnu štetu u iznosu od nekoliko hiljada evra. Deo ukradenih predmeta je pronađen i vraćen vlasnici. Protiv osumnjičenog sledi krivična prijava nadležnom državnom tužilaštvu, uručen mu je i obavezni prekršajni nalog zbog prekršaja iz Zakona o prebivalištu, a danas je predan pritvorskom kontroloru Policijske uprave vukovarsko-sremske.