Na centralnom gradskom trgu u Zagrebu danas je održan protest u organizaciji udruženja Glas preduzetnika nezadovoljnih ekonomskim merama i, kako ističu, diskriminatorskim odlukama vlade tokom korona krize.Prema proceni hrvatskih medija, na Trgu bana Jelačića okupilo se više hiljada ljudi, a u obraćanju je poručeno da preduzetnici traže pravo na rad, a ako je zemlja zatvorena zbog pandemijske krize onda to, kažu, treba da im bude adekvatno nadoknađeno. Tražimo pravedno i pošteno obeštećenje za sve koji imaju veliki pad prihoda, a ne samo za one koji su zatvoreni, ako i odlazak ministra Tomislava Ćorića. Tražimo ukidanje parafiskalnih nameta i da članstvo u komorama bude dobrovoljno. Jutros sam pričao s ministrom Aladrovićem i tražio da funkcioneri primaju minimalnu platu od 4 000 kuna, Aladrović je zahvalio na predlogu i rekao da je isti kvalitetan te da će ga razmotriti”, rekao je Dražen Oreščanin Izvršni direktor udruženja Glas preduzetnika.
Stranka Glas dala je danas podršku protestu preduzetnika, pozvala vladu da hitno reaguje i svima osigura iste uslove rada bez obzira na epidemiološku situaciju. Vlada mora svima omogućiti jednake uslove rada ili primereno obeštetiti sve kojima je ograničila ustavno pravo na rad, poručio je Glas u saopštenju uoči protestnog skupa preduzetnika u Zagrebu protiv neadekvatnih ekonomskih mera i diskriminatornih odluka prema delu preduzetnika. Glas takođe ističe diskriminaciju ugostitelja, koji ne smeju da prodaju topla pića za van dok benzinske pumpe to smeju, kao i vlasnika zatvorenih teretana nasuprot prepunim banjama. “Članovi Štaba za to nemaju nikakvo suvislo obrazloženje. Ova situacija traje predugo da bi je bilo ko na tržištu mogao izdržati, a najteže su pogođeni upravo obrtnici i mali preduzetnici”, ocenjuje stranka Glas.
U poslednja 24 časa zabeleženo je 730 novih slučajeva zaraze korona virusom pa je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj ukupno 2 926. Među njima je 1 222 pacijenta na bolničkom lečenju, od toga je na respiratoru 99 pacijenata. Preminulo je 17 osoba. Od početka epidemije do danas zabeleženo je 233 637 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 5088 preminulo, oporavilo se 225 623 osobe od toga 323 u poslednja 24 časa. U samoizolaciji su trenutno 13 782 osobe. Do danas je testirano 1 206 372 osobe, od toga 7023 u poslednja 24 časa. Direktorka Klinike za infektivne bolesti dr.Fran Mihaljević, Alemka Markotić na konferenciji za medije istakla je da je „puno više bolesnika s teškim oblikom bolesti u drugom talasu. Oni su puno duže hospitalizovani, imaju jače simptome. Mogu dodatno biti izloženi dodatnim infekcijama što opterećuje zdravstveni sistem. Vidimo da su to teške obostrane upale pluća. Nema dosta objašnjenja za to. Neki završavaju s trombozom ili plućnom embolijom. Najčešći problemi su s disanjem, psihički problemi i nesanica. Za to će trebati dugoročno praćenje i zdravstvena zaštita”, rekla je Markotić. Ministar zdravstva Vili Beroš je dodao da mesta za popuštanje nema. Ali nema policijskog časa. Rade trgovine, bioskopi, pozorišta, muzeji. Teretane su zatvorene u više od 20 zemalja EU. Kafići su zatvoreni u 24 zemlje. Stalno balansiramo”, reko je ministar. Načelnik Nacionalnog štaba civilne zaštite, Davor Božinović, prokomentarisao je današnji protest preduzetnika, kojim traže pravo na rad. Rekao je kako su sve mere tu da zaštite zdravlje i živote ljudi. Godinu dana govorimo koliko je ovaj virus opasan. Pokušavamo da taj balans bude održiv. Sećate se pre nekoliko meseci smo bili u situaciji i razgovarali s ugostiteljima kakve mere da se preduzmu da bi ostali otvoreni. Preventivno smo s njima razgovarali na Ksaveru. Tada su nam brojevi počeli rasti, nažalost. I tada je jedna od glavnih poruka bila da zapravo trebamo ići u zatvaranje tih objekata. Kod nas je registrovano 21 500 preduzetnika, a zatvorenih je 18 hiljada što znači da je najveći deo preduzetništva otvoren.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa su 33 nove pozitivne osobe na COVID-19, od čega je 10 osoba iz Vinkovaca, 3 iz Vukovara, po 2 iz Borova, Privlake, Starih Mikanovaca i Novih Mikanovaca, te po 1 osoba iz Cerića, Drenovaca, Gunje, Iloka, Nijemaca, Nuštra, Otoka, Posavskih Podgajaca, Rokovaca, Starih Jankovaca, Trpinje i Županje, a preminulih osoba nema. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 8377, od kojih je 8057 osoba izlečeno, a 187 je umrlo, navodi se u redovnom izveštaju županijskog Štaba civilne zaštite. Trenutno je u županiji 29 osoba na bolničkom lečenju zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirana je 231 osoba, odnosno ukupno je 40 185 testirano. U samoizolaciji su 422 osobe, a policija je utvrdila 4 kršenja mere, o čemu su izdani prekršajni nalozi. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 18 radnika iz sistema zdravstva, a u samoizolaciji ih je 2. Iz sistema obrazovanja ukupno je obolelo 4 učenika, a obolelih nastavnika nema. U samoizolaciji se nalaze 2 nastavnika i 17 učenika.
Vukovarsko-sremska županija objavila je Javni poziv za dodeljivanje pomoći za razvoj i unapređenje poslovanja privrednih subjekata na području Vukovarsko-sremske županije u 2021. godini, a ukupno planirana vrednost je 450 hiljada kuna. Pravo na pomoć imaju preduzetnici, obrti te ostali subjekti, koji su kategorizovani prema Zakonu o podsticanju razvoja malog preduzetništva, a svrstavaju se u mikro, male i srednje subjekte male privrede, sa sedištem na području Vukovarsko-sremske županije. Najmanji iznos finansijskih sredstava, koji se može prijaviti i ugovoriti po pojedinom programu odnosno projektu je 5000 kuna , dok je najveći 25 hiljada kuna. Poziv je otvoren do 31. oktobra 2021. godine, odnosno do potrošnje sredstava, koja su za tu namenu planirana u županijskom budžetu.