U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa su 33 nove pozitivne osobe na COVID-19, od čega je 10 osoba iz Vinkovaca, 3 iz Vukovara, po 2 iz Borova, Privlake, Starih Mikanovaca i Novih Mikanovaca, te po 1 osoba iz Cerića, Drenovaca, Gunje, Iloka, Nijemaca, Nuštra, Otoka, Posavskih Podgajaca, Rokovaca, Starih Jankovaca, Trpinje i Županje, a preminulih osoba nema. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 8377, od kojih je 8057 osoba izlečeno, a 187 je umrlo, navodi se u redovnom izveštaju županijskog Štaba civilne zaštite. Trenutno je u županiji 29 osoba na bolničkom lečenju zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirana je 231 osoba, odnosno ukupno je 40 185 testirano. U samoizolaciji su 422 osobe, a policija je utvrdila 4 kršenja mere, o čemu su izdani prekršajni nalozi. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 18 radnika iz sistema zdravstva, a u samoizolaciji ih je 2. Iz sistema obrazovanja ukupno je obolelo 4 učenika, a obolelih nastavnika nema. U samoizolaciji se nalaze 2 nastavnika i 17 učenika.
Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava i njegova zamenica Ivana Mujkić posetili su juče Humanitarno udruženje „Duga“ gde su s članicama održali sastanak o delovanja udruženja i projektima koje provode. Osim Socijalne samoposluge, „Duga“ provodi niz projekata finansiranih EU sredstvima, poput projekta „Zaželi“, i kroz njih zapošljava 20 osoba. Gradonačelnik je podsetio da je Socijalna samoposluga samo jedna od delatnosti kojima se ovo udruženje bavi te da su oni, u saradnji s Gradom nosilac nekoliko projekata. „Samo na projektu Zaželi zapošljava 15 radnica i pomaže u 90 domaćinstava s područja Vukovara. Projektom „Godine nisu važne“ pomažu vukovarskim penzionerima i brinu za njihove potrebe. Vidimo da je ovo udruženje usmereno na olakšavanje života svim ugroženim grupama u gradu. Udruženje Duga je projekat Socijalne samoposluge Vukovar pokrenulo u aprilu 2014. godine te je od tada je prikupilo i podelilo humanitarne pakete u vrednosti od gotovo 6 miliona kuna. „Radimo već sedam godina i kroz taj rad imamo podršku lokalne zajednice, gradonačelnika i odeljenja za društvene delatnosti. Kroz tu smo podršku došli i do svih naših projekata. Prepoznato je kako nam nije u cilju našim korisnicima samo proslediti donirane namirnice nego zaista brinemo o njima“, rekla je predsednica Udruženja Tamara Mikulić. Kako bi obezbedili kontinuisano pružanje pomoći i brinu za više od 600 porodica, odnosno za 1500 osoba s područja grada Vukovara osigurano je direktno sufinansiranje kroz Program javnih potreba iz područja društvenih delatnosti Grada Vukovara u 2021. godini te je za tu namenu u budžetu Grada Vukovara predviđeno 90 hiljada kuna.
U kancelariji vukovarsko-sremskog župana u Vinkovcima početkom nedelje obavljena je primopredaja Tehničke dokumentacije, neophodne za Popis stanovništva, domaćinstava i stanova, koji bi trebao da bude proveden sredinom ove godine. Predsednik Županijskog komisije za popis župan Božo Galić preuzeo je Tehničku dokumentaciju od pročelnika Područne kancelarije za katastar Vukovar Ivice Ivšića.
Milorad Pupovac predsednik SDSS-a i SNV-a, Tomislav Žigmanov, predsednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini i Jasna Vojnić, predstavnica HKD “Jelačić” iz Petrovaradina, položili su juče u Novom Sadu venac na grob kompozitora hrvatske himne Josifa Runjanina, povodom godišnjice njegove smrti. Josif Runjanin rođen je 8. decembra 1821. u Vinkovcima, a umro je 2. februara 1878. u Novom Sadu.
Ministarstvo branioca je u javnu raspravu uputilo predlog izmena Zakona o pravima hrvatskih branioca i članova njihovih porodica. Tim će se izmenama dodatno olakšati sticanje statusa hrvatskog branioca i ratnog vojnog invalida. Za dobijanje statusa branioca više se neće trebati pribavljati ratni put. “Potreba pribavljanja ratnog puta onemogućava provođenje postupka u zakonskom roku, a s obzirom na to da je većina podataka dostupna u Evidenciji hrvatskih branioca, umesto ratnog puta koristiće se podaci iz te Evidencije”, stoji u jednom od članaka predloga novog Zakona. Jedna od ključnih izmena je i da za ostvarivanje statusa hrvatskog ratnog vojnog invalida više neće trebati stručna procena u ovlaštenim zdravstvenim ustanovama. U Ministarstvu smatraju da je stručna procena da li je neko invalid ili nije odugovlačila postupak, jer je trajala gotovo dve godine. Veštačenje koje se sada obavlja u Zavodu za veštačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom po novom bi radilo samo Ministarstvo branioca gde bi se formirale posebne komisije koja imenuje ministar. Prema izmenama Zakona, i oni koji su ranije otišli u penziju prema redovnim uslovima, a prema novom Zakonu ostvare status branioca, moći će tražiti penziju po uslovima za branioce. To će značiti da će moći dobiti više penzije od onih koje su već ostvarili. U predlogu se navodi i da će se ubrzati postupak stambenog zbrinjavanja kroz kupovinu stanova na lokacijama na kojima nije isplativo organizovano građenje te pojednostavljivanje postupka prenosa stanova za stambeno zbrinjavanje branioca između tela državne uprave.
Šef hrvatske diplomatije Gordan Grlić Radman očekuje da će Bosna i Hercegovina uz pomoć Evropske unije početi ilegalne migrante razmeštati u kampove na ulazu u zemlju, odnosno na istočnoj granici, na teritoriji Republike Srpske. Grlić Radman je rekao da se Hrvatska protivi smeštanju migranata po celoj BiH, što zbog dugačke granice ugrožava bezbednost i stabilnost Hrvatske. “Nismo za to da se migranti raspoređuju po celoj BiH, jer bi se time dodatno opteretila BiH i njeni kapaciteti. Hrvatska deli 1000 kilometara dugu granicu sa Bosnom i Hercegovinom i time se ugrožava i njena sigurnost”, rekao je Grlić Radman u Mostaru. “Umesto sadašnjih kampova trebalo bi ih graditi na ulaznim tačkama na samoj granici, čime bi se lakše upravljalo migrantskom krizom uz pomoć institucija Unije”, rekao je hrvatski šef diplomatije. Predsedavajući Predsedništva BiH Milorad Dodik i rukovodstvo Republike Srpske do sada su se više puta izjasnili da neće dozvoliti građenje prihvatnih centara za migrante na teritoriji tog entiteta.