Od ulaska u članstvo EU-a pa sve do danas hrvatska se javnost kontinuirano suočava s prošlošću, a građane predisponira za neoliberalne vrednosti zapadnih liberalnih demokratija, koje u svoj svojoj humanosti proizvode negativne efekte na posleratna društva, rekla je u razgovoru za Glas Slavonije dr.sc.Sandra Cvikić, koja od 2008. godine radi u Područnom centru Instituta društvenih nauka “Ivo Pilar” u Vukovaru. Dodala je kako danas imamo i eklatantan primer uvođenja dvojezičnosti u javni prostor grada Vukovara gde upravo dolazi do situacije kada postoji problem u primeni pozitivnih prava manjinskih zajednica u Hrvatskoj, koja dolaze u konflikt s ljudskim pravima preživelih odnosno žrtava pretrpljenog ratnog nasilja. Nasilje do kojeg dolazi u postupku primene takvih elemenata tranzicijske pravde u visokotraumatizovanim zajednicama grada Vukovara ukazuje na činjenicu da se u primeni vrlo često arbitruje s dobrobiti onih na koje takve politike trebaju da pozitivno utiču, a način na koji se provode dovodi do daljnjih podela, nerazumevanja, kriminalizovanja i negiranja traume, emocija i sećanja preživelih, smatra Cvikić koja je doktorirala 2016. godine na interdisciplinarnom doktorskom studiju Kroatologije na Hrvatskim studijima Univerziteta u Zagrebu. U doktorskoj disertaciji “Vukovar u drugoj polovini veka: društveni uzroci nasilja” istražila je uzroke nasilja koji su doveli do zločina 1991. godine.
U februaru ove godine počinje pokretanje postupka javne nabave za projekat Izgradnja obilaznice grada Vukovara koji u prvoj fazi obuhvata poddeonice od čvora Bršadin Sever do čvora Lužac, dužine 5,6 kilometara. Prva faza projekta obuhvata građenje mosta na reci Vuki i nadvožnjaka čvora Lužac. Vrednost navedenih radova, koje finansiraju Hrvatske ceste iz vlastitih sredstava budžeta, iznosi 166 miliona kuna. Građenje preostalih faza obilaznice Vukovara kao i izgradnja prve faze predviđeno je Programom građenja i održavanja državnih cesta te dugoročnim finansijskim planom Hrvatskih cesta. Obilaznica grada Vukovara preuzeće saobraćaj državne ceste D2 koju čine južna i zapadna obilaznica. Južna obilaznica, dužine 13,96 kilometara, predstavlja deo ceste Vinkovci-Vukovar-Lipovac u zoni Vukovara te počinje na čvoru Bršadin i završava u čvoru Sotin gde se spaja na cestu D2 kod Sotina.
U Borovu su postavljene table na ulasku i izlasku u mesto iz smera Vukovara i Dalja. Reč je o tablama “Dobro došli” i “Doviđenja” koje su osim na hrvatskom jeziku i latinici ispisane i na srpskom jeziku i ćirilici te na engleskom i nemačkom jeziku. Prema rečima načelnika opštine Borovo Zorana Baćanovića, u sklopu obnavljanja saobraćajne signalizacije u Borovu je postavljeno 50-tak tabli i saobraćajnih znakova. Kada će biti postavljene tzv. mestopisne dvojezične, latinično-ćirilične table još je neizvesno. Iako Borovo, kao i sve opštine u kojima živi najmanje trećina stanovnika pripadnika neke nacionalne manjine, na takve table ima pravo po Ustavnom zakonu o pravima nacionalnih manjina i Zakonu o upotrebi jezika i pisma nacionalnih manjina Republike Hrvatske, one više od 20 godina nisu postavljene, uprkos insistiranju srpske zajednice. Pre nekoliko godina inicijativu je pokrenulo i Zajedničko veće opština, a nakon prepiske sa svim merodavnim institucijama, iz Hrvatskih cesta je stigao odgovor da je potrebno izraditi elaborat koji bi za 27 naselja koštao nešto više od 100 hiljada kuna. Nije jasno ko bi trebao finansirati izradu elaborata, ali opštine sa srpskom većinom su spremne da prihvate i te troškove kako bi što pre ostvarile svoje zakonsko pravo.
Dugovi bolničkog sistema dostigli su
9,4 milijarde kuna, a bolnice i dalje mesečno generišu nove milione
kuna duga, rekao je u razgovoru za Hinu novi ministar zdravstva Vili
Beroš, koji će nastojati da intenzivira funkcionalnu integraciju
bolnica kako bi se postigle određene štednje. Sistem limita i
plaćanja po obavljenim dijagnostičko-terapijskim postupcima nije
ekonomski potpuno opravdan, jer bolnice, kad rade više, proizvode i
veći gubitak. Možemo ovako ići dalje i praviti se da je sve dobro,
ali ako takav sistem proizvodi na desetine miliona kuna duga mesečno,
a godišnje je to stotine miliona, onda je to ozbiljan problem, koji
traži sistematska rešenja”, ocenio je Beroš, koji je kao
pomoćnik ministra dosad bio na čelu Uprave za bolničku zaštitu.
Smatra kako je postojeći sistem sa 63 ovako organizovane bolnice
previše za Hrvatsku. Nasleđen je još iz bivše države, napravljen
za drugačiju vrstu lečenja, kada se ležalo u bolnici i čekalo
pretrage. “Danas se najveći deo dijagnostike napravi u nekoliko
časova kroz dnevne bolnice, a mi tome nismo prilagodili organizaciju
bolničkog sistema dovoljno brzo”, rekao je ministar dodajući
da su u proteklom periodu neki koraci ipak napravljeni kroz
funkcionalnu integraciju 12 bolnica. Reč je o integraciji bolnica
koje deluju unutar iste županije, poput onih u Vukovaru i
Vinkovcima.
Prema novim pravilima Evropske unije, hrvatskim građanima osetno su smanjeni troškovi za prekogranična plaćanja u evrima. Niske ili nulte nadoknade za transfer evra koje vrede u evrozoni sada se uvode i u državama članicama koje ga nisu preuzele. Sve banke dužne su za sva prekogranična plaćanja u evrima da obračunavaju jednake nadoknade kao i u slučaju domaćih plaćanja. EU uredbom se nadoknade za prekogranična plaćanja u evrima izjednačavaju s nadoknadama za odgovarajuća nacionalna plaćanja u valuti države članice. Cilj je ukloniti nejednakosti koje postoje prilikom prekograničnih plaćanja. Prema novim pravilima provizija za prekograničnu transakciju u filijali banke iznosi 8 do 75 kuna umesto fiksnih 90 kuna, koliko je iznosila do sada. Nadoknada za hitno plaćanje kreditnim transferom u inostranstvo u evrima smanjena je sa 100 na 20 kuna u filijali, odnosno s 40 na 12 kuna online. Prema Uredbi, ukoliko se građani nađu u nekoj od zemalja EU-a i žele da plate račun karticom, imaće mogućnost da biraju koja im je valuta povoljnija.
Prema podacima Eurostata o domaćinstvima koja nisu u stanju da plate račune na vreme, Hrvatska na tabeli 28 zemalja članica Euvopske unije ne stoji najbolje. Svako šesto hrvatsko domaćinstvo nije u stanju da plati račune za režije na vreme, čime se Hrvatska svrstala na dno skale EU-a. Prema danim podacima, čak 17,5 odsto hrvatskih domaćinstava u 2018. godini imalo je problema s plaćanjem računa za komunalne usluge, poput grejanja, struje, gasa i vode, dok je na nivou Evropske unije prosek 6,6 odsto. Od nas su lošije samo Bugarska (30,1 %) i Grčka (35,6 %) kod kojih otprilike svako treće domaćinstvo kasni s podmirenjem obaveza. Ekonomski analitičar Ljubo Jurčić smatra da su navedeni podaci rezultat niskog dohotka naših građana, ali i komotnih životnih navika.