Povodom Međunarodnog dana deteta i provođenja aktivnosti na promociji starateljstva za decu ,,Postani staratelj i ti!”, u organizaciji Vukovarsko-sremske službe Porodičnog centra održan je okrugli sto na temu kako unaprediti vaninstitucionalnu brigu za decu bez odgovarajuće roditeljske brige kroz starateljstvo. Predavanje i panel rasprava u Vukovaru, bili su namenjeni stručnjacima i starateljima. Upravnica Centra, socijalna radnica, Ružica Pandža naglasila je da je cilj bio istaći važnost prava deteta na život u porodici pa čak i u situacijama kada ne može odrastati s roditeljima.U našoj je županiji starateljstvo nešto slabije razvijeno i potrebno ga je promovisati s obzirom da je potreba za izdvajanjem dece povećana, rekla je Pandža. Predavanje pod nazivom ,,Starateljstvo dece – psihičko zdravlje staratelja i strategije za samopomoć održala je dr. sc. Anita Barišić, mag.act.soc., asistentkinja na Studiju socijalnog rada u Osijeku. Zaključak okruglog stola je važnost zajedničkog delovanja i umrežavanja usluga za staratelje i decu te zajedničko delovanje kako bi imali podršku i što bolje brinuli o deci bez adekvatne roditeljske zaštite.
Žene i Romi najdiskriminisanije su grup u društvu, a građani zbog nepoverenja u institucije retko prijavljuju diskriminaciju, poručila je danas narodna pravobraniteljka, Tena Šimonović Einwalter na konferenciji “Diskriminacija i zaštita od diskriminacije u Hrvatskoj”. Povodom 15. godišnjice donošenja Zakona o suzbijanju diskriminacije, stručnjaci, političari i predstavnici civilnog društva na konferenciji su raspravljali o izazovima i rezultatima u borbi protiv diskriminacije u Hrvatskoj. Iako je zakon ocenjen kao moderan i kvalitetan, naglašeno je da njegova primena i dalje nije dovoljno efikasna. Ministar pravosuđa Damir Habijan smatra da je diskriminacija i dalje izazov za pravosudni sistem. Prepoznao je potrebu za boljom saradnjom institucija, ali i za jačanjem svesti građana. Cilj nije samo kazniti diskriminaciju, već je i prevenirati kroz edukaciju te podstaknuti građane da veruju u sistem, naglasio je ministar. Predsednik saborskog Odbora za ljudska prava, Milorad Pupovac istakao je da treba sistematski raditi na suzbijanju politike uznemiravanja u različitim kontekstima i okolnostima, kao i govora mržnje i netolerancije. Dodao je da u tome ključnu ulogu ne trebaju da imati samo saborska tela poput Odbora za ljudska prava ili Kancelarije narodne pravobraniteljke, već i pravosudni organi.
Iako u Hrvatskoj raste broj zaposlenih osoba s invaliditetom te ih je lani zaposleno 18, 9 odsto više u odnosu na 2022., pravobranitelj za osobe s invaliditetom, Darijo Jurišić je rekao da redovno dobija njihove prigovore zbog nejednakih uslova u odnosu na ostale kandidate prilikom konkursa za zapošljavanje. Tokom prošle godine, prema evidenciji Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje (HZZ), zaposleno je 129 214 osoba, od kojih je 3 645 bilo s invaliditetom. U odnosu na 2022., kada je zaposleno 3.065 osoba s invaliditetom, to je povećanje za 18, 9 odsto.
Vukovarsko- sremska županija već tradicionalno prepoznaje i nagrađuje perspektivne sportiste, koji svojim radom i rezultatima daju značajan doprinos društvenom životu i promocije naše županije pa su tako danas u Vinkovcima dodeljene nagrade najuspešnijim pojedincima, sportskim i parasportskim kolektivima te trenerima za ostvarene rezultate u ovoj godini. Županija je nagradila 45 uspešnih pojedinaca, 15 trenera i jedan sportski kolektiv, a za tu je namenu u ovoj godini izdvojeno 34 275 evra. Vršilac funkcije župana, Franjo Orešković istakao je važnost ovakvih događaja jer pozitivno utiču na mlade istakavši da će Županija i dalje pratiti njihov rad i pomagati u skladu s mogućnostima.
Članovi somborskog Narodnog pozorišta izveli su sinoć u prepunoj sali Srpskog doma Sumnjivo lice- poznatu komediju nastalu prema tekstu Branislava Nušića. Reč je o predstavi, koja je tematski aktuelna i dan danas. Glavna tema komada je korumpirana i nesposobna vlast koja traži sumnjivo lice, dok je sa sporedne strane sukob roditelja i dece. Poznati srpski komediograf Nušić uvek je inspirativan za pozorišnu scenu, pa tako Sumnjivo lice somborsko pozorište izvodi više od 20 godina, za šta je primilo brojna priznanja, rekla je direktorka Pozorišta, Bojana Kovačević.Nušić je uvek inspirativan pisac. I tehnika je ovde imala svoje izazove, jer je naša scena u Somboru mnogo veća od ove u Srpskom domu. Svaki novo izvođenje i svaki glumac, koji je dolazio u predstavu naknadno morao je da sačuvao je ono što je zamisao prvobitnog izvođenja, rekla je Kovačevićeva. Kao i sve prethodne, predstava je u organizaciji Ustanove u kulturi Srpski dom bila besplatna za posetioce.