Izmenama i dopunama Zakona o zaštiti građana od zaraznih bolesti, koje je Vlada sa jučerašnje sednice uputila u hitnu saborsku proceduru, propisuju se kazne u iznosu od 30 do 50 hiljada kuna za odgovorne osobe koje ne poštuju obavezu pokazivanja covid potvrda u javnopravnim telima. “Zakonskim predlogom se uvodi nova sigurnosna mera koja se odnosi na obavezu pokazivanja dokaza o testiranju, vakcinisanju ili prebolenju zarazne bolesti radi ulaska u određene prostore te se detaljnije razrađuje primenjivanje navedene sigurnosne mere prilikom ulaska u prostore javnopravnih tela, kao i obaveza odgovornih osoba u tim telima da osiguraju njeno provođenje”, rekao je ministar zdravstva Vili Beroš. Zbog provođenja novouvedene sigurnosne mere, dopunjuju se ovlasti sanitarnih inspektora Državnog inspektorata u izvršavanju kontrole nad provođenjem nove sigurnosne mere te se propisuje prekršajna kazna za odgovornu osobu ako ne osigura njeno provođenje u iznosu od 30 do 50 hiljada kuna. Uoči sednice Vlade ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica rekao je da se ne boji da će doći do protesta zbog uvođenja ovih kazni, a ponovo je i da Vlada ne razmišlja o tome da se uvode obavezno vakcinisanje.
Ustavnopravni stručnjak Mato Palić jutros je u emisiji Hrvatskog radija „U mreži prvog” komentarisao uvođenje covid potvrda rekavši da je faktičko pitanje da li je trebalo doneti zakon pre nego su one uvedene. „Moglo se paralelno i jedno i drugo, a procena je bila da ne treba. Išlo je prvo jedno, onda se pokazalo da bi moglo biti problema u primenjavanju. I onda se išlo na ovo drugo”, odgovorio je dodavši da nikakva dvotrećinska većina po njegovom mišljenju ne treba za donošenje ovog zakona. “Zakon o zaštiti građana od zaraznih bolesti već postoji kod nas u Hrvatskoj. Donesen je nekad ranije i tokom ove pandemije je bio menjan odnosno dopunjavan, a on spada u kategoriju običnih zakona. Strogo matematički, nije organski zakon. Može biti donesen većinom glasova prisutnih zastupnika, uz uslov da je prisutna većina od polovine. Sabor ima 151 zastupnika, 76 je natpolovična većina, a 39 bi onda bila dovoljna većina. To je matematički i teoretski tako, a u praksi uvek bude više”, pojasnio je Palić.
Evropski centar za sprečavanje i kontrolu bolesti objavio je novu koronakartu Evrope. Hrvatska je na toj karti i dalje tamnocrvena, u istoj boji kojom je označena još od 28. oktobra, a na novoj karti Centra nijedna zemlja na karti nije označena zelenom bojom. Centar objavljuje novu kartu o stanju pandemije u zemljama Evropske unije svakog četvrtka, a tamnocrveni su oni koji u 14 dana ukupno imaju 500 ili više aktivnih slučajeva na 100 hiljada stanovnika.
Svečanom sednicom Gradskog veća u osječkom HNK-u juče je obeležen Dan grada Osijeka, a premijer Andrej Plenković poručio je da će Vlada nastaviti snažnu podršku Slavoniji, Baranji i Sremu, kroz politiku koja je počela pre pet godina. Plenković je naglasio da je Vlada pre pet godina zaključila da je potrebno “odmah učiniti sve za prosperitet Slavonije, Baranje i Srema” i da je to bila okosnica politike na području koje je teško stradalo u poslednjem ratu i koje je imalo velike probleme u privredi i depopulaciji. Vidljivo je da je ta politika bila ispravna i korisna za građane u svim slavonskim županijama, pre svega u Osječko-baranjskoj, koja je motor modernog razvoja cele Slavonije, poručio je Plenković. Podsetio je na brojne investicije koje se ostvaruju podrškama iz svih vladinih resora i povlačenjem EU sredstava, poput građenja novog osječkog KBC-a, Regionalnog centra za distribuciju voća i povrća, dovršetka građenja međunarodnog cestovnog 5C koridora, ulaganja u modernizaciju osječkog Aerodroma i luke za rasute terete.
Premijer Andrej Plenković rekao je juče Osijeku, komentarišući proteste protiv covid potvrda, da je dobro protestvovati, ali da se situacija oko covid potvrda mora svesti na činjenice jer se ne uvodi obavezno vakcinisanje, a naglasio je i da je mahnuo demonstrantima ispred HNK. „Živimo u demokratiji, naravno da postoje teme oko kojih se ne možemo svi složiti, ali ono što je važno da stvar što se tiče covid potvrda svedemo na činjenice – nemamo obavezno vakcinisanje, niti to nameravamo napraviti u ovoj fazi”, rekao je Plenković u izjavi za novinare.
Svi penzioneri koji imaju prebivalište u Borovu, ove godine će od Opštine Borovo dobiti božićnice u rasponu od 150 do 450 kuna, zavisno o visini penzije. Prema podacima Hrvatskog zavoda za penziono osiguranje u Borovu je 1319 penzionera, a ove godine će po prvi put svi dobiti božićnice, za šta je Opština Borovo u svom budžetu osigurala pola miliona kuna. Iznosi božićnica podeljeni su u četiri kategorije, a isplata počinje 10. decembra, rekao je načelnik Opštine Zoran Baćanović. „Božićnice koje će Opština Borovo isplatiti svojim penzionerima biće isplaćivane od 10. decembra kada će svi naši penzioneri moći da odu do FINA-e u Vukovaru i uz ličnu kartu i OIB podignu svoju božićnicu. Ukoliko na ličnoj karti nije naveden OIB, što je slučaj sa starijim ličnim kartama, biće potrebno poneti OIB broj. Božićnice su rangirane u četiri razreda prema visini penzije, pojasnio je Baćanović. U slučaju da je reč o teško pokretnim, nepokretnim ili invalidnim osobama, božićnicu u FINA-i može podići i neko od članova uže porodice.
Održana je završna konferencija projekta Zaželi-Grad Ilok, faza II, vrednog nešto više od 3,6 miliona kuna i finansiranog sredstvima Evropskog socijalnog fonda te državnoga budžeta. Po rečima voditeljke projekta Marije Dobošević zaposlene su 43 osobe od kojih 40 žena, a kroz godinu dana pružale su pomoć i podršku za 322 osobe starije životne dobi i osobe u nepovoljnom položaju na području Iloka. Među zaposlenima na projektu, njih 35 je prošlo osposobljavanje za uzgajivača povrća, voća i cveća, a na završnoj su konferenciji dobile i uverenje o uspešno završenom obrazovanju.