Zamenik župana Vukovarsko-sremske županije Srđan Jeremić sastao se juče sa predstavnicima Ambasade SAD-a u Zagrebu na čelu sa Cameronom Scott Millardom, drugim sekretarom i konzulom. Tema razgovora bila je aktuelna situacija i stanje na području županije po pitanju poštovanja prava pripadnika nacionalnih manjina, pre svega Srba. Jeremić je ukazao na pozitivne pomake koje je Vukovarsko-sremska županija učinila u proteklih nekoliko meseci u implementaciji manjinskih zakona iz domena obrazovanja kroz usvajanje Statuta škola koje pohađaju pripadnici srpske zajednice te prilikom imenovanja članova školskih odbora. Takođe, upoznao je predstavnike Američke ambasade sa korektnim odnosom županije prema pripadnicima svih nacionalnih manjina kao i aktivnostima koje se preduzimaju da se njihov položaj unapredi. Odgovarajući na pitanje o stanju u gradu Vukovaru, Jeremić je izrazio žaljenje što mora konstatovati da se u proteklih nekoliko godina beleži porast govora mržnje i međunacionalnih sukoba te je položaj Srba u gradu Vukovaru ocenio izuzetno teškim i nepovoljnim. Na kraju se razgovaralo o mogućnostima finansiranja određenih projekata srpske zajednice na području Vukovarsko-sremske županije od strane Američke ambasade za koje je Jeremić izrazio veliku zainteresovanost te je dogovorena razmena informacija kada javni pozivi budu otvoreni.
Iz Ministarstva hrvatskih branilaca poručili su juče da Boris Dežulović u svojoj kolumni o Vukovaru na “grub i primitivan način” vređa žrtvu koju je taj grad podneo u Domovinskom ratu. “Uoči 30. godišnjice najtežeg hrvatskog stradanja Boris Dežulović piše tekst kojim pokušava obezvrediti sve žrtve Vukovara i Domovinskog rata. Ovaj nas je tekst uverio da moramo još ustrajnije promovisati istinu o Domovinskom ratu, kroz koji su ostvarene vekovne težnje hrvatskog naroda za svojom državom stvorenom u zajedništvu Hrvata u domovini i svetu”, navode iz Ministarstva u saopštenju referišući se na Dežulovićevu kolumnu na portalu N1.
Ministar odbrane Mario Banožić poručio je juče da je vreme za opoziv predsednika Republike Zorana Milanovića nakon što su se u Vukovaru, preko medija, još jednom sukobili oko vojske te njihovih ovlasti i odluka. Zaključivši da je Milanović “psihijatrijski slučaj”, Banožić je novinarima na pitanje da li je vreme za njegov opoziv odgovorio da jeste. Banožić i Milanović juče su učestvovali na obeležavanju 30. godišnjice slamanja odbrane naselja Lužac. Banožić je rekao da je izbegavao davati izjavu o sukobu s predsednikom jer smatra da nije ni mesto ni vreme za to. Dodao je da se Milanović kao predsednik ne bavi državom i zakonima, već “sitnim strančarenjem s nekim polupolitičarima”. Poručio je da on radi međunarodnu štetu Hrvatskoj, izvrće zakon kako njemu odgovara i uvodi politiku u vojsku, a to sada radi preko načelnika Glavnog štaba Roberta Hranja, dodao je ministar Banožić.
Premijer Andrej Plenković nazvao je juče izjave predsednika Republike Zorana Milanovića na račun ministra odbrane, primitivnim i brutalnim vređanjem sagovornika dodavši da će o svim problemima biti reči 9. novembra na Veću za nacionalnu sigurnost. Komentarišući Banožićevu izjavu da je vreme za opoziv predsednika Republike Zorana Milanovića, Plenković je rekao da to ministar odbrane nije rekao već je to “derivirano iz nekog pitanja i tako stavljeno u naslov”. Plenković je rekao i da su, dok je Milanović bio premijer, smanjivana sredstva za vojsku dok u njegovom premijerskom mandatu vojska ima veći budžet, bolji položaj, vraćena je u Vukovar, Ploče, Sinj, Varaždin te je donesena odluka o nabavljanju višenamenskih borbenih aviona. “To kontinuisano stavljanje konteksta protuzakonitog ponašanja, privatizovanja vojske od strane Milanovića, izjava na nivou šefa države, to do sada nismo videli. Videli smo puno kreativnih ljudi u politici, ali ovako primitivno, brutalno vređanje sagovornika, gde HDZ zove praktički nacističkom strankom, za ministra kaže da je opušak… Neka se malo skulira do 9. novembra pa ćemo videti o čemu se radi”, poručio je premijer.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa je od 225 testiranih, potvrđena 61 nova pozitivna osoba na COVID-19, a između ostalih, radi se o 13 osoba iz Vinkovaca i 11 iz Vukovara, te po 3 osobe iz Iloka i Negoslavaca. Jedna je osoba preminula, čime je ukupan broj preminulih u županiji 288. Trenutno su u županiji 63 osobe hospitalizovane zbog COVID-19 bolesti. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji, 25 je pozitivnih osoba iz sistema zdravstva. Iz sistema obrazovanja ukupno je obolelo 18 nastavnika i 146 učenika, dok se samoizolaciji nalazi 7 nastavnika i 833 učenika. Kako neslužbeno saznaje portal Index, u Hrvatskoj je danas 4573 novih slučajeva zaraze.
Na panel diskusiji “Izgubljeni u pandemiji informacija o covidu-19” juče je ocenjeno da, dok nepoverenje prema nadležnim institucijama i struci i dalje raste, građani poručuju da žele veću doslednost i iskrenost te konkretniju i jasniju komunikaciju, prenosi agencija Hina. Ta komunikacija nije samo svakodnevno nabrajanje zaraženih i umrlih i ne sme se temeljiti isključivo na plašenju i ucenjivanju, saopšteno je nakon panela u Zagrebu u organizaciji udruženja u zdravstvu Naučna opservatorija. Naime, prema rezultatima nedavnog istraživanja, 45,8 odsto građana izjasnilo se da se nije vakcinisalo jer ne veruje u efikasnost vakcine, a 43 odsto jer su zbunjeni zbog različitih informacija o sigurnosti vakcine. Kad je reč o poverenju u Nacionalni štab Civilne zaštite, 72,3 odsto ispitanih je navelo nedoslednost kao razlog nepoverenja, a 52,1 odsto neiskrenost. To pokazuje i da kampanja „Misli na druge, vakciniši se!“ nije dovoljna te da joj nedostaju ključne komponente edukacije, argumentacije i prezentacije. I zato su se udruženja u zdravstvu i istraživači udružili i putem EU projekta “Zdravstveni opservatorij” pokrenuli nezavisnu i stručnu platformu koja želi dati odgovor na pitanja o zdravlju, pandemiji, vakcinisanju, nuspojavama i razlozima za i protiv o kojima raspravljamo svaki dan, rečeno je.