Učesnici Domovinskog rata u Hrvatskoj su povlašćeni i kod izricanja sudskih presuda za počinjeno krivično delo. Na to je, kako se navodi, ukazala jedna nepravosnažna presuda Županijskog suda u Zagrebu, kada je silovatelju ćerke nevenčane supruge izrečena izuzetno blaga kazna jer mu je kao olakšavajuća okolnost uzeto učešće u poslednjem ratu zbog čega je osuđen na duplo nižu od najniže kazne predviđene zakonom, što je izazvalo reakcije javnosti i pravnih stručnjaka, koji smatraju, da to što je neko bio branitelj ne sme biti olakšavajuća okolnost pri donošenju presude za počinjena krivična dela. Reč je o slučaju 54-godišnjaka koji je, iako je zakonom predviđeno da se za silovanje bliske osobe može dobiti zatvorska kazna od pet do 15 godina zatvora, nepravosnažno osuđen na zatvorsku kaznu u trajanju od samo dve i po godine.U obrazloženju nepravosnažne presude navedeno je da je optuženi u Domovinskom ratu učestvovao od 1991. do 1995. te da je nosilac Spomenice Domovinskog rata i medalje Oluja.
Predsednik Republike Zoran Milanović juče je izjavio da će zbog recesije evropskih ekonomija turistička sezona u Hrvatskoj da bude nešto drugačija i da zbog toga, kako je rekao “raditi i čuvati za vremena koja možda neće biti dobra kao ova sada” dodajući da je pitanje meseca kada će se dogoditi evropska recesija, koja bi se mogla negativno odraziti i na Hrvatsku. “S tim moramo sebe i ljude suočiti jer to je realnost. Ovaj način života koji smo mi razvili i usavršili do određene mere u Hrvatskoj te na kojem baziramo svoju zaradu i svoja legitimna očekivanja dobre zarade, funkcioniše jedino u uslovima mira i stabilnosti u kojoj ljudi imaju višak novaca koji će da potroše na nešto što je čisti luksuz”, rekao je Milanović na Hvaru, povodom obeležavanja Dana grada. Milanović je istakao da ni evropskih fondova neće biti još dugo jer oni nisu zamišljeni kao sistem u kojem nerazvijene države sve vreme uzimaju od bogatijih članica kao što su Nemačka, Holandija ili Italija.
U Vukovaru je juče počeo jedan od specifičnih projekata pošumljavanja bespilotnim letelicama koje ispuštaju, samoklijajuće paketiće semena drveta. Reč je o sadnji dronovima koja se provodi na teško dostupnim, degradiranim i zapuštenim područjima, sa ciljem brze i jednostavne obnove šumskih ekosistema.”Projekat O2″ provodi firma Magic Forest, a što u potpunosti finansiraju velike firme s ciljem društveno odgovornog poslovanja. U saradnji s Gradom Vukovarom juče je pošumljavanje provedeno na području tzv. “potkove”, odnosno zelene površine između naselja Lužac i Ulice Priljevo, a firma Končar je juče učestvovala u sadnji. Na području od jednog hektara pomoću drona bačeno je 2500 samoklijajućih loptica, a sadnja se nastavila u Park-šumi Adica gde su se u sadnji hrasta lužnjaka pridružili i Vukovarski leptirići.U idućem periodu nastavlja se organizovana sadnja dronovima, kao i ručna sadnja u Adici, a na kojoj će uz predstavnike Grada Vukovara učestvovati i vukovarske osnovne škole i udruženja.
Povodom početka nove akademske godine, na vukovarskom Veleučilištu Lavoslav Ružička, juče je održana svečanost „Uvodnog predavanja“ čime su studentima, a posebno brucošima poželeli dobrodošlicu. Tom prilikom dekan Veleučilišta Željko Sudarić istakao je da je to ujedno i poslednji put da su studenti u akademsku godinu krenuli na ovu lokaciju, najavivši za decembar preseljenje u novu zgradu Radničkog doma u Borovu naselju. Kako je rekao, studentima će na taj način moći da budu na raspolaganju i novi studijski programi. Dekan je izrazio i zadovoljstvo što je ova obrazovna ustanova sve više prepoznatljiva po svojim edukacijskim programima, što je doprinelo sve većem broju studenata i to ne samo iz Vukovara nego i iz drugih država.
Samo jedan od deset hrvatskih studenata i srednjoškolaca, odnosno njih 10 odsto radi, dok ostalih 1 odsto mladih pokušavaju da nađu posao, ali ne uspevaju. Hrvatska je razvila studentske servise koji su glavni posrednici u zapošljavanju studenata i koji svoju poziciju dobro naplate jer od poslodavaca uzimaju 12 odsto provizije na studentski rad, pri čemu firme plaćaju 6 odsto doprinosa za slučaj invaliditeta i profesionalne bolesti, što studentsku satnicu povećava za 18 odsto. Poslodavci koji zapošljavanju studente u Hrvatskoj ne plaćaju poreze i penzione doprinose na njihov rad, za razliku od zapadnih zemalja, u kojima je njih 25 odsto zaposlenih, a kojima uglavnom teče penzioni staž i za vreme studiranja često skupe najmanje dve do tri godine staža,objavio je juče Eurostat.
U okviru “Programa za celoviti razvoj deteta” u partnerstvu OŠ Blage Zadre i Dečjim vrtićem Vukovar 1, biće održano besplatno predavanje za roditelje pod nazivom “Pričamo o onom što zanima sve roditelje” a koje će da provodi Udruženje ISKRA valdorfska inicijativa, 12. oktobra u prostoru OŠ Blage Zadre Vukovar .Seminar je deo projektnih aktivnosti pomenutog udruženja pod pokroviteljstvom Ministarstva rada, penzionog sistema, porodice, socijalne politike i Grada Osijeka. Voditelj ovog programa je dr. sc. Damir Marinić, praktičar neurolingvističkog programiranja, a edukovan za realitetnu i integrativnu terapiju, kognitivnu-bihevioralnu terapiju psihoze i terapiju ranog odnosa novorođenče – majka.