Svetski Dan roza trake, čiji je cilj da upozori na važnost ranog otkrivanja raka dojke, obeležen je danas, u organizaciji Lige protiv raka Vukovar i Kluba žena lečenih na dojci, ispred gradske uprave u Vukovaru. U skladu s trenutnom epidemiološkom situacijom, ispred Lige protiv raka Vukovar prisutnima se obratio predsednik Lige dr. Mario Begović.Već 21 godinu prvu subotu u desetom mesecu obeležavamo Dan roza trake. Cilj je da osvestimo žene o preventivnim pregledima, najpre o samopregledu, zatim ultrazvuku i mamografiji jer je rano otkrivanje jedini način da se ova bolest, koja je najčešća maligna bolest kod žena, što pre otkre i izleči, rekao je dr. Begović. Ahnetka Stjepanović, predsednica Kluba žena lečenih na dojci, pojasnila je koliko je važno odazivati se na preventivne preglede te dodala kako Klub deluje od 2014. godine. U Klubu se žene jednom mesečno sastaju, imaju vežbe s fizioterapeutima, a često su organizovana i predavanja psihologa, nakon čega se uspostavljaju određeni kontakti te ukoliko žene imaju određene probleme dogovaraju se i samostalni sastanci, rekla je Stjepanović. Pročelnik županijskog Upravnog odelenja za zdravstvo David Vlajčić istakao je da je ovo hvale vredna akcija, koju.Vukovarsko-sremska županija kao osnivač šest zdravstvenih ustanova podržava. U planu zdravstvene zaštite jedno od sedam prioritetnih područja je i promovisanje svesti o prevenciji malignih bolesti. Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke treba podržavati, kada na kućnu adresu stigne poziv, na njega se treba odazvati. Prevencija je najbolja zdravstvena zaštita, zaključio je Vlajčić. Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava podsetio je da je rak dojke vodeći uzrok smrtnosti kod žena te da je važno promovisati svest o toj pretnji. U Hrvatskoj godišnje od tumora na dojci oboli 2 600 žena, a umre gotovo 960. Svaka deseta žena oboli od tumora dojke i na to se ne može uticati, ali rano otkrivanje i prevencija dovodi do skoro 90-procentog izlečenja, istaknuto je povodom današnjeg dana.
Prema današnjim podacima Županijskog štaba civilne zaštite, u Vukovarsko-sremskoj županiji, u poslednja 24 časa evidentirana je 21 nova pozitivna osoba na Covid-19, među kojima je najveći broj, njih 15, iz Vinkovaca. Velik broj zaraženih iz Vinkovaca epidemiolozi vežu uz krizme i prvu pričest, koje su pre dve nedelje održane u tom gradu, a među novozaraženima su i dve osobe iz Ivankova te po jedna iz Jarmine, Soljana, Starih Jankovaca i Vukovara. Od početka epidemije, u županiji je obolelo 896 osoba, od kojih je 766 izlečeno, a 17 je umrlo. Trenutno je 10 osoba hospitalizovano dok se u samoizolaciji nalazi 966 osoba.U protekla 24 časa testirane su 172 osobe, pa je ukupan broj testiranih do sada 12 045 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih, 18 je radnika iz sistema zdravstva dok se u samoizolaciji nalazi njih 31. Iz sistema obrazovanja obolela su tri nastavnika i 30 učenika. U samoizolaciji je devet nastavnika i 507 učenika.
Novi 241 slučaj zaraze koronavirusom zabeležen je u Hrvatskoj u poslednja 24 časa, umrle su dve osobe, a broj aktivnih slučajeva iznosi 1447, saopštio je jutros Nacionalni štab civilne zaštite. Među aktivnim slučajevima je 289 pacijenata na bolničkom lečenju, od kojih su na respiratoru 23 pacijenta. U poslednja 24 časa testirana su 4352 uzoraka, a oporavilo se 238 osoba. U samoizolaciji se trenutno nalaze 8973 lica.
U sklopu nove porezne reforme, koja se sprema u Hrvatskoj i izmena Zakona o porezu na dohodak država planira drastičnije kažnjavati one kod kojih se utvrdi nesrazmer između prihoda i imovine, piše Večernji list. Trenutno se kod takvih slučajeva utvrđeni nesrazmer oporezuje najvećom stopom poreza na dohodak od 36 odsto uvećano za 50 procenata, a to znači s ukupno 54 odsto. Od iduće godine najveća stopa poreza na dohodak smanjiće se s 36 na 30 odsto, a niža s 24 na 20 procenata. Kako bi se izbeglo da time oni koji imaju nesrazmer imovine prođu bolje, odnosno da se i njih tako ne bi manje oporezovalo, uvešće se novost da se takav slučaj oporezuje novom najvišom stopom od 30 odsto plus još 30, a to znači s ukupno 60 procenata. Tako će država uzimati u tim slučajevima 60 odsto imovine za koju se ne može utvrditi poreklo.
Danas se održava drugi krug izbora u SDP-u, na kojima će nešto više od 11.500 članova između Peđe Grbina i Željka Kolara izabrati četvrtog predsednika SDP-a, nakon što je Davor Bernardić zbog poraza na parlamentarnim izborima u julu napustio čelo stranke.Zbog nepravilnosti uočenih na izborima prošle subote na tri biračka mesta – u Vukovaru, Gračacu i Garčinu, a koje bi mogle uticati na konačni izborni rezultat – ponoviće se izbori i za članove Predsedništva i Glavnog odbora SDP-a.U drugom krugu SDP-ovci će novog predsednika birati na 286 biračkih mesta u šest izbornih regiona. U prvom krugu, prema konačnim rezultatima izbora, Peđa Grbin dobio je 3573 glasa, odnosno 41,23 odsto, dok je drugoplasirani Željko Kolar osvojio 2212 glasova ili 25,53 odsto glasova.
Povodom Dana sećanja, kojim se obeležavaju stradanja dece u sisačkom Dečjem logoru u drugoj polovini 1942. godine, u Sisku je predstavljena knjiga Nataše Mataušić, “Diana Budisavljević – prećutana heroina Drugog svetskog rata”. Reč je o višegodišnjem istraživačkom radu istoričarke Mataušić o humanitarki Diani Budisavljević i događajima o kojima se dosad ćutalo ili je bilo vrlo malo poznato. Autorka Nataša Mataušić uvodno je napisala, da je knjigu posvetila svim ženama i majkama sveta, posebno Diani Budisavljević, koja je iz ustaških logora, prihvatilišta i domova spasila oko 7700 dece. Kako je na promociji u Gradskoj galeriji Striegl rekao promotor Milan Radanović iz Arhiva Srba u Hrvatskoj, ova tema tek nakon 2000 godine postepeno ulazi u hrvatsku historiografiju. Dani sećanja, koje prvi put zajednički organizuju Srpsko narodno veće i Gradska galerija Striegl, biće nastavljeno nedeljnom komemoracijom na Dečjem groblju u Sisku.
Ovogodišnji program Kulturno-duhovne manifestacije “Brankovi dani u Vukovaru” biće održan sutra u 16 časova, pored hrama Prepodobne matere Paraskeve na Dobroj vodi u Vukovaru. Program će obeležiti beseda o pesniku Branku Radičeviću, a u istom učestvuju učenici- recitatori Osnovnih škola „Dragutin Tadijanović“, „Nikola Andrić“ i „Siniša Glavašević“ iz Vukovara, učenici vukovarske Gimnazije i Srednje strukovne škole, Vukovarsko srpsko pevačko društvo Javor iz Vukovara, Etno grupa „Đurđevak“ iz Bobote,Tamburaška sekcija KUD-a „Branislav Nušić“ iz Borova, te Tamburaški sastav „Dunavske zore“ iz Borova. Za razliku od prethodnih godina i nekoliko programskih celina, a s obzirom na trenutne epidemiološke okolnosti, ovogodišnji Brankovi dani trajaće jedan dan. Najbolji literarni radovi učenika i ove će godine biti nagrađeni, dok će svima koji su podržali Manifestaciju biti dodeljene zahvalnice.