Uprkos tome što više ne smeju da menjaju kune u evre, što je činilo 85 odsto njihovog poslovanja, većina domaćih menjačnica ostala je gotovo u potpunosti bez posla i većina njihovih poslovnica je prazna. Prema podacima HNB-a, u Hrvatskoj je 1147 ovlaštenih menjača, kojima je centralna banka izdala odobrenje za obavljanje menjačkih poslova, a zajedno imaju približno 3500 poslovnica i zapošljavaju više od 10 hiljada ljudi. Među njima gotovo 900 menjača aktivno pruža uslugu menjanja strane gotovine, a u proseku 86 odsto poslovanja odnosi se na promet s evrom, 6 odsto s američkim dolarom i oko 5 procenata sa švajcarskim frankom. To verovatno neće biti dovoljno za normalno poslovanje, ali neke menjačnice, navodi Jutarnji list, razmišljaju o prebacivanju poslovanja na kriptovalute.
Hrvatska narodna banka naglasila je da pre 1. januara 2024. nije moguće u toj instituciji menjati gotov novac kune za gotov novac evra. Građani to do kraja ove godine mogu obaviti u poslovnicama banaka, FINA-e i Hrvatske pošte. Zbog brojnih upita građana, iz HNB-a su podsetili da će, u skladu sa Zakonom o uvođenju evra kao službene valute u Republici Hrvatskoj, banke, Hrvatska pošta i FINA svim potrošačima u roku od 12 meseci od dana uvođenja evra, to jest od 1. januara do 31. decembra ove godine menjati gotov novac kune za gotov novac evra prema fiksnom kursu konverzije. U tom periodu menjanje će se provoditi bez nadoknade, a u jednoj transakciji može se zameniti najviše 100 novčanica i 100 kovanica kuna, napomenuli su iz HNB-a. HNB počinje menjati gotov novac kune za gotov novac evra od 1. januara 2024., bez nadoknade, prema fiksnom kursu konverzije, i to kovanice kune, uključujući i lipe, do 31. decembra 2025., a novčanice kune bez vremenskog ograničenja.
Uoči sastanka u Ministarstvu privrede predsednik Udruženja trgovina pri Hrvatskom udruženju poslodavaca Martin Evačić je rekao da u trgovinama nije došlo do povećanja cena zbog neopravdanog zaokruživanja prilikom prelaska na evro, a da su cene uoči uvođenja evra rasle zbog drugih uticaja. “Trgovci nisu podigli cene, zaokruživali su prema pravilima zaokruživanja, kako je to Vlada u svojim smernicama i rekla. Do nikakvog povećanja cena u trgovinama nije došlo. Naprotiv, mislim da su čak gotovo svi trgovci odbili da prihvate nove cenovnike dobavljača već negde od početka novembra pa do kraja januara. Dobavljači su tu našu inicijativu prihvatili da ne bi došlo do povećanja cena”, rekao je Evačić. Ponovio je da nije video da su cene povećane u trgovinama, ali da je čitao po portalima da su frizeri povećali cene svojih usluga te da je kafa zaokružena na 2 evra i dodao da ne vidi kakve veze to ima s trgovcima”, dodao je. Pojasnio je da su cene dizane poslednjih godinu dana, ali ne zbog uvođenja evra nego zbog situacije prouzrokovala prvo pandemija, a onda rat u Ukrajini. “Trgovci su jednostavno proizvođačke cene koje su stizale od dobavljača morali da prevode. Ne ulazimo u to da li su kalkulacije dobavljača i distributera opravdane ili ne, ali lako se može proveriti da li su trgovci povećali marže”, zaključio je Evačić.
Porodične penzije prima gotovo 300 hiljada od ukupno 1,2 miliona penzionera i one će automatski svakome od njih porasti 10 odsto, u proseku 250 kuna, jer se povećao udeo penzije koji udovac ili udovica primaju od preminulog partnera sa 70 na 77 odsto njihove penzije. Ta prva uvećana penzija biće isplaćena u februaru. Očekuje se da će približno 150 hiljada penzionera, udovica ili udovaca, koji primaju svoju penziju, jer im je ona bila povoljnija, tražiti da im se dodeli i deo penzije preminulog bračnog partnera. Taj drugi deo iznosi 27 odsto porodične penzije, na koju bi, prema zakonu imali pravo, ali ne može biti manji od 30 evra (232 kune) niti zbrojeno s vlastitom penzijom veći od 824 evra (6212 kuna). Iznos će biti povećavan dva puta godišnje, istovremeno s usklađivanjem penzija.
Vlada je juče na telefonskoj sednici odredila nove cene goriva te od danas osnovni benzin evrosuper 95 košta 1,33 evra odnosno 10,02 kuna po litri, dizel 1,47 evra odnosno 11,08 kuna, a nova cena plavog dizela je 0,97 evra odnosno 7,31 kunu, što je poskupljenje za jedan evrocent ili 11 lipa. Benzin je poskupio za pet evrocenti odnosno 39 lipa, a dizel za tri evrocenta ili 24 lipe, saopšteno je iz Vlade. Cene se odnose na narednih 14 dana.
Četiri lica su povređena u padu velike lučke dizalice u Osijeku, na prostoru starog Tranzita. Kako navodi Glas Slavonije, nesreća se dogodila jutros oko 8:30 i zasad nema službenih informacije o uzroku. Hitne službe se nalaze na mestu događaja. Iz PU osječko-baranjske je potvrđeno da je, prema prvim informacijama četvero povređenih, dok se ostale činjenice tek utvrđuju.