U Hrvatskoj su u protekla 24 časa od covida umrle 44 osobe te su potvrđena 1103 nova slučaja zaraze koronavirusom. To čini ukupno 25 512 aktivnih slučajeva, među njima je 1795 pacijenata na bolničkom lečenju, a na respiratoru ih je 239. Od početka epidemije u Hrvatskoj su ukupno evidentirane 722 054 osobe zaražene koronavirusom, od kojih su 12 653 preminule.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa je od 129 testiranih potvrđena jedna nova pozitivna osoba na COVID-19 iz Tordinaca, a preminulih nije bilo. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 20 860, od kojih je 20 171 osoba izlečena, a ukupno su preminule 384 osobe. Trenutno je u županiji 39 osoba na bolničkom lečenju zbog COVID-19 bolesti. U samoizolaciji se nalaze 394 osobe.
Od početka ove godine u Hrvatskoj na snagu stupaju mnogi novi zakoni i propisi, a jedan od njih je i da zloupotreba snimka spolno-eksplicitnog sadržaja je novo krivično delo. Sankcionisaće se svi oni koji intimne snimke, nastale uz pristanak i za ličnu upotrebu, ustupe drugima bez pristanka snimane osobe i tako povrede njeno pravo na privatnost. Kao krivično delo propisuje se i sankcionisanje dela koja su povezana s tzv. deepfake pornografijom, odnosno korišćenjem moderne tehnologije da bi se manipulisalo eksplicitnim sadržajem tako da se na slici ili snimku digitalno zameni lik ili se pomoću moderne tehnologije izradi novi, manipulativni sadržaj, s ciljem kršenja nečije privatnosti. Za ova dela propisana je kazna zatvora do jedne do tri godine. Izmenama i dopunama Zakona o elektronskim medijima portali i drugi izdavači elektronske publikacije odgovorni su za sav sadržaj koji objavljuju, uključujući i onaj koji postave korisnici, a to znači da urednici i vlasnici medija mogu biti kažnjeni i zbog nekog npr. rasističkog komentara čitalaca ispod novinarskih tekstova na portalima. Ovo je već sad dovelo do cenzurisanja pa neki portali zabranjuju komentare čitalaca jer je kazna od 100 hiljada do milion kuna. Od prvog januara i minimalna bruto plata sa 4250 kuna raste na 4687 kuna i 50 lipa, a više neće biti moguće pod minimalnu platu podvesti sav redovan i prekovremeni rad radnika u jednom mesecu, rad u neradne dane, rad u smenama i druge dodatke iz kolektivnih ugovora. Jedna od promena je i da će od 1. aprila struja biti skuplja zbog poskupljenja mrežarine i prenosa energije, koje je ovih dana odobrila Hrvatska energetska regulatorna agencija. Procene stručnjaka su da bi domaćinstva s prosečnom potrošnjom energetike samo zbog mrežarine od aprila mogla imati barem četiri odsto veće račune. Međutim, koliko bi struja mogla ukupno poskupiti, u ovom se trenutku još uvek ne zna tačno. Ministar privrede Tomislav Ćorić rekao je pre nekoliko dana da će se učiniti sve da nakon aprila ove godine šok za hrvatsku privredu i društvo bude što manji.
Vlada Republike Hrvatske donela je Odluku o dodeljivanju sredstava pomoći za ublažavanje i uklanjanje posledica prirodnih nepogoda nastalih u 2021. godini, a odnosi se na ublažavanje posledica mraza, suše, tuče, ledene kiše, olujnog i orkanskog vetra i zemljotresa i u te su svrhe izdvojeno je preko 14 miliona kuna. Od ukupnih sredstava pomoći, iznos od 357 hiljada raspoređuje se za potvrđene štete na građevinama, dok se ostatak odnosi na potvrđene štete na poljoprivredi. Za Vukovarsko-sremsku županiju predviđen je iznos od 544 hiljade kuna.
U Hrvatskoj je tokom prošle godine ostvarno 13,8 miliona dolazaka i 84,1 milion noćenja, odnosno 77 odsto više dolazaka i 55 odsto više noćenja u odnosu na 2020. godinu. Pritom su strani turisti ostvarili 71,9 milion noćenja, dok su domaći 12,3 miliona, pokazuju podaci sistema eVisitor. Najviše je turističkih noćenja ostvareno u Istarskoj, 23,5 miliona, Splitsko-dalmatinskoj 15,5 miliona i Primorsko-goranskoj županiji 15,3 miliona. Destinacije koje su privukle najviše posetilaca su Zagreb, Rovinj, Dubrovnik, Split i Poreč. U 2021. godini najviše su dolazaka ostvarili Nemci, njih 2,9 miliona, domaći turisti 2,3 miliona i Slovenci.
U dvorištu dvorca Eltz u Vukovaru, gde se okupio veći broj građana, policijski službenici su 31. decembra oko 17 časova zatekli pet maloletnih osoba dobi od 16 do 17 godina te 18-godišnjaka prilikom neovlaštenog korištenja pirotehničkih sredstava kategorije F2. Od zatečenih osoba policijski službenici oduzeli su 874 različite petarde kategorije F2, čije korištenje je zabranjeno na mestima gde se okuplja veći broj građana. Protiv svih su podnesene odgovarajuće prekršajne prijave zbog počinjenog prekršaja iz Zakona o eksplozivnim sredstvima te proizvodnji i prometu oružja za koji je predviđena novčana kazna u iznosu od 5000 do 15 hiljada kuna. Od 1. januara pirotehnička sredstva kategorije F2 i F3 više se ne smeju koristiti, podsećaju u saopštenju iz PU vukovarsko-sremske.