Ministar finansija Marko Primorac rekao je juče u Saboru da mera snižavanja PDV-a na širok krug proizvoda nije dala željeni efekat jer oni koji su trebali da preuzmu deo tereta krize nisu podmetnuli leđa. “Vlada je nekoliko puta snižavanjem stope PDV-a na širok krug proizvoda pokušala da utiče na snižavanje cena, ali ta mera nije dala do kraja željene efekte, ne zbog toga što je Vlada nešto pogrešno napravila nego jer oni koji su trebali da preuzmu deo te krize, trgovci, proizvođači i svi ostali u nizu, čini se nisu podmetnuli svoja leđa”, odgovorio je Primorac na pitanje Borisa Lalovca (SDP). Primorac je poručio da Vlada zato planira dodatni porez na dobit čime će se, prema njegovim rečima, identifikovati slučajevi u kojima neko subvencije Vlade, namenjene građanima da lakše podnesu udar inflacije, usmerava prema ekstra profitima. Ministar je dodao da će ekstra zarade Vlada potom redistribuirati građanima.
Srpsko narodno veće i Opština Kistanje juče su obeležili godišnjicu zločina, koji je počinjen nad devet srpskih civila 28. septembra 1995. godine u selu Varivode nedaleko od Kistanja, a na komemoraciji je upozoreno da počinioci tog zločina do danas nisu kažnjeni. Liturgija, komemoracija i polaganje venaca održani su pored spomen obeležja ubijenim civilima u centru Varivoda, a potpredsednica Vlade Anja Šimpraga te saborski zastupnik SDSS-a Boris Milošević u svojim su obraćanjima naglasili da se sećaju ljudi koji su pre 27 godina odbili da napuste svoje kuće verujući pozivu hrvatskih vlasti da im je ovde mesto. Počinioci, za koje je tokom istrage utvrđeno da pripadaju redovima hrvatske vojske i policije, su prošli kroz selo te ih usmrtili na pragu njihovih kuća, rekla je Šimpraga i dodala da je, odlukom Vrhovnog suda ovaj zločin okarakterisan je kao čin terorističkog akta za koji je odgovorna i država. Međutim, počinioci zločina, kao i onih na drugim stratištima srpskih civila tokom i nakon rata, do danas nisu kažnjeni”, upozorila je potpredsednica Vlade. Podsetila je i da je pre dve godine u Varivodama bio i premijer Plenković koji je položio venac u spomen na žrtve te u svom govoru iskazao saučešće članovima porodica ubijenih. Saborski zastupnik Milošević podsetio je i na zločin počinjen u selu Gošić, mesec dana pre zločina u Varivodama, te rekao da ih je počinila “ista puška”. “Ista puška je ubila 16 ljudi, devet ovde, sedam u Gošiću, starih, bespomoćnih i uplašenih ljudi”, rekao je Milošević te dodao da je za zločin u Varivodama država reagovala te je odmah pokrenuta istraga. “Ali bila je traljava. Iako su potencijalni počinioci brzo pritvoreni napisana je loša optužnica u kojoj je stajalo da je zločin počinjen iz koristi i na kraju se od nje odustalo, jer je bila neodrživa i na tome je stalo i ostalo 20 godina”, rekao je Milošević i poručio da se svaki ratni zločin mora kazniti, nezavisno od nacionalnosti počinioca i žrtve.
Iz Gradske uprave su obavestili da će Grad Vukovar da sufinansira cenu mesečne karte u javnom međumesnom autobusnom prevozu za redovne studente s prebivalištem na području grada Vukovara, koji su upisani u akademsku godinu 2022./2023. na visokim učilištima na području Vukovarsko-sremske i Osječko-baranjske županije. Za ostvarivanje prava na sufinansirani međumesni autobusni prevoz studenti moraju lično da dođu u gradsku upravu i podnesu zahtev, naveli su iz Gradske uprave.
Vukovarsko-sremski župan Damir Dekanić je u Velikoj županijskoj većnici u Vukovaru primio učenike i nastavnike OŠ „Antun Gustav Matoš“ iz Tovarnika, koja je deo međunarodnog Erasmus+ projekta „Klimatska kultura i građani” sa još dve škole iz Turske i po jednom iz Italije, Poljske i Litvanije, te ih upoznao s radom na očuvanju i zaštiti životne sredine, a u svrhu sprečavanja klimatskih promena. „Ekologiju se unazad nekoliko godina smatralo imaginarnom, a danas je jasno da će nas ona u budućnosti spasiti”, rekao je župan Dekanić i dodao da je, kada pogledamo globalno stanje koje uzrokuju klimatske promene, a koje je uzrokovao čovek svojim delovanjem, stanje vrlo ozbiljno. „Zato su dobri ovakvi projekti i razmena učenika da bi mladi iz različitih zemalja mogli da razmene iskustva, saznanja i navike kojih se, kada je ekologija u pitanju, drže u svojim sredinama”, pojasnio je župan.
U okviru Nedelje srpske knjige, programskog sadržaja koji se realizuje u organizaciji Srpskog kulturnog centra, sinoć je u Vukovaru održano književno veče Jelene Bačić Alimpić iz Novog Sada, autorke brojnih bestselera. U prepunoj dvorani Centra, književnica je govorila o svom dosadašnjem radu, sa naglaskom na poslednju, dvanaestu po redu knjigu „Kletva”, koja je izdana ove godine. U interakciji sa posetiocima, podelila je na zanimljiv način iskustva u pripremi i stvaranju knjige, kao i najčešće inspiracije. To su život i putovanja, rekla je autorka, čije su knjige, među živim piscima, godinama na prvom mestu po čitanosti u Srbiji, ali i u pojedinim zemljama u okruženju i za koje je primila brojna priznanja.