I ove školske godine Vukovarsko-sremska županija nastavlja sa dobrom praksom provođenja projekta „Obrazovanje bez problema: implementacija usluge pomoćnika u nastavi za decu s teškoćama u razvoju “, kojim će se u školskoj godini 2021./2022. osigurati pružanje podrške u nastavi za 59 učenika s problemima, te Ugovorom o radu zaposliti 52 pomoćnika u nastavi i 1 stručni komunikacioni posrednik. Na osnovu otvorenog poziva na dostavljanje projektnih predloga – Osiguravanje pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacionih posrednika učenicima s problemima u razvoju u osnovnoškolskim i srednjoškolskim vaspitno-obrazovnim ustanovama, faza IV, naš projektni predlog uspešno je prošao fazu procene kvaliteta u postupku dodele bespovratnih sredstava, pa je projektna prijava prihvatljiva za finansiranje u maksimalno traženom iznosu od 2, 4 miliona kuna, kolika je ukupna vrednost projekta. Bespovratna sredstva osigurana su iz Državnog budžeta RH u 15% iznosu i iz Evropskog socijalnog fonda u iznosu od 85%. Ukupan maksimalni iznos bespovratnih sredstava iznosi 2,2 miliona kuna, dok Vukovarsko-sremska županija, kao nosilac, projekat sufinancira sa 5 %, što je iznos od 120 hiljada.
Na gradilištima je u poslednje vreme primetan sve veći broj stranih radnika, a nedostatak radne snage na domaćem tržištu rada izrazito oseti nekoliko privrednih sektora. U Slavoniji i Baranji to je građevinarstvo, nedostaju pomoćni radnici na gradilištima, zatim saobraćaj, prevoz i transport, koji takođe stalno traže radnike, a tu su još i poljoprivreda te metalska industrija. Prema podacima platforme Moj posao, u prvoj polovini ove godine objavljeno je više od 37 hiljada oglasa za poslove, što je za 27 odsto više u odnosu na isti period lani, a devet odsto manje od pretpandemijske 2019. godine. Popuštanjem epidemioloških mera u martu ove godine tržište rada postalo je znatno življe, a svoju ekspanziju doživelo je u maju, kada je premašen broj iz 2019. godine. Međutim, to je bila samo uvertira u veliki rast potražnje za radom, koji je usledio u junu, kada je objavljeno čak 40 odsto više oglasa za posao nego u istom periodu 2019. godine.
U Hrvatskoj je danas 1911 novih slučajeva od 10.148 testiranih, što iznosi 18,8 odsto pozitivnih. Pre nedelju dana imali smo 1812 novih, a pre dve nedelje 1 835 novih slučajeva. U protekla 24 časa preminulo je 14 lica. Jedan preminuli je vakcinisan sa dve doze i bio je 1938. godište, a jedan s jednom dozom 1953. godište. Oba pacijenta su, kako je navedeno, imala brojne komorbiditete.”U poslednja 24 sata zabeleženo je 1.911 novih slučajeva zaraze korona virusom pa je broj aktivnih slučajeva danas 8.101. Među njima je 745 pacijenata na bolničkom lečenju, a od toga je na respiratoru 99 pacijenata.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa je 58 novih pozitivnih osoba na COVID-19, potvrđenih PCR testiranjem, i to 13 osoba iz Vinkovaca, 10 iz Županje, 9 iz Ivankova, 4 iz Tovarnika, po 3 osobe iz Privlake, Trpinje i Vukovara, po 2 iz Gradišta, Nijemaca i Vrbanje, te po 1 osoba iz Borova, Cerića, Cerne, Drenovaca, Jarmine, Negoslavaca i Nuštra, a nema preminulih osoba. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 13 261, od kojih je 12 819 izlečenih, a ukupno je preminulo 269 osoba. Trenutno je u županiji 15 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 312 osoba, a u samoizolaciji se nalazi 356 lica. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji, 4 su iz sistema zdravstva. Iz sistema obrazovanja ukupno je obolelo 11 nastavnika i 32 učenika, dok se u samoizolaciji nalazi 7 nastavnika i 229 učenika.
Već tradicionalno, početkom oktobra počinje otkup žira, pa skupljači na području Vukovarsko-sremske županije obilaze okolne šume, tražeći plod hrasta lužnjaka, nadajući se da će im ove jeseni, za razliku od prošle, kada je urod izostao, bar donekle podebljati kućni budžet. Iz Direkcije Hrvatskih šuma (HŠ) najavili su da će u ponedeljak, 4. oktobra, početi da preuzimaju žir prikupljen u registrovanim šumskim semenskim objektima. Uslugu skupljanja za žir hrasta lužnjaka i ove će godine, kao prethodne dve, plaćati devet kuna za kilogram, a za žir hrasta kitnjaka kunu više. Napominju da se zainteresovani trebaju javiti u šumariju, prema kojoj gravitiraju, gde će dobiti sve potrebne informacije i uputstva. Otkupljivaće samo kvalitetan žir, a onaj lošijeg kvaliteta biće vraćen skupljačima jer nije za upotrebu i ne može se koristiti za pošumljavanje.
U Vukovaru je ove godine do kraja avgusta zabeleženo povećanje od gotovo 100 odsto u turističkim noćenjima. Ako uporedimo podatke iz 2019.godine koja je u turističkom smislu bila rekordna za Vukovar, trenutno smo na 80 odsto rezultata, pojasnila je Marina Sekulić, direktorka Turističke zajednice grada Vukovara i dodala da se očekuje i veći broj posetioca u Dane sećanja na žrtvu Vukovara kao i za vreme Adventa u Vukovaru.