U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa je 58 novih pozitivnih osoba na COVID-19, potvrđenih PCR testiranjem, i to 13 osoba iz Vinkovaca, 10 iz Županje, 9 iz Ivankova, 4 iz Tovarnika, po 3 osobe iz Privlake, Trpinje i Vukovara, po 2 iz Gradišta, Nijemaca i Vrbanje, te po 1 osoba iz Borova, Cerića, Cerne, Drenovaca, Jarmine, Negoslavaca i Nuštra, a nema preminulih osoba. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 13 261, od kojih je 12 819 izlečenih, a ukupno je preminulo 269 osoba. Trenutno je u županiji 15 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 312 osoba, a u samoizolaciji se nalazi 356 lica. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji, 4 su iz sistema zdravstva. Iz sistema obrazovanja ukupno je obolelo 11 nastavnika i 32 učenika, dok se u samoizolaciji nalazi 7 nastavnika i 229 učenika.
Nacionalni štab civilne zaštite doneo je juče odluke, prema kojima se od ponedeljka, 4. oktobra, uvodi obaveza covid potvrda ili testiranja na koronavirus za zaposlene u zdravstvenom i u sistemu socijalnog rada, koji se nisu vakcinisali ili nisu preboleli covid-19, a ta se obaveza uvodi i za deo pacijenata. Prema odlukama Štaba, svi zaposleni u zdravstvenom i sistemu socijalnog rada, koji dolaze na posao, a nemaju covid potvrdu zbog prebolenja virusa ili vakcinisanja, moraće se od ponedeljka testirati najmanje dva puta u sedam dana ili neće moći doći na posao. Obaveza se odnosi na zdravstvene ustanove, trgovačka društva koja obavljaju zdravstvenu delatnost te na privatne zdravstvene radnike, kao i na sve zaposlene u socijalnom radu, uključujući i ustanove socijalne brige, udruženja, verske zajednice i druge ustanove koje obavljaju socijalnu brigu. Dokaz da su testirani, vakcinisani ili da su preboleli zarazu moraće imati i pacijenti koji kod kojih se planira hospitalizacija, provođenje dijagnostičko-terapijskih zahvata kod kojih se generiše aerosol u specijalističko-konzilijarnoj ili bolničkoj zdravstvenoj zaštiti, kao i oni kada postoji visok rizik od širenja koronavirusa. Odnosi se to i na osobe koje su pratnja na porodu, ali i posetioce osoba koje su smeštene u bolnici. Pacijenti koji ne budu imali covid potvrde, a kada bi odlaganje zdravstvenih usluga narušilo njihovo zdravlje, biće primljeni u bolnicu, ali će biti izolovani i testirani. Izuzetak od obaveze dokazivanja covid statusa imaće pacijenti, koji u zdravstvenu ustanovu dolaze zbog pružanja hitnog medicinskog pregleda, oni koji koriste usluge u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, ali i oni koji trebaju pregled radi sumnje na bolest uzrokovanu koronavirusom ili lečenje te bolesti. Priznavaće se i status osobama koje su prebolele covid-19, a bile su testirane antigenskim testom. Te će osobe, navodi se u odluci, morati od svog lekara primarne zdravstvene zaštite zatražiti potvrdu o prebolenju. Status da su prebolele zarazu moći će imati i osobe koje su proglašene “verovatnim” slučajem, odnosno koje nikada nisu testirane niti im je dijagnostikovan covid-19, ali su u porodici imale osobe koje su imale potvrđenu zarazu, a s njima su bili u kontaktu, što će takođe morati dokazati potvrdom lekara primarne zdravstvene zaštite.
U organizaciji Srpskog narodnog veća i Opštine Kistanje održana je u Varivodama i Gošiću komemoracije za 16 starijih osoba srpske nacionalnosti, koji su ubijeni u tim selima u avgustu i septembru 1995. nakon akcije “Oluja”. Potpredsednik Vlade Boris Milošević istakao je da je za Varivode odmah pokrenuta istraga te dodao da se do istine i pravde nije došlo. Po njegovim rečima, to je „jedini zločin koji je dospeo u medije u trenutku kada je počinjen i koji je izazvao kakvu takvu reakciju javnosti i politike”. Rekao je da je komemoracija i prilika da se izrazi pijetet i žrtvama hrvatskog naroda, a saborska zastupnica Anja Šimpraga ustvrdila je da je teško naći selo u severnoj Dalmaciji i Lici u kojem nije bilo ubistava civila u akciji „Oluja“ i neposredno nakon nje. Po rečima delegata srpskog predsednika Verana Matića juče su se okupili u Varivodama, među ostalim, “da se daju odgovori zašto zločini na ovom mestu i drugim mestima nisu kažnjeni”. Poručio je da nas sudbina nestalih ne sme deliti na Srbe i Hrvate, Hrvatsku i Srbiju, već zajednička posvećenost pronalasku svih nestalih treba biti da most za uspostavljanje poverenja, koje je jedini put u pomirenje.
U Vukovaru je ove godine do kraja avgusta zabeleženo povećanje od gotovo 100 odsto u turističkim noćenjima. Ako uporedimo podatke iz 2019.godine koja je u turističkom smislu bila rekordna za Vukovar, trenutno smo na 80 odsto rezultata, pojasnila je Marina Sekulić, direktorka Turističke zajednice grada Vukovara i dodala da se očekuje i veći broj posetioca u Dane sećanja na žrtvu Vukovara kao i za vreme Adventa u Vukovaru.
Gimnastičarski klub Vukovar proteklog vikenda je u Slavonskom Brodu učestvovao u 1. kolu kvalifikacija za 1. Prvenstvo Hrvatske u Obaveznom programu u ženskoj sportskoj gimnastici. Takmičilo se u šest kategorija, u ekipnoj i pojedinačnoj konkurenciji. Vukovarski klub imao je predstavnice u četiri kategorije. Kadetkinje su osvojile drugo mesto ekipno i prvo mesto u pojedinačnoj konkurenciji. Mlađe juniorke bile su prve, i ekipno i pojedinačno. Juniorke su ekipno osvojile zlato kao i prva tri mesta u pojedinačnoj konkurenciji. Seniorke su takođe bile zlatne ekipno, dok su u pojedinačnoj konkurenciji osvojile zlato i srebro. Održano je i 1. kolo kvalifikacija za 1. Prvenstvo Hrvatske u Slobodnom programu, gde je GK Vukovar imao samo jednu predstavnicu u kategoriji mlađih juniorki- Moniku Zovko, koja je osvojila 1. mesto i potvrdila titulu najbolje mlađe juniorke u regiji istok.